Ono se nedá srovnávat lis, který silou působí bodově na z boku upevněné části a vytváří defakto tah, což je ostatně na tom videu i vidět. A tlak celoplošný, k jehož simulaci bys musel pod lis dát například nějakou formu, která bude sílu soustředit na celý plášť obsahu.
Na podobných kanálech lidi dali pod lis i nafukovací balonek. A defakto ho propíchli. Přitom simulace, jak by se choval v podmínkách u vraku Titanicu by byla vzít pevnou nádobu do té dát normálně nafouknutý balonek, nadobu uzavřít a naplnit plynem, který dokážeš stlačit na požadované množství atmosfér a NA ten plyn působit sílu lisu. Balonek se bude deformovat dosebe až se v nejslabším míste vyfoukne ven.
tl;dr: Ano, byť je karbon "ohebný", svým způsobem rychlou smrt už zaručí, že prostor ponorky se pod tlakem vyplnil vodou v řádech milisekund. Z fyzikálního hlediska tam ale promlouvala celá řada dalších faktorů materiálové mechaniky a šlo o implozi. Fakt neposlouchali praskání a natahování. Maximálně několik sekund předem zaznamenali nějaké konkrolky na displeji, že se začíná něco měnit. Ale ty rozdíly byly na počátku opravdu měřitelné pouze přístrojově (třeba, nutné to není), při hraničním bodě to bylo okamžité.
reaguje na:
xnewstedx
reagovat
|