Jinak hezký napsáno :)

| 13:00 | 08.02.2025 |

Pokud bych měl hned na začátku vypíchnout jeden aspekt, kterým se rok 2024 v kinech vyznačoval, tak by to byla totální dominance filmů pro nejmenší. Jeden příklad za všechny – v Americe si filmy s přístupností PG (dostanou se na ně i mrňousové bez doprovodu, přítomnost rodičů je pouze doporučená) přišly na tři miliardy dolarů, což je 38 % celkových zámořských tržeb. Je to hodně? To si pište. V roce 2023, kdy vládnul Barbenheimer, to totiž bylo „pouze“ 14 %. Navzdory miliardovému Super Mariovi.
TOP 11 největších kasovních propadáků za rok 2024
V návaznosti na zmíněný sukces filmů přístupných všem byl rok 2024 také velkým návratem na výsluní předtím dlouho paběrkujícího Disneyho a já už si další postřehy s dovolením nechám k jednotlivým výhercům níže. Co tedy ještě zbývá na úvod dodat? Stejně jako pokaždé připomínám, že v topce největších kasovních tref se nezabývám pouze pohledem na rozpočty (pozor, budget uvádím bez nutných nákladů na marketing) vs. tržby. Beru v úvahu i širší kontext uvedení v multiplexech a velkou roli v pořadí často hraje i docela překvapivý úspěch níže zmíněných, což snad uspokojivě vysvětlím u samotných snímků. Jdeme na to a nebojte – nebudeme řešit jenom animáky...
4. Čarodějka
Rozpočet: Většina webzinů se shoduje na 150, ale rovnou si připočítejte podobné (ne-li vyšší) číslo na tučnou marketingovou kampaň. Universal šel s pomocí miliardy mastných tv spotů atd. před uvedením do kin „all-in“ a vyplatilo se.
Tržby v USA: 469,9
Tržby ve světě: 247, 7
Tržby celkem: 717,6
do_Od se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Barevné, zábavné a místy i dost chytré. Muzikálový Wicked se stal hitem naprosto právem a čím více lidí si k němu v průběhu let najde cestu, tím opěvovanější zpětně bude. Jedno z největších překvápek roku.
Vytáhni v hospodě: Režisér Jon M. Chu během jednoho rozhovoru pro stanici CBS zmínil, že mu nedlouhou po premiéře Čarodějky z ničeho nic zavolal George Lucas. Ten prý právě vyšel z multiplexu v nějakém obchodním centru a musel okamžitě sdělit režisérovi, jak moc se mu muzikál líbil. Víc k „vytáhni v hospodě“ nemám, pardon.
Kdo po vyloženě hnusném Super bowl spotu na začátku minulého roku odhadoval, že první díl universalovské adaptace populárního broadwayského muzikálu trhne na podzim v amerických kinech skoro půl miliardu a následně ukořistí rovnou 10 (!) nominací na Oscara? Nevidím žádné zvednuté ruce a nedivím se. Nebýt následující dvojky kasovních hegemonů a jednoho romantického ultrapřekvápka, jenom těžko si představit větší sukces za rok 2024.
Jasně, rozpočet Čarodějky byl 150 milionů dolarů a studio vrhlo podobné množství chechtáků do obří marketingové kampaně před uvedením, ale… Nezapomínejme, že letos na podzim se dočkáme druhého dílu a vzhledem k oblíbenosti jedničky bych nevylučoval ještě větší kasovní nářez. Universal holt zase jednou správně odhadnul nálady publika. Najal schopného realizátora crowd pleaserů Jona M. Chu, do jedné z hlavních rolí obsadil popovou hvězdičku Arianu Grande a dodal do kin muzikál, na který chodili v houfech nejenom fanoušci zmiňovaného divadelního šlágru.
Pomiňme fakt, že většina redakce není z kvalit příliš nadšená (kolega do_Od je výjimka), přičemž především vztah MrHlada k filmu je, ehm, řekněme „složitý“. Na to už se historie ptát nebude a nezbývá než ještě jednou pogratulovat studiu. Tohle se jim povedlo a kinaři si i díky nim plnými doušku užívali týden před Díkůvzdáním rentabilní „Wickiator“ event. Škoda, že souběžně startující a ještě dobře o stovku dražší Gladiátor 2 byl tak nějak celkově rozpačitý a za rok už po něm bohužel neštěkne ani pes.
3. Námi to končí
Rozpočet: 25 (!)
Tržby v USA: 148,5
Tržby ve světě: 201,2
Tržby celkem: 349,7
kOCOUR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Zprvu sympatická romanťárna zneužívá diváckého chtíče k vyprávění mnohem závažnějšího tématu. I kdybyste filmu to klamání tělem odpustili, ta délka (stopáž je 130 min, pozn. Ted) je objektivně trochu vražedná.
Vytáhni v hospodě: Přiznám se, že již od seriálové Gossip Girl Blake Lively na plátně/televizní obrazovce zrovna nevyhledávám (neznamená to však, že jsem v thrilleru Mělčiny fandil žralokovi). S odstupem času však musím uznat, že to, co jí provedl herec a režisér Justin Baldoni je prasárna. Po premiéře romantiky v kinech rozjela jeho produkční společnost ve spolupráci s najatými PR experty „shitstorm“, který měl za cíl Blake, jež ho předtím zažalovala za sexuálního obtěžování, zdiskreditovat v očích veřejnosti. Inu, nepovedlo se a ti dva se teď budou (jistě velmi dlouho) soudit o stovky milionů dolarů. Pokud vás zajímají podrobnosti, tak zamiřte třeba k imfovi.
Byl to vlastně fascinující druhý srpnový víkend v amerických kinech. Na prvním místě zevloval (spoiler) Deadpool 3 v hlavní roli s Hugh Jackm-… dobrá, Ryanem Reynoldsem. Bral krásných 54 milionů dolarů. Na druhém místě Námi to končí v hlavní roli s Blake Lively. Startovala s nečekanými 50 miliony dolarů. Manželský pár doslova a do písmene ovládnul kina. Deadpoola ještě chvíli řešit nebudu, ale kde se sakra vzal takový úspěch romantiky/dramatu za pouhých 25 milionů dolarů?
Cherchez la femme aneb za vším hledej ženu. Hollywood už je snad přestává podceňovat. Muži prominou, ale především ženy si koupily jednu z deseti milionů kopií bestselleru. Většina fanynek knih se do multiplexů nahrnula první víkend, šuškanda o kvalitách Námi to končí zaúřadovala a já si teď drbu hlavu při pohledu na neskutečných 350 milionů z kin po celém světě. Jasně, romantiku vidělo i plno mužů, protože tohle byl snímek, který byl jako stvořený pro rande (ale pro mnohé páry tím snímkem později mohl být samozřejmě i podzimní Terrifier 3, nikoho nesoudím). Kasovní šok to pro mě byl natolik nečekaný, že po chvilce rozmyslu posouvám Blake a spol. v článku na pomyslný piedestal. Co dodat?
Nechtěl bych teď být v kůži Sony. Baldoniho produkční společnost Wayfarer Studios totiž vlastní práva na zfilmování populárních knih Colleen Hoover. Tedy nejenom právě řešené a megaúspěšné It Ends with Us (Námi to končí), ale i navazující It Starts with Us. Sony by normálně zasypalo všechny zúčastněné miliony a pokračování tu dvou let máme. Opravdu však ložený sequel v návaznosti na žhavý spor dvou hvězd vznikne? Pokud ano, tak u toho už nebude Baldoni. Ten se sice v tuto chvíli může uklidňovat presumpcí neviny v případu sexuálního obtěžování, ale právě kvůli prokázané a s prominutím sviňské PR kampani se o něj teď (minimálně pár let) neotře žádné hollywoodské studio. Na to dejte jed.
2. Deadpool & Wolverine
Rozpočet: Nejspíše „pouze“ 200 a vyšší to číslo samozřejmě nebylo pouze kvůli tomu, že si Reynolds, Jackman a režírující Levy vyjednali procentní všimné z tržeb.
Tržby v USA: 636,7
Tržby ve světě: 701,3
Tržby celkem: 1 338
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Nejlepší komiksovka minulého roku, protože… jiné dobré komiksovky nebyly. Ale teď vážně, Reynolds slíbil nadprůměrnou komedii plnou překvápek a taky ji dodal, byl jsem spokojený.
Vytáhni v hospodě: Mohu po vzoru uvědomělého Deadpoola výjimečně prolomit „čtvrtou zeď“ a být trochu meta? Pro tyhle odstavce s trivií často využívám iMDb a snažím se samozřejmě informace brát s rezervou. Plus je ověřovat na více místech. Tentokrát mě však vyloženě pobavil hned druhý bod, který tam najdete. Zkráceně se v něm hovoří o tom, že Reynolds poprosil studio, aby mu na film Deadpool & Wolverine snížilo rozpočet. Prý kvůli tomu, že Deadpool jednička si musel vystačit s malinkým 58milionovým budgetem a Reynolds chtěl být během produkce trojky schválně limitovaný. To aby se vrátil ke kořenům. Haha.
Už to chtělo prolomit dlouhé komiksové prokletí, které po covidu rozčísnul vlastně jenom Spider-Man. Deadpool & Wolverine měli ve hvězdách napsáno, že budou hit, a tak se také stalo. Ani já, ani imf, ani většina z vás však myslím až TAKOVÝ kasovní průvan nečekala. Nikdo mi nevymluví, že kdybychom sledovali klasickou trojku Deadpoola s otravným „shtickem“ ukecaného Reynoldse, tržby by byly o půl miliardy nižší.
Obrovskou roli v megahitovém statusu totiž hrál (nejenom mnou oblíbený) Jackman v kůži nesmrtelného Logana, na jehož komiksovou rozlučku se stříbrným plátnem v roce 2017 se slzou v oku dodnes vzpomínají všichni lidé s dobrým vkusem. Narážím teď na občas slepého a tenkrát remcajícího kolegu Rimsyho, kdyby ten ohraný pokus o vtip, který vysvětlováním právě zabíjím, náhodou někomu nedošel.
Deadpool & Wolverine se každopádně povedl, souhlasím s KarlemR. Rozhodně víc, než jsem po trailerech čekal. Režisér Shawn Levy se vzhledem k nevalným kvalitám většiny svých předchozích filmů vyloženě vyznamenal a tak mi tenhle krátký návrat komiksů na výsluní dělá docela dobře. Zase a znovu se vyplatila sázka na fanboye a především notoricky známé komiksové postavy, se kterými diváci vyrůstali a mají je rádi. Marvel se poučil, ne že ne.
Samozřejmě je otázkou, jak si v kinech zanedlouho povedou Captain America: Nový svět, Thunderbolts a Fantastická čtyřka (trailer na ni za prvních 24 hodin vidělo mimochodem více než 200 milionů lidí po celém světě!). I kdyby se však ani jedna z letošní trojice marvelovek nedočkala v kinech jackpotu, tak příští rok budou znovu hrát prim Avengers a snad i se Sony sdílený návrat Spider-Mana. Především odkládaná týmovka bude znovu a logicky sázet na dlouho dopředu inzerovaný comeback Downeyho, Evanse a podle mě i dalších (zatím utajovaných) zasloužilých umělců. Pokud se v ní někde vyskytnou třeba Eternals, tak budou samozřejmě hrát druhé housle. Kvůli nim se do kina nechodí.
1. V hlavě 2
Rozpočet: Snad každá pixarovka z posledních let má rozpočet 200 mega a sequel V hlavě není výjimkou.
Tržby v USA: 653
Tržby ve světě: 1 045,9 (!!!)
Tržby celkem: 1 698,9 (také to mohlo studio zaokrouhlit, že?)
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Hezké pokračování nápaditého animáku, které se ale naplno chytá do sítě „hm, podruhé koukám víceméně na to samé, akorát je to trochu horší“.
Vytáhni v hospodě: Zajímá vás, proč svoje hlasy pro sequel znovu nepropůjčili Bill Hader a především seriálem Kancl proslavená Mindy Kaling? Vězte, že Disney jim prý za návrat nabídnul pouze 100 000 dolarů. Já vím, v přepočtu na koruny to jsou dva a půl míče. Herec a herečka navíc v animáku neměli hlavní roli a za pár dní by jistě měli hotovo. Vzhledem k tomu, kolik by sežrali agenti, právníci a další by však v animáku fakticky hráli zadarmo. Nedivím se, že dali myšákovi košem. Alespoň že Amy Poehler alias Radost nově inkasovala pět mega + neupřesněná procenta z tržeb. Jenom pro srovnání dodám, že za jedničku dostala herečka dvě mega.
Začnu u Disneyho. Ten zažil překvapivě skvělý rok a bez problémů porazil i mocně finišující Universal. Myšák už na konci roku 2024 pokořil globálně hranici pěti miliard dolarů z kin a to prosím pěkně ještě nebyly započítány stovky milionů dolarů z pomalu dobíhající Vaiany 2 a čerstvého Mufasy: Lvího krále. Jasně, sequely a sázky na jistotu kam se podíváte, nicméně Bob Iger po vyloženě mizerném roce 2023 dobře věděl, co je třeba. Vždyť i ty foxovské pohrobky, které minulý rok reprezentoval nejenom již zmiňovaný Romulus, ale i Království Planeta opic, v kinech uspěly. A letos bude také dobře. Úplně stačí zmínit jedno slovo. Avatar.
Pokračovat budu Pixarem. Toho mi v minulých letech bylo vyloženě líto. Byť servíroval originální kvalitky, z nichž bych i teď pochválil především Duši, semlel ho covid a s tím přímo související hybridní nebo dokonce exkluzivní (!!!) premiéry na Disney+. Skákající lampička navíc na rozdíl od takových Illumination, respektive Universalů (zdravím skvělý Rozzum v divočině s cenovkou 78 melounů), nedesignuje většinu náročné práce do levnějších krajin.
Ať už dělá cokoliv, budget jejich novinky je 200 mega. Kasovní „nevýkonnost“ Pixaru z posledních let bohužel došla tak daleko, že museli minulý rok propouštět. Inu, rád bych věřil, že se po premiéře V hlavě 2 za vyhozenými dělníky animace připlazili s prosíkem. Někdo to Toy Story 5 a další potenciálně miliardové sequely přece nakreslit musí.
V hlavě 2 spolu s Vaianou 2 každopádně moc hezky ukázaly, že nějaký smysl ty streamy pro klasická hollywoodská studia navzdory všem problémům a čím dál víc dominantnímu Netflixu mají. Lidé si na nich do zblbnutí pouštějí dětmi milované animáky (nechápu, že Disney ještě neoznámil Encanto 2) a když se potom s velkou pompou oznámí, že za pár měsíců/let půjde do kin sequel, musí ho všichni caparti a doprovázející rodiče vidět. A teď myslím opravdu všichni, protože 1,7 miliardy dolarů z kin v případě návratu Radosti do mlutiplexů je mimořádný sukces. Zasloužené číslo jedna za minulý rok.
Rok 2024 holt patřil animákům. Už jenom fakt, že v žebříčku se nedostalo na spolehlivou franšízu Já, padouch (čtyřka končila na 969 mega), Kung Fu Pandu (čtyřka zvládla 547 melounů), vánočního Ježka Sonica (trojka bere prozatím 463 míčů) a nakonec i toho Lvího krále (Mufasa globálně pomalu atakuje 700 milionů dolarů), je myslím všeříkající. Může se nám to nelíbit, můžeme nadávat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme udělat.
---
Poznámka pod čarou: Diskuze je otevřená. Neváhejte a podělte se s vlastní topkou těch největších kasovních hitů za rok 2024. A držte palce kinařům, aby nějak přežili i letošek.
Zajímalo by mě, zda s tím datem premiéry to byl chytrý marketingový tah ze strany studia, nebo to bylo jen tím, že Scott posílá své filmy do kin ve třetím nebo čtvrtém kvartále už dlouhé roky (co si tak pamatuju, tak za posledních deset let putoval do kin v jiném termínu jen Covenant).
Jinak díky a nápodobně