Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11: Nejlepší horory podle TedGeorge potřetí


ikona
TedGeorge
top 11
James Wan, vrazi z hor, děs podle Skandinávců, tajemné domy a jedenáctka hororů, které byste neměli minout 

Měsíc se sešel s měsícem, horor se sešel s hororem a je zase na čase zahrát na děsivou notu s jedenáctkou zajímavých kousků, které donutí vaší přítelkyni (přítele) přitulit se. Ještě než začnete číst - jedná se o třetí doporučování strašení pro odvážné. První článek naleznete zde, druhý zde. Na tomto místě bych také rád poděkoval uživateli J*A*S*M, který se občas na MovieZone ukáže. Díky tomuto fanouškovi hororů jsem objevil bezmála polovinu níže zmíněných filmů a za to mu patří velký dík.

Jaká byla kritéria zařazení snímku do výběru? Nic nového pod sluncem. Pokud nepočítáme výjimky, tak se vyvolení neobjevili v české kinodistribuci. Pokud vás neprávem podceňovaný žánr nezajímá, tak jste o nich pravděpodobně neslyšeli. Tentokrát budu do minulosti směřovat častěji než obvykle. Ale dost už bylo počátečních keců. Za dveřmi něco šramotí, zvedá se vítr a přichází bouřka. Praskla žárovka, a pokud doma máte krb, tak už ta atmosféra prostě nemůže být lepší.

Noroi (2005)
Japonsko není v hororových kruzích jenom Ring. Pan Kobayashi (bludišťák pro pozorné) se pustí do pátrání po paranormálních úkazech, které se s větší než malou četností začnou objevovat po celém Japonsku. Aktivní pátrač brzy zjistí, že všechny události spojuje jméno Kagutaba. Opravdu tento démon existuje, nebo je to je to jenom výmysl politováníhodných existencí, které za každým neobjasněným případem vidí paranormální  síly? Celé pátrání pak protíná číslo sedm, které filmově odpanil David Fincher už v roce 1995.

 

Japonci prostě umí. Samotného mě mrzí, že jsem doteď nevěnoval dostatečnou pozornost hororům asijské provenience. Noroi je sice trochu starší, ale to místo v top jedenáctce si rozhodně zaslouží. Rozhodně je tu hodně lidí, kteří jsou obeznámeni a „obestrašeni“ japonskými klasikami jako Ring nebo Ju-on (americký remake Grudge). Tady se hraje na found footage dokumentární notu a režisér Kódži Širaiši tu reprezentuje Japonsko na jedničku. Byť jsem se na začátku trochu nudil, na samotném konci režisér zařadil pětku a nabídnul naprosto neskutečné děšení, za které by se nemusela stydět ani samotná klasika found footage žánru, Záhada Blair Witch.

Det okända. (2000)
Na tomto místě bych měl otázku. Kolik čtenářů MovieZone studuje nebo studovalo biologii? Vidím tři zdvižené ruce. U Ledové smrti jsme operovali v Norsku, teď zavítáme k sousedům do Švédska. Partička biologů se vypraví do shořelého lesa na severu. Ze začátku to vypadá na klasický výzkumný výlet s trochou sexu a konfliktů mezi mladými a vzdělanými. Následně ale umře první zvíře a ženy se zhrozí. Příroda začne lidem jasně ukazovat, kdo je tady pánem a původně bezpečné pojizdné vozidlo začne být až příliš statické…

 

Není to žádný zázrak. To musím zmínit hned na prvním místě. Švědové tentokrát nenašli ropu dřív jak Norové a Ledová smrt vyhrává na celé čáře. Přesto si tento nenápadný a nepřiznaný found found footage snímek zaslouží vaší pozornost. Seveřané hned rok po legendární Blairské čarodějnici položili jeden ze základů žánru a pokud máte horory a jakoby amatérskou found footage odnož rádi, měli byste u toho být. Pro mě osobně to hodně pozvedává závěrečná půlhodinka, kde se po vzoru jedné nejmenované epizody Akt X rozdají karty a hrdinové jsou nuceni zdrhat před zlem, které konečně (alespoň částečně) ukáže svojí tvář.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace