Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Téma: Kdo z Avengers je vlastně nejsilnější?


ikona
imf
ant-manavengersavengers 4avengers: infinity warblack pantherdoctor strangehulkiron mankapitan amerikaspider-manstrazci galaxiethor
Aneb odpověď na tradiční otázku: Kdo by vyhrál hospodskou bitku? 

Možná se vám zdá, že už nevíme, co bychom roupama o marvelovkách napsali. Oťukáváme je z filmové, komiksové, finanční i sociologické stránky. Jenže tenhle článek je jiný. Tohle není další ždímání aktuálně nejpopulárnějšího tématu, nejde o rvačku o kliky, jde o úplně jinou rvačku. V redakci jsem se tedy musel poprat jenom s Karlem, ale předem vám říkám, že tohle je pro autora článek za odměnu, protože se může geekovsky přehrabovat filmy i komiksy a fantazírovat o tom, coby kdyby… a jakkoliv podepře svoje volby argumenty, stejně je to úplně jedno, protože tyhle texty jsou většinou jen výkopem k epickým diskuzím.

Ano, jak už jste z nadpisu pochopili, naším cílem je rozřadit jednotlivé avengery do kategorií podle síly a výkonu, což se snadno napíše, ale už mnohem hůř udělá. Parametrů jsou desítky, postavy nejen v komiksech, ale i v MCU poslušně levelují podle potřeby, a roli hrají i nejrůznější zbraně, krystaly/kameny a především fištrón nejen postav, ale i týmů. Oficiální stanovisko ze strany Kevina Feigeho nebo jednotlivých tvůrců neexistuje, ačkoliv si možná vzpomenete na scénu z Ragnaroku, kdy se Thor marně dobýval do kosmické lodi s heslem “Thor, nejsilnější avenger”, přičemž právě bůh hromu a Hulk spolu měli nejednu diskuzi na téma, kdo by vyhrál rvačku. Jejich pošťuchování probíhá od prvních Avengers a samozřejmě vede i k vzájemnému trumfování, ne nepodobnému přestřelkám mezi Gimlim a Legolasem. Čelo žebříčku tedy máme relativně jasné, ale k tomu se dostaneme až úplně nakonec, protože začínáme odspoda.

Ještě nějaká ta pravidla na úvod? Ne, žádná pravidla neexistují, protože jak z komiksů, tak z MCU je často vidět, že si je autoři cucají z prstu. V komiksech už došlo k tolika retroaktivním úpravám superschopností, že se z toho zamotává hlava i těm největším kronikářům (než se ozvou DC fandové, tam to probíhá úplně stejně a třeba u Supermana by se o jednotlivých érách daly napsat celé knihy). I proto se budeme věnovat výhradně MCU, tedy filmovému vesmíru a do komiksových vod maximálně zběhneme pro nějaké to porovnání, resp. komentář k tomu, co si scenáristé vypůjčili a co naopak bohorovně ignorují.

Ant-Man

Po první sólovce byste asi Ant-Mana spíš podceňovali, jakkoliv může komandovat co do váhy a počtu nejsilnější armádě na světě. Mravenci nejdou svolat tak rychle a moment překvapení, kdy ve zmenšené formě do někoho vrazíte “silou dospělého chlapa”, nelze používat do nekonečna. V Občanské válce nám ale Ant-Man ukázal i opačné měřítko své transformační škály. Jakmile je z něj dvacetimetrový obr, mají z něj respekt v podstatě všichni. Setrvačnost a fyzická síla hrají v jeho prospěch, kdykoliv může někoho odhodit nebo odkopnout, případně na něj hodit menší budovu. Scott Lang se ale zatím neumí moc prát, takže je nemotorný ve všech velikostech. Snad ho to Wasp ve dvojce naučí. Pak by z něj mohl být cenný spojenec i obávaný protivník.

Groot

Strom se nezdá. V některých scénách mu Gamora useká větvičky jako nic, v jiných zase “cvičí” s davem pěšáků jako by se nechumelilo. Mám pocit, že kdybyste Groota opravdu naštvali, hodně rychle byste zjistili, jak se jeho síla umí košatit. Navíc je v podstatě nesmrtelný, resp. může se metodou řízkování kdykoliv “zachránit”. Jeho skutečné limity jsou zatím otazníkem, ale když jde do tuhého, vždy umí příjemně překvapit. Rozhodně bych ho nepodceňoval.

Black Panther

Marvelácký Batman (Tony Stark nemá rád černou a není tak bohatý) se umí bít holýma rukama, díky srdčité bylině má zhruba stejnou sílu jako Steve Rogers, ale hlavně má téměř nezničitelné brnění z vibrania a zdánlivě nevyčerpatelnou jeskyni smrtonosných gadgetů. T’Challa není v žebříčku výš než Tony Stark z jednoduchého důvodu - vždy dává přednost mírovému řešení před nukleární nakládačkou a v jeho skříni nejsou vyloženě bojové obleky jako v té Iron Manově. Technologické schopnosti jejich oddělení jsou vyrovnané, ale mám pocit, že při vzájemném duelu by měl Stark náskok.

War Machine

A to nás přivádí k Rhodeymu. War Machine samozřejmě vždycky používá second-handovou uniformu, ale kdyby ho Stark nebrzdil, měl by v bojovém nasazení úplně stejnou šanci. A i War Machine si ulítá/umlátí svoje, tím spíš, že je jeho brnění vždy osazeno těžšími zbraněmi. Rhodey je navíc armádní pilot, takže se svým strojem ve vzduchu umí zacházet líp než Stark. Jakkoliv je jeho postava v MCU vedlejší, schopnostmi se vyrovná standardnímu Iron Manovi.

Iron Man

Existuje něco jako standardní Iron Man? Těžko. Stejně jako v komiksu leveluje Tony Stark film za filmem v silnější a silnější postavu. Každé další brnění je lepší a umí víc kousků. A teď se nebavíme jenom o specialitkách jako byly dronové obleky ve trojce nebo Hulkbuster v Ultronovi. Tonyho oblek je nejen neuvěřitelně odolným kusem hardwaru, schopným nadzvukového letu a inkasování úderů od mnohem silnějších protivníků, navíc umí analyzovat bojový styl protivníka a přizpůsobit se mu, nebo svého páníčka v bezvědomí autonomně dopravit mimo nebezpečí. Iron Manův oblek je zkrátka pro scenáristu velké požehnání, protože se dá ledacos vymyslet a omluvit Tonyho intelektem. V Infinity War má oblek zatím nejpůsobivější palebnou sílu a v plném nasazení v jedné ze závěrečných scén by Tonyho katapultoval někam… na třetí místo žebříčku? Už proto je Iron Man tak trochu žolík - je silný tak, jak právě potřebujete. Ale vytáhněte Starka z ulity (Iron Man 3, Občanská válka) a máte bezbranného pozemšťana a průměrného boxera.

Spider-Man

Spideyho hlavními slabinami jsou jeho mládí a naivita. Fyzických slabin zas tolik nemá a MCU ho rychle žene dopředu, protože v Homecoming sice má co dělat i s bazarovým Iron Manem, Michaelem Keatonem, ale publikum tuší, že Peter Parker jen neví, co si má se vší tou silou a pohotovostí počít. Navíc mu Stark v podstatě půjčil hi-tech brnění, čímž z něj udělal mix Iron Mana a Stevea Rogerse, navíc s vystřelovacími vlákny, jež dovedou imobilizovat mnohem silnější protivníky. V Infinity War navíc Peter dostává nový oblek, který ještě víc zesiluje jeho schopnosti. Na teenagera hodně solidní výzbroj. Jakmile se trochu otrká, bude Spidey k nezastavení.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace