Je pravda, že takový pepo, jakožto zapřísáhlý odpůrce seriálového formátu, by měl zůstat pouze u jedničky. Protože souhlasím s doodem, že to má dost "seriálové vaty", vlastního obsahu na zhruba polovinu stopáže a vrstvení do třech časových rovin je buď honipérství, nebo lenost Pizzolatta to funkčně rozprostřít do rovin dvou. Plus řada nejklišovitějších oslích můstků, co sem za dlouhou dobu viděl.
Pizzolatto exceluje v tom, co mu vždycky šlo - v oživování silných postav. Tady jde hrozně hezky vidět, že u dvojky ho do všeho imo na sílu tlačili. HBO chtělo dalšího Rusta, tak jim dodal jeho tři až parodické upgrady. Přitom trojka hezky ukazuje, že ti "Praví detektivové" se profilují na jiných základech, než životem a vlastní prací rozemleté trosky. Oba vyšetřovatelé trojky jsou svébytné, originální a především živoucí postavy na míle vzdálené všemu, co doposud seriál definoval jako ony nejlepší vyšetřovatele. Navíc jde tak daleko, že z nich dělá vyšetřovatele dokonce "téměř průměrné" a díky tomu si ta série svou existenci obhájí. Nabízí nový pohled, což je aspoň pro mě hrozně fajn. Ale chápu, že kdo chtěl i se starou koncepcí i "staré stylizace postav", bude nadmíru nespokojen.
Stejný pohled by se pak dal aplikovat i na samotný případ. Je očividným záměrem, že je to něco jiného, než diváci chtěli vidět, ale pokud by Pizzolatto skutečně tohle udělal, pak by to možná fungovalo na prvou dobrou, ale série by imo nefungovala za hranice "své sme si splnili, lidi se na to podívali, jedeme dál". Když sem včera viděl to finále, první věc, co mě napadla byla, že Pizzolatta fandové roztrhají na kusy. Nejen kvůli obsahovému konci, ale především kvůli jeho podání. Ta autorská bagatelizace je natolik zřetelná, že to nejeden divák fakt nerozdýchá. Jenže v tom je jádro pudla. Případ "byl vyřešen" na konci šestého dílu a pokud se alespoň něčím může obhájit přítomnost třetí časové roviny, je to fakt, že případ nemá funkci náplňovou, ale čistě vypravěčskou. Seriál neslouží postavám, ale naopak a případ se nevypráví, ale pomáhá vyprávět. Ústředním motivem série je vztah Wayne a Amelie a co práce může znamenat pro soukromý život.
Opět uznávám, že je to tvůrčí záměr v těžkém nesouladu se základními nároky cílovky. Jenže přesně tohle dělala i jednička, když si jako detektivka kladla za konečný cíl především definovat Pravé detektivy. Trojka dělá něco podobného, jen víc záměrně víc okatě...
A ještě takové osobní postřehy:
Kdyby měla tahle série v názvu číslovku dvě, reakce by imo byly do značné míry smířlivější. Pizzolatto chce dělat věci očividně po svém, takže by to stále nebylo bezvýhradné nadšení jako u jedničky, ale dvojka dost fanouškům zkazila chuť a to vlastně právem. Přitom stačilo, aby si mohl v mezičase udělat famiánskou ganksterku (a třeba i s lehkou příchutí detektivky), jejíž základy se promítly do druhé řady a nesnažit se to naroubovat na populární seriál.
Ronald West se pro mě stal nejoblíbenější postavou CELÉHO seriálu (ano, včetně Rusta) a to ne proto, že by to byla tak báječně zajímavá osobnost, ale protože je to týpek, se kterým by na panáka jižanského burbonu šel i zapřísáhlý abstinent (teda s vyjímkou abstinujících alkoholiků, ti by mu uvařili "kafe dobré jako zákusek").
Nakonec k tomu, jak moc je to předvídatelné...
Na konci prvého dílu sem uhodl, že vražda chlapce nebyla vražda a že spirituální póza ani panenky nemá nic co dočinění s pachately.
Že jde pravděpodobně o holčiččin únos za záměrem přisvojení, nikolli pro pedofilní zločin.
Že v tom za žádnou cenu nepojedou Freddy Burns, ani Brett Woodard a že druhý jmenovaný z toho bude obviněn.
A především že za tím bude stát majitel slepičárny (byť v prvém díle byl prezentovaný jen jako člověk s barákem "na správném místě"), jeho příbuzná (myslel sem ale, že to byla jeho manželka, ne dcera) a jejich služebný.
Naopak sem si fakt nemyslel, že Julia přežila a vzala si svou dětskou lásku. A v polovině řady mě trochu zmátli tím, že se to snažili "nafintit" na události řady prvé.
Takže asi tolik k tomu, že to opravdu složitá a neprůhledná detektivka fakt není.
True detective
708488
Je pravda, že takový pepo, jakožto zapřísáhlý odpůrce seriálového formátu, by měl zůstat pouze u jedničky. Protože souhlasím s doodem, že to má dost "seriálové vaty", vlastního obsahu na zhruba polovinu stopáže a vrstvení do třech časových rovin je buď honipérství, nebo lenost Pizzolatta to funkčně rozprostřít do rovin dvou. Plus řada nejklišovitějších oslích můstků, co sem za dlouhou dobu viděl.
Pizzolatto exceluje v tom, co mu vždycky šlo - v oživování silných postav. Tady jde hrozně hezky vidět, že u dvojky ho do všeho imo na sílu tlačili. HBO chtělo dalšího Rusta, tak jim dodal jeho tři až parodické upgrady. Přitom trojka hezky ukazuje, že ti "Praví detektivové" se profilují na jiných základech, než životem a vlastní prací rozemleté trosky. Oba vyšetřovatelé trojky jsou svébytné, originální a především živoucí postavy na míle vzdálené všemu, co doposud seriál definoval jako ony nejlepší vyšetřovatele. Navíc jde tak daleko, že z nich dělá vyšetřovatele dokonce "téměř průměrné" a díky tomu si ta série svou existenci obhájí. Nabízí nový pohled, což je aspoň pro mě hrozně fajn. Ale chápu, že kdo chtěl i se starou koncepcí i "staré stylizace postav", bude nadmíru nespokojen.
Stejný pohled by se pak dal aplikovat i na samotný případ. Je očividným záměrem, že je to něco jiného, než diváci chtěli vidět, ale pokud by Pizzolatto skutečně tohle udělal, pak by to možná fungovalo na prvou dobrou, ale série by imo nefungovala za hranice "své sme si splnili, lidi se na to podívali, jedeme dál". Když sem včera viděl to finále, první věc, co mě napadla byla, že Pizzolatta fandové roztrhají na kusy. Nejen kvůli obsahovému konci, ale především kvůli jeho podání. Ta autorská bagatelizace je natolik zřetelná, že to nejeden divák fakt nerozdýchá. Jenže v tom je jádro pudla. Případ "byl vyřešen" na konci šestého dílu a pokud se alespoň něčím může obhájit přítomnost třetí časové roviny, je to fakt, že případ nemá funkci náplňovou, ale čistě vypravěčskou. Seriál neslouží postavám, ale naopak a případ se nevypráví, ale pomáhá vyprávět. Ústředním motivem série je vztah Wayne a Amelie a co práce může znamenat pro soukromý život.
Opět uznávám, že je to tvůrčí záměr v těžkém nesouladu se základními nároky cílovky. Jenže přesně tohle dělala i jednička, když si jako detektivka kladla za konečný cíl především definovat Pravé detektivy. Trojka dělá něco podobného, jen víc záměrně víc okatě...
A ještě takové osobní postřehy:
Kdyby měla tahle série v názvu číslovku dvě, reakce by imo byly do značné míry smířlivější. Pizzolatto chce dělat věci očividně po svém, takže by to stále nebylo bezvýhradné nadšení jako u jedničky, ale dvojka dost fanouškům zkazila chuť a to vlastně právem. Přitom stačilo, aby si mohl v mezičase udělat famiánskou ganksterku (a třeba i s lehkou příchutí detektivky), jejíž základy se promítly do druhé řady a nesnažit se to naroubovat na populární seriál.
Ronald West se pro mě stal nejoblíbenější postavou CELÉHO seriálu (ano, včetně Rusta) a to ne proto, že by to byla tak báječně zajímavá osobnost, ale protože je to týpek, se kterým by na panáka jižanského burbonu šel i zapřísáhlý abstinent (teda s vyjímkou abstinujících alkoholiků, ti by mu uvařili "kafe dobré jako zákusek").
Nakonec k tomu, jak moc je to předvídatelné...
[spoiler]Na konci prvého dílu sem uhodl, že vražda chlapce nebyla vražda a že spirituální póza ani panenky nemá nic co dočinění s pachately.
Že jde pravděpodobně o holčiččin únos za záměrem přisvojení, nikolli pro pedofilní zločin.
Že v tom za žádnou cenu nepojedou Freddy Burns, ani Brett Woodard a že druhý jmenovaný z toho bude obviněn.
A především že za tím bude stát majitel slepičárny (byť v prvém díle byl prezentovaný jen jako člověk s barákem "na správném místě"), jeho příbuzná (myslel sem ale, že to byla jeho manželka, ne dcera) a jejich služebný.
Naopak sem si fakt nemyslel, že Julia přežila a vzala si svou dětskou lásku. A v polovině řady mě trochu zmátli tím, že se to snažili "nafintit" na události řady prvé.[/spoiler]
Takže asi tolik k tomu, že to opravdu složitá a neprůhledná detektivka fakt není.
True detective
|
reagovat
|


vole.

