Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Tlapková patrola ponížila očekávaného Stvořitele, Saw nezklamalo


ikona
TedGeorge
barbiecreatordenzel washingtondisneyequalizerexpendablesgareth edwardshercule poirotpaw patrolpeníze těch tupcůpete davidsonpostradatelnísawsestrastvořitelsylvester stallonethe nuntlapková patrolatržbywarner bros.
Ambiciózní Stvořitel je propadák a Disney zažívá jeden z nejhorších roků ve své dlouhé historii.  

Stvořitel měla být událost, která dá divákům na podzim naději, že i za překvapivě nízkých 80 milionů dolarů je možné hrát epické, poutavé a originální sci-fi divadlo. Trailery braly dech a nejenom sešikovaní fanoušci režiséra Garetha Edwardse očekávali jeden z filmů roku. První pochvalné reakce kritiků ze zámoří naznačovaly, že prosby diváků, kteří touží po odvážném autorském blockbusteru mimo zažité franšízy, byly vyslyšeny. No, nedopadlo to.

Edwardsův pokus o křížení Spielberga s Malickem (tak svoji novinku režisér s nadsázkou označil v jednom interview pro BBC) vlastně očaroval jenom hrstku zámořských kritiků a KarlaR. Návštěvníci amerických multiplexů sice nebyli vyloženě zklamaní (sci-fi filmu očividně odpustili mizerný scénář doprovázený logickými lapsy) a po odchodu z kina udělili snímku mírně nadprůměrné hodnocení B+. U čím dál populárnějšího konceptu, známého také jako Vlk samotář a mládě, se navíc dá ocenit fakt, že hlavní roli pro sebe neurval Pedro Pascal, nýbrž John David Washington, nicméně naprostý nezájem publika je při pohledu na víkendové kasovní výsledky očividný.

Stvořitel je s bídnými 14 miliony z USA propadák a je úplně jedno, že studio samozřejmě najede na damage control a bude se vás a nervózní akcionáře snažit přesvědčit o opaku. Disney, kterému biják vyprodukoval jejich čím dál méně vytížený „label“ 20th Century Studios, v této souvislosti určitě znovu zmíní relativně nízký rozpočet. Připomene, že ve zbytku světa trhl film dalších 18 míčů.

Pochválí marketingové oddělení, které se (s údajně nijak hrozivým 40 milionovým budgetem) snažilo o čím dál okoukanější virály během sportovních přenosů. No a konečně jistě vyjádří naději, že váhající diváci si k celovečeráku najdou cestu později na Disney+ (respektive Hulu) a bude dobře. Nebude.

Realita je taková, že kina zejí prázdnotou a další týdny na tom při pohledu na zívání diváků po celém světě nic nezmění. Pokud v dalších dnech nespasí Edwardse odložené premiéry ve sci-fi pozitivní Jižní Koreji a Japonsku, můžeme očekávat konec jenom kousek za hranicí 100 milionů babek. Ano, myslím tím globální výsledek. Pochybnosti o kasovním potenciálu novinky sice zaznívaly od samého počátku, ale až takovou bídu ještě před pár týdny nepredikovali snad ani ti největší pesimisté.

Zázrak se tedy nekoná a to je špatná zpráva pro všechny. Originálních sci-fi je jako šafránu a po tom, co Disney odepíše desítky milionů dolarů za svůj nejnovější pokus, jich bude ještě méně. Nebrečí však jenom Gareth Edwards. Prozatím slabší zájem diváků jistě mrzí i Roberta Hloze, jehož ambiciozní 45milionová detektivka Bod obnovy také vypadá mnohem dráž, ale diváci si k ní v tuzemsku cestu nenašli a rozpočet se bez nějaké výrazné pomoci zvenčí jen tak nepovede pokrýt. Přiznám se, že právě v případě sympatické české sci-fi mě to mrzí ještě víc, než v případě Edwardse, jenž bez Tonyho Gilroye za zadkem prostě neumí vyprávět rádoby velké příběhy.

Novinek bylo o víkendu přehršel, avšak jedinou bezpodmínečnou výhru a první místo si připsala Tlapková patrola ve velkofilmu. Především těmi nejmenšími trpělivě vyhlížený návrat Rydera a jeho věrné smečky šikovných rafanů znovu donutil maminky a tatínky, aby si v rámci svého duševního zdraví naplánovali víkendovou cestu do nejbližšího obchodního centra s multiplexem.

Zatímco jednička odstartovala v zámořských kinech s třinácti miliony, dvojka zrychluje a může machrovat s moc pěkným odpichem za 23 mega. Nemluvě o totožném číslu zbytku světa, kde se navíc ještě mnoho větších premiéry včetně Velké Británie, Itálie, Japonska, Francie, Španělska atd. odehraje v následujících týdnech. To však není jediný upgrade.

Návrat Tlapek se prckům líbí ještě víc než jednička (tedy se zámořským hodnocení A skoro až absolutně) a už teď bych si klidně tipnul, že se na ně bude znovu chodit dlouhé týdny. Jednička si v globálu došla pro více než 140 míčů, dvojka klidně může zaútočit na čtvrtmiliardu. Tu chybu, že bych Tlapkovou patrolu podcenil, už znovu neudělám. Zvlášť když pozoruji narvané sály kolem sebe a tuším, že animák bude mít u nás po prvním víkendu (včetně dvanácti tisíc duší, které na animák zamířili v předpremiéře) na kontě téměř 100 000 diváků.

Při rozpočtu 30 mega by u Paramountu byli blázni, kdyby kromě třetího dílu nezačali kutit i spin-offy. Kamarád, který chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě, by si dovedl představit origin starosty Humdingera, ale ani sólovka německého ovčáka / chrabrého policisty Chase by prý nebyla k zahození.

Marnost tržeb Stvořitele podtrhuje už desátý díl Saw, který s osmi miliony dokonce ovládnul pátek, a celkových 18 melounů mu stačilo na stříbrnou pozici. Svět potom z první várky trhů přidává dalších 11 míčů. Nekonečná a pro mě osobně už po dvojce nekoukatelná hororová série se po ve všech směrech zklamavším Spiral s Chrisem Rockem dočkala dalšího nakopnutí.

Při pohledu na klasicky nízké 13milionové náklady nic nebrání dalšímu mučení bezbranných nešťastníků, uvězněných v pastičkách zvráceného (a co si vzpomínám, tak už mnohokrát pohřbeného) Jigsawa. Zvlášť když se člověk podívá na překvapivě vysoké hodnocení 6,7/10 na Rottenech a pro mě skoro až šokujících 80 % na CSFD. Já si navzdory chvále krajanů Saw X každopádně odpustím.

Bramboru bere spokojená Sestra II. Nejnovější zástupce hororového Conjuring universa pilného Jamese Wana se po slušném dvaatřicetimilionovém otvíráku těší z překvapivě nepolevujícího zájmu diváků a v Americe už má na kontě 73 míčů. V součtu se zbytkem světa jsme dokonce na dostřel od čtvrtmiliardy. Aktuálních 231 mega je pro Warnery spolu s miliardovou Barbie jedna z mála dobrých letošních zpráv.

Co pětka? Další víkendová novinka. The Blind je příběh o Philu Robertsonovi, kterého určitě neznáte jako zasloužilého člena v zámoří populární reality show Duck Dynasty. Phil v mládí chlastal, ubližoval rodině, ale zachránil ho Ježíš. V Americe zajímal příběh podle pravdivé události dost lidí na to, aby nechali v pokladničkách kin 5 milionů dolarů. V českých kinech se další z nekonečné řady křesťanských agitek s největší pravděpodobností nikdy nedočkáme. Aleluja!

Na šestém place válčí o své bytí Hercule PoirotPřízraky v Benátkách aktuálně přepočítávají globálních 90 milionů a vzhledem k tomu, že mají všechny premiéry za sebou, se už asi nepovede překonat 130 melounů, které před rokem trhla Smrt na Nilu. Jasně, rozpočet se Kennethu Branaghovi tentokrát díky absenci velkých a drahých hollywoodských hvězd povedlo zkrouhnout na rozumnějších šest pětek, ale stejně bych se dost divil, kdyby se belgický detektiv pod vedením shakespearovského herce ještě někdy vrátil na stříbrná plátna.

Až sedmé místo si vysloužilo docela chválené komediální drama Peníze těch tupců. Kauza, kdy hrstka "nezávislých" investorů dokázala vyhnat akcie odepisovaného GameStopu do nebeských výšin, čímž vztyčila prostředníček Wall Streetu, hýbala světem na začátku roku 2021.

Někteří šťastlivci tenkrát nakoupili cenné papíry za necelý dolar, jenom aby sledovali, jak se na konci ledna prodávají za osmdesátinásobek. Hezká pohádka, která však do kina láká minimum diváků. Po limitovaném startu se totiž o víkendu přidalo 2 200 kin a výsledkem byly mizerné čtyři miliony. U Sony musí při pohledu na rozpočet 30 milionů smutnit a rošťácký Pete Davidson se po Hádej, kdo je vrah a Transformers: Probuzení monster dočkal dalšího kasovního průšvihu/zklamání. No, trochu jsem podobný provar čekal, podobné téma by nezachránil ani David Fincher.

Osmička = Equalizer 3: Poslední kapitola. Reportované globální tržby 158 milionů dolarů nenutí Denzela Washingtona volat policii. Místo toho se těší z nadcházejících premiér v Argentině, Brazílii, Japonsku a Mexiku a bude doufat, že se mu v roli (i na prahu sedmdesátky smrtícího) Roberta McCalla nějakým zázrakem povede poprvé překonat i dvě kila. Své má však vyděláno už teď a je otázkou, jestli nebudou chtít u Sony ždímat svoji oblíbenou akční franšízu i nadále. Když už jsme u těch akčních franšíz…

Na devátém místě se stydí Expend4bles: Postr4datelní. Hádejte, kolikátý díl týmovky Sylvestera Stalloneho a Jasona Stathama se po otřesném osmimilionovém otvíráku dočkal očekávaného propadu o více než dvě třetiny a může leda tak snít o tom, že se v USA podaří překonat alespoň dvacka? Aktuální čísla ze zbytku světa nebyla v době psaní článku dostupná, ale bída třená s nouzí je to všude. Lionsgate si už pětku podle mě nelajsne, ani kdyby mu nějaký bohatý producent z Číny slíbil uhradit polovinu rozpočtu předem.

Tržební report by nebyl kompletní bez zmínky o megahitové Barbie na desátém místě. Plním tedy povinnost a sděluji, že Margot Robbie zakončila svůj bonusový týden v IMAXech s celkovými 1 433 miliony na kontě.

Warneři si tak díky jedinému ultra úspěšnému snímku pravděpodobně vydělali na letošní DC propadáky Shazam! Hněv bohůFlash a Blue Beetle. Jsem docela zvědavý (respektive vlastně nejsem), s čím ti střelci přijdou příští rok.

Celkový žebříček víkendových tržeb zde

Příští víkend se pokusí diváky nalákat do kina další horor – tentokrát z trailerů všelijak vypadající návrat Vymítače ďábla s podtitulem Znamení víry. První díl z plánované trilogie se měl původně dočkat premiéry až o týden později, ale plány producenta Jasona Bluma změnila Taylor Swift a její The Eras Tour, která by měla ovládnout kina po celém světě (čerstvě je premiéra potvrzená i u nás) právě 13. října. Po Barbenheimeru a Saw Patrol se tedy nakonec Exorswiftu nedočkáme.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace