Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Téma: 10 nejlepších filmů režiséra Clinta Eastwooda


ikona
krauset
Clint eastwoodgran torinomadisonské mostymillion dollar babynesmiřitelnítop 10
Hollywoodský pistolník dnes slaví 95. narozeniny a my se ohlížíme za nejlepšími snímky jeho režijní kariéry.  

„Co bude se všemi těmi věcmi, až budeš mrtvej,“ ptá se vnučka Clinta Eastwooda v Gran Torinu. Ten jí odpoví napůl nevěřícným, napůl uštěpačným pohledem, který jasně říká: já vás všechny přežiju. Načež si odplivne. Od téhle scény uplynulo sedmnáct let, a nejen že je tu Clint Eastwood s námi i nadále, on stále točí filmy. Loni měl premiéru jeho chválený Porotce č. 2 a už začíná preprodukci na novém. Jak sám říká: „Jsou režiséři, kteří s věkem ztratí cit, ale já k nim nepatřím.” Ve kterých deseti filmech tedy podle nás projevil svůj režijní cit vůbec nejlépe?

Až si přečtete žebříček deseti jím režírovaných kusů, připomeňte si i jeden starší o jeho nejlepších filmech a rolích:

15 nejlepších filmů Clinta Eastwooda

 

3. Gran Torino (2008)

„To zní, jako kdybyste o smrti věděl víc než o životě,” říká Waltovi s tváří Clinta Eastwooda uastaraně mladý kněz. Walt podobně jako většina starých lidí žije v minulosti, jenže pro něj tu minulost představuje korejská válka. Muž s podobnou zkušeností, zvlášť je-li konzervativní a s rasovými předsudky, nepřijímá lehce, že se do jeho staré čtvrti stěhují asijské rodiny. Připadá si zase jednou obležen. V tomto směru Gran Torino nabývá na aktuálnosti, jelikož předznamenává současný znepokojivý sentiment některých kruhů americké společnosti, které mají za to, že Američané možná vyhráli válku, ale poražení ovládli jejich zemi zadem, popřípadě že by se v minulosti udělalo lépe, kdyby se bojovalo výhradně proti nebílým rasám. Eastwoodův rasistický Walt však i na stará kolena dokáže změnit svůj světonázor a získat respekt sousedství. Eastwood je ve svém stoicismu nepřekonatelný a režíruje sebe i film navzdory stáří pevnou rukou. Tento bývalý pracovník Fordových závodů s Gran Torinem v garáži má pořád pod kapotou starosvětskou maskulinitu a spoustu koňských sil. (krauset) 

2. Million Dollar Baby (2004)

Snad žádným jiným filmem nepřekvapil Eastwood víc než právě Million Dollar Baby. A nebylo to rozhodně prostředím boxerských zápasů, byť se tak snímek zpočátku tváří, když navodí dojem, že jde o čistokrevné sportovní drama z prostředí profesionálního boxu. Eastwood sice pečlivě dodržuje žánrový syžet o neznámém outsiderovi, který raketově vystřelí vzhůru k pomyslnému sportovnímu vrcholu, nicméně to trvá pouze do okamžiku, než si uvědomíte, že ve skutečnosti jde o úplně něco jiného. Totiž o citlivý lidský příběh, kde sportovní stránka ustupuje do pozadí dojemnému osudu tří ústředních protagonistů – tvrdohlavé Maggie (odzbrojující Hilary Swank), stárnoucího trenéra Frankieho (Clint Eastwood v jeho ikonické nabručenosti) a bývalého šampiona Eddieho (otcovsky charismatický Morgan Freeman). Netradiční žánr z netradičního prostředí patří jednoznačně k největším režijním zářezům nesmrtelného Clinta. (Crom) 

1. Nesmiřitelní (1992)

Na začátku devadesátých let to vypadalo, že western je mrtvý žánr. Přesto hned dva westernové snímky ovládly Oscary, i když úplně tradiční westerny to nebyly. Kevin Costner zazářil s Tancem s vlky a Clint Eastwood s Nesmiřitelnými. A podle mnohých fanoušků a kritiků v podstatě ukončil celou éru westernů. Tím, že se v nich ukázal jako starý kovboj, a tím, že jeho loučení s divokým západem bylo o dost jiné než v Dolarové trilogii nebo filmech jako Bledý jezdec a Pověste je výš. Nesmiřitelní jsou krutě realistická podívaná, která rozhodně není černobílá. Hlavní hrdina je nájemný vrah, jeho protivník šerif, který chce jen udržet ve svém městečku pořádek (a ví, že občas musí sáhnout k násilí), umírá se tu ošklivě a často náhodou a většina postav se pohybuje v šedé morální zóně. Režírující Eastwood pojal Nesmiřitelné jako loučení s žánrem, ale i s jednou etapou svého profesního života. Diváky milovaný archetyp kovbojského hrdiny tu přeměnil ve zranitelného, chybujícího člověka a z násilí udělal něco nehezkého, ne jen vyvrcholení přestřelek. Jakoby nastavil zrcadlo tomu, co z něj udělalo hvězdu, a všemu, kvůli čemu si získal tolik popularity. A udělal to způsobem, za který mu svět tleskal. (Mr. Hlad)

A který Eastwoodův film oslovil nejvíc vás? Podělte se v diskusi.  

 

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

TOPlist