Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Diskuze k článku Athena: Recenze

příspěvky 1 - 2 Napsat příspěvek

8/10

Působivá sociálně-kritická sonda do osudů jedné přistěhovalecké rodiny, kterou tragická událost na začátku filmu vyšle na osudovou cestu do míst, odkud není návratu a která zaujme samozřejmě zejména svou formální stránkou (úvodní "jednozáběrová" desetiminutovka je opravdu skvostná), ovšem i po obsahové stránce dokáže toto drama o pouličním násilí diváka zaujmout.

Sázka na maximální dokumentárnost, ke které se one shot koncept hodí přímo ukázkově (viz nedávný Boiling Point), zde navíc důmyslně použit současně s klasickým snímáním a střihem (tam, kde to dává větší smysl, než kontinuální one shot) a divák má skutečně pocit, že se ocitl přímo uprostřed té nejhorší vřavy, málo známé až vyloženě neznámé herce (takže není předem jasné, kdo přežije a kdo eventuálně nikoliv), snahu vykreslit vzniklý konflikt jako jeden velký a šílený chaos jak pro vlastní postavy, tak také pro diváka, s čímž souvisí i samotný děj, který, pravda, nijak zvlášť nevyniká svou originalitou, nebo "šokujícími" odhaleními (fakt, že se zbylí bratři nakonec obrátí proti sobě je, s ohledem na jejich protichůdné postoje a odlišné sociální zázemí, jasný tak nějak od začátku), ale svým tempem (i díky střídmé stopáži) a důrazem na všudypřítomnou realističnost (včetně "utlumeného" finále s absencí nějaké pointy nebo katarze) napomáhá udržet divákovu pozornost až do konce filmu, v tomto případě vyšla Gavrasovi na výbornou. A to do takové míry, že se člověk až trochu podiví, že jde o originální dílo a film se nezakládá na nějaké skutečné události (byť inspirační zdroje jsou tady relativně zřejmé).

Celkově velice příjemné překvapení, které sice - alespoň v dohledné době - asi nepotřebuji vidět znovu, ale na první dobrou šlo o docela silný zážitek a minimálně po filmařské stránce také o zábavnou jízdu (byť téma samo o sobě zábavné pochopitelně moc není).

P.S. Kudos Netflixu za to, že zase pro jednou šel do sebe a rozhodl se pro distribuci podobné, tematicky problematické, záležitosti a nikoliv filmu, který u něj pouze někdo "odložil", protože nikde jinde o něj nikdo nestojí:).
842993
Působivá sociálně-kritická sonda do osudů jedné přistěhovalecké rodiny, kterou tragická událost na začátku filmu vyšle na osudovou cestu do míst, odkud není návratu a která zaujme samozřejmě zejména svou formální stránkou (úvodní "jednozáběrová" desetiminutovka je opravdu skvostná), ovšem i po obsahové stránce dokáže toto drama o pouličním násilí diváka zaujmout. Sázka na maximální dokumentárnost, ke které se one shot koncept hodí přímo ukázkově (viz nedávný Boiling Point), zde navíc důmyslně použit současně s klasickým snímáním a střihem (tam, kde to dává větší smysl, než kontinuální one shot) a divák má skutečně pocit, že se ocitl přímo uprostřed té nejhorší vřavy, málo známé až vyloženě neznámé herce (takže není předem jasné, kdo přežije a kdo eventuálně nikoliv), snahu vykreslit vzniklý konflikt jako jeden velký a šílený chaos jak pro vlastní postavy, tak také pro diváka, s čímž souvisí i samotný děj, který, pravda, nijak zvlášť nevyniká svou originalitou, nebo "šokujícími" odhaleními (fakt, že se [spoiler]zbylí bratři nakonec obrátí proti sobě[/spoiler] je, s ohledem na [spoiler]jejich protichůdné postoje a odlišné sociální zázemí[/spoiler], jasný tak nějak od začátku), ale svým tempem (i díky střídmé stopáži) a důrazem na všudypřítomnou realističnost (včetně "utlumeného" finále [spoiler]s absencí nějaké pointy nebo katarze[/spoiler]) napomáhá udržet divákovu pozornost až do konce filmu, v tomto případě vyšla Gavrasovi na výbornou. A to do takové míry, že se člověk až trochu podiví, že jde o originální dílo a film se nezakládá na nějaké skutečné události (byť inspirační zdroje jsou tady relativně zřejmé). Celkově velice příjemné překvapení, které sice - alespoň v dohledné době - asi nepotřebuji vidět znovu, ale na první dobrou šlo o docela silný zážitek a minimálně po filmařské stránce také o zábavnou jízdu (byť téma samo o sobě zábavné pochopitelně moc není). P.S. Kudos Netflixu za to, že zase pro jednou šel do sebe a rozhodl se pro distribuci podobné, tematicky problematické, záležitosti a nikoliv filmu, který u něj pouze někdo "odložil", protože nikde jinde o něj nikdo nestojí*:)*.
8/10
1 -1
reagovat
Dobrá recenze, jen těch Karimů je tam nějak moc :D:D
842987
Dobrá recenze, jen těch Karimů je tam nějak moc *:D**:D*
2 0
reagovat
Komentáře
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se