Téma: 10 nejlepších filmů režiséra Clinta Eastwooda
15:00 | 31.05.2025 |

„Co bude se všemi těmi věcmi, až budeš mrtvej,“ ptá se vnučka Clinta Eastwooda v Gran Torinu. Ten jí odpoví napůl nevěřícným, napůl uštěpačným pohledem, který jasně říká: já vás všechny přežiju. Načež si odplivne. Od téhle scény uplynulo sedmnáct let, a nejen že je tu Clint Eastwood s námi i nadále, on stále točí filmy. Loni měl premiéru jeho chválený Porotce č. 2 a už začíná preprodukci na novém. Jak sám říká: „Jsou režiséři, kteří s věkem ztratí cit, ale já k nim nepatřím.” Ve kterých deseti filmech tedy podle nás projevil svůj režijní cit vůbec nejlépe?
Až si přečtete žebříček deseti jím režírovaných kusů, připomeňte si i jeden starší o jeho nejlepších filmech a rolích:
15 nejlepších filmů Clinta Eastwooda
7. Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)
Když teď na chvíli zapomeneme na docela neúprosné vyšetřování nehody a spíše epizodické děkovačky náhodných Newyorčanů (nemocnice, hotel, bar), tak většina Sullyho se vlastně odehrává během těch několika desítek exponovaných minut. Kapitán Sullenberger (Tom Hanks) a jeho kopilot Jeff Skyles (Aaron Eckhart) tenkrát zvládli nemožné. Bezpečně přistáli na řece Hudson, a i díky nedalekým trajektům a bystrým lodivodům všichni přežili. Pohled na nehodu z mnoha perspektiv však dokáže zaujmout nějakým důležitým detailem i po třetím návratu do kokpitu. Krátká 96minutová stopáž nedává prostor zbytečným odbočkám, klasicky úsporný a zbytečného patosu/klišé zbavený Eastwoodův styl diváka strhne a člověk si po skončení sám pro sebe řekne: „Jsou to králové. Jak skromný Sully, tak Clint, jenž pilotovi a všem náhodným zachráncům vysekl tu nejlepší možnou filmovou poctu.“ (TedGeorge)
6. Americký sniper (2014)
Zase jednou vyvstává otázka: může být film skutečně protiválečný? Není jisté vzrušení a adrenalin spojený s akcí, která nás nemůže fyzicky ohrozit, strhující i v případech, kdy se film pokouší od války zrazovat? Jakkoliv Clint Eastwood tvrdí, že je Americký sniper jednoznačně „anti-war“, jeho příběh o reálném ostřelovači Chrisu Kyleovi, který zaznamenal nejvíce zabití v dějinách americké armády, může působit mírně heroicky. Navzdory tomu, že ukazuje, jak moc je válka prázdná. Bradley Cooper se coby člen jednotek SEAL nasazený v Iráku musí vypořádat s tím, že jeho ostrá muška vede k vypsání odměny na jeho hlavu. Příběh ostrostřelce samozřejmě musel pistolníka Eastwooda určitým způsobem přitahovat. A přitáhl rozhodně i americké publikum, když jen v USA utržil 350 milionů dolarů. (krauset)
5. Madisonské mosty (1995)
Kombinaci tklivého melodramatu a Clinta Eastwooda v půlce devadesátek mnoho diváků na své bingo kartě nemělo. Stejně jako v případě Leanova Pouta nejsilnějšího sledujeme retrospektivně vyprávěný příběh o náhodném setkání, rychlém milostném vzplanutí a navazující konflikt mezi vášnivou láskou a povinností k rodině. Režisérovi a představiteli v Iowě ztraceného fotografa Roberta táhlo v době natáčení na 65, zatímco Meryl Streep v roli italofonní farmářky Francescy byla o pár dekád mladší. Vadí věkový rozdíl? Vůbec. Dvě legendy vládnou i v pomalejších pasážích, kdy milence znejisťuje pohled na bigotní obyvatele blízkého městečka. Co dodat? Rok 1995 byl bohatý na romance, v nichž zaláskovaným cizincům neúprosně běží čas. Jasně, narážím na Jesseho a Celine v Před úsvitem. Ani Richard Linklater se však ve svém parádním vídeňském rendezvous nepřiblížil emocionálnímu dopadu Madisonských mostů. Pokud vám ta nezapomenutelná scéna v dešti nerozbuší srdce, tak ho nemáte. (TedGeorge)
4. Tajemná řeka (2003)
Adaptace knih Dennise Lehanea jako Gone Baby Gone nebo Prokletý ostrov se směle mohou řadit k těm nezapomenutelným thrillerům, které Hollywood umí nadělit. První takovou adaptací však byla Tajemná řeka, kterou v roce 2003 Eastwood natočil. Ta pojednává o kamarádech z dětství, jimž osud nadělil zcela odlišné, ale hlavně velmi nepříznivé osudy. Hutný scénář od Briana Helgelanda velmi povedeně zpracovává hned několik drásavých témat, zatímco Eastwoodova pevná režie to vše balí do řádně temného a atmosférického výsledku. Propojení zločinecké a psychologické linky sice maličko pokulhává, Eastwood však měl v Tajemné řece k ruce esa jako Seana Penna, Lauru Linney, Kevina Bacona nebo Tima Robbinse ve své pravděpodobně nejlepší a nejsmutnější roli. V kombinaci s Eastwoodovou zručností tak tento ansámbl dal dohromady atmosférickou žánrovku, která svou nepříjemností drásá dodnes. (Jokolo)