Nevím proč se bavíme o dotování - to nikdo nechce.
Je ale problém, že si můžeš koupit of-the-shelf hardware a postavit s tím výkonnější Steam Machine za méně peněz (bez hdmi cec, s jemně jiným form faktorem). Pokud si já, laik, koncový uživatel, postavím Steam Machine co je o cca 33% výkonnější za stejné peníze, jako masově vyráběný HW, tak v tom vidím problém, minimálně pro v podstatě libovolného uživatele (naházet si někde díly do košíku, nechat si to sestavit a nainstalovat SteamOS jako systém není zas takové scifi).
A pokud si to koupí nějaký totální BFU, tak bude pravděpodobně překvapený vším tím, co souvisí s Linuxem/Protonem (hele tahle hra ti pojede, ale má nativní Linux build a ten je špatný, a taky nejede v protonu 9.5, tak si jdi tady, tady, sem a dej custom a vyber proton 8.6... jo, a Valorant si nezahraješ. Jo, a Star Citizen má vlastní launcher, to musíš jít do desktopu, zapnout příkazovou řádku, udělat to či ono, aby se to dostalo sem, pak udělat tam to abys to vůbec zapnul, pak ono abys to měl v tom normálním rozhraní k dispozici... a to vše na gamepadu) Opravdu doporučuju si najít nějaký list downsides/painpoints pro Steam Deck, než si uděláš představu, že je to nějaký "XBOX Steam Edition", protože fakt není.
O samotném Steam OS jsem neřekl ani jedno křivé slovo a velmi velmi silně tomu fandím. Ale toto, jako aktuální výrobek na trhu je podle mě flop.
Jako, rád se budu mýlit, ale jak jsem psal dřív, tu cílovku tam nevidím.
PCMR si to umí pořešit jinak a IMHO zásadně lépe (levnější/výkonnější, nebo bazar a pak je to naprosto jinde - a pořád v mezích SteamOS).
BFU si na tom pořád spíš vyláme zuby, takže nějaké PSko je lepší (a levnější volba).
Něco mezi, nějaký hráč co chce hrát v obýváku asi nechce mít HW slabší, než stávající konzoli, či stávající herní PC apod., tzn to buď nechá být úplně, nebo půjde cestou PCMR.
Ten člověk, co má zrovna 35k na účtu, chce to vrazit zrovna do PC pod televizi a preferuje zrovna to zapnutí gamepadem před výkonem jako takovým, nebo bude rád za menší spotřebu apod... To je prostě strašně specificky definovaná cílovka.
Každopádně už se cyklím
. Asi se k tomu vrátím "za půl roku", až budou známá nějaká čísla. Závidím Vám to "nadšení". PS: Za mně by to dávalo smysl jako výkonnější (a klidně dražší) zařízení, protože by tam nebyl ten aftertaste, že sis do obýváku koupil hw za 35k, na kterém jedou hry hůř, než na PS5, a tedy by více vynikly ty specifické věci (form factor atd). S tímto výkonem bych naopak čekal cenu těch trochu lepších entry level notebooků (což je bratru 20k).
(PS5 je 5 let staré a stojí polovinu... ).
