navrhl jsem Vetrelec_v_tepl Apokalypsu (Apokalypse now , 1979).
Mělo to pragmatický důvod:
Abych našel film, co Vetrelec ještě neviděl, vzal jsem si abecedně jeho úctyhodný watchlist a porovnával ho s vybranými seznamy nominovaných filmů z festivalů. Hned u A a Cannes (Zlatá palma 1979) mě praštil do oka tenhle film.
Kdybych měl ale uvést "ideologický" důvod, tak tady je:
Stejně jako Vetrelec_v_tepl nemám zas tak rád válečné filmy a tak jsem se Apokalypse dlouho výhýbal. Ale je to mnohem víc než válečný film:
- Je to silné psychologické drama, chvílemi absurdní komedie a chvílemi až skoro abstraktní psychedelický film. Rozhodně se to nenechá svázat "válečným žánrem".
- Je to originální a překvalivě dobrá adaptace románu Srdce temnoty, který zásadním způsobem ovlivnil třeba moderní etnografii a kulturní antropologii a hraje důležitou roli v kritice kolonialismu. V podstatě na to jde koukat tak trochu jako na výpravu Froda do Mordoru.
- Je to totální extravaganza režiséra, který je evidentně švihlý genialitou, ale stejně tak je to i magor, který nezná míru a nemá stopku.
- Je to film s nesmírně komplexními a krásnými záběry, s dechberoucími momenty i s legendárníma suchýma hláškama.
- Je to věc, co se nedá naplánovat a zopakovat, ale párkrát za století se stane.




