Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Nejlepší filmy roku 2018


ikona
Cival
moviezonenejnejlepší filmynejlepší filmy rokuredakce
Proberte se nejlepšími filmy uplynulého kalendářního roku... 

Letošní filmová nadílka byla vyvážená. Její sílu šlo nasát z blockbusterů, ambiciózních dramat hollywoodské provenience i luxusního dovozu, proto je i náš - řekněme, dlouhodobě velmi mainstreamový - žebříček národnostně, jazykově i stylově nebývale pestrý. Došlo na černobílá dramata, animáky, těžkotonážní akčňáky, megadrahé comicsy, radikální autorské projekty i klaustrofobické konverzačky. Jen ty české filmy zase nějak chybí. Ano, nůžky mezi domácí produkcí a světem se i nadále rozevírají a je až směšné, že jsme dopadli jako kinematografie, kterou ve světě reprezentují tuctovky typu Všechno bude. No nic... snad opravdu všechno bude a jak pořád slibuje Andrej, bude i líp.

Z hlediska žebříčkování je zajímavé, že jsme poprvé naplno zahořeli k neanglicky mluvenému filmu a dali jej na piedestal. Ano, různí Oldboyové, Hony a 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny se derou často na výsluní, ale skončí nejlépe vždy druzí (nebo kvůli zmatečné distribuční taktice mimo hru, tak jako třeba dánští Bratři). A právě z našeho oblíbeného Dánska pochází nový klenot, který rozšíří náramnou společnost filmů, jež jsme vyhlásili za nej počin roku. Jako tvůrce jí vévodí Christopher Nolan, který vyhrál v sezónách 2007, 2008, 2012 a 2014, kdy nás rozsekaly pecky Dokonalý trik, Temný rytíř, Temný rytíř povstal a Interstellar. Comicsy tentokrát netriumfovaly - stačí, že loni vyhrál Logan - a mezi MZ zlatý fond, jenž tvoří i Království nebeské (2005), Potomci lidí (2006), Avatar (2009), Kick- Ass (2010), Drive (2011), Rivalové (2013), šílený Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) a Villeneuvovo scífko Příchozí (2016), tak mohla přibýt trochu jiná lahůdka.

Nevím, co jsme to za popcornožrouty, ujíždějící si na megaprodukcích a hlasitých blockbusterech s miliardovými rozpočty, když se na první místo našeho pořadníku vydrápe film snad úplně nejmenší. Ale to se holt stává. Severská laskomina Tísňové volání totiž spoléhá na jednoho herce, jednu kulisu, pár statistů a spoustu napětí stáčeného z hlasů na telefonních drátech - a přesto jde o fascinující a výjimečný zážitek.

V dokonalém kontrastu k dementním televizním brakům/reality-píčovinám typu Linka 112 sledujeme scenáristicky vybroušené drama, které skvěle vyplňuje komorní koncept „policista v nelehké životní situaci řeší zapeklitou situaci na tísňové lince a snaží se alespoň na dálku pomoct“. Řemeslně i herecky brilantní počin pracuje i s adekvátní psychologickou tíhou a citem pro překvapení, díky čemuž se film vymaňuje z nástrah pouhého stylistického cvičení. Není divu, že se chystá hollywoodský remake – i při tupém zkopírování jedna ku jedné půjde o top film roku.

1. Tísňové volání (91,5 bodu)
2. Tři billboardy kousek za Ebbingem (88)
3. Mission: Impossible - Fallout  (77,5)
4. - 5. Zrodila se hvězda (76,5)
4. - 5. Avengers: Infinity War (76,5)
6. Spider-Man: Paralelní světy (74)
7. První člověk (72,5)
8. Roma (70)
9. Dej mi své jméno (69)
10. Nit z přízraků (68)

Podobně jako na Oscarech zůstal těsně pod vrcholem scenáristicky vypulírovaný majstrštyk Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem. Plastický a komplexní obraz složitého dneška, který neztratil nic z McDonaghova typického rošťáctví, je jedním z těch nepoddajných filmů, co se vám vrtí v náručí až do poslední minuty. A vy jej za to musíte milovat.

Naopak zemitým oprášením zašlých jistot jsou tituly následující: šestá Mission: Imposssible pořád vzývá kult energie a star-power nezničitelného prcka Toma Cruise. A stále to není ani trochu směšná podívaná, naopak v kooperaci s režisérem Christopherem McQuarriem se zase jednou vrací víra v těžkotonážní akční biják, co je velký jako IMAX sám, a v ohromnou, dynamickou a nasazením všech tvůrčích složek i urputnou podívanou, co má nejen testosteron, ale i srdce. Před kamerou i za ní.

Hollywoodským sebeutvrzením je pak i další verze Zrodila se hvězda. Debutující režisér (!) Bradley Cooper ji sice nasytil sentimentem, v perfektním produkčním podání a s naprostou hereckou suverenitou jeho samotného i Lady Gaga se ale z letité báchorky znovu stala instantní klasika.

Comicsový dvojblok patří Marvelu, což v roce odchodu legendárního Stana Lee do věčných lovišť obzvlášť potěší. Musíme přitom blahořečit bratry Russoovy, že svoji další režijní výzvu ustáli, protože jejich Avengers: Infinity War suverénně baví navzdory tomu, o jak opulentní trikovou podívanou se jedná. Oblíbené marvelovské hrdiny vehnali do jejich zlomového dobrodružství v maximální formě. U největších a nejdražších filmů historie to přitom nebývá samozřejmostí – s takovou bravurou to zvládal jen Železný Jim Cameron, a ten už se bohužel ztratil někde u modrásků.

Chvalozpěvy si ale zaslouží i Spider-Man: Paralelní světy. Zvěsti o jeho výjimečných kvalitách nelhaly a opravdu jsme se na konci roku dočkali animáku snad až revolučního. Nejen technicky, ale i svým ambiciózním a inovativním scenáristickým přístupem. Pixar ať odpustí, ale Spidey trumfuje i obě jeho hitovky, které plnily peněženky i divácká srdéčka.

Velmi nám sedl i Chazellův První člověk, protože neokázalá, přesto výpravná a fyzicky intenzivní biografie „odvážného sociopata“ Neila Armstronga je jedním z oněch velkých hollywoodských vyprávění o hrdinech naší doby. Drama strhující při rekonstrukci dobývání Měsíce, inspirativní pak v konfrontaci velkých historických činů s všedností života u rodinného krbu.

A právě jakousi ódou na všednost je samozřejmě Cuarónova Roma, virtuózně zrežírovaná dramatizace osudů několika žen okolo rozeklané rodiny v Mexiku 70. let. Ráj pro cinefily, přitom ale i působivé drama o těch nejobyčejnějších věcech v životě člověka. Oscary budou zase mexické.

Jeden z jejich posledních laureátů, smyslností prosetá adaptace gay-dojáku Dej mi své jméno, pak třináct let po Zkrocené hoře přináší nesmírně podmanivou romanci, která patří k tomu nejpůsobivějšímu, co se v téhle žánrové škatulce za poslední dekádu urodilo. Fantastická práce s kamerou, italskými kulisami a tělesností, intenzivní destilát lásek, vzrušení, bolestí i zklamání. Podívaná stejně tak něžná jako srdcervoucí.

 

Desítku pak stylově uzavírá jeden z největších autorů naší doby Paul Thomas Anderson. Ve své Niti z přízraků v podstatě už názvem vyzval všechny filmové kritiky a diváky, aby ho zasypali všemožnými krejčovskými metaforami a módními přirovnáními… aby pak opravdu vyšíval okolo Daniela Day-Lewise jak ten nejgeniálnější návrhář, u něhož obdivujete na plátně každý další steh. Originální studie jednoho ambivalentního vztahu je nezpochybnitelně dílem mistra.

Zásadních titulů se ale i letos urodilo požehnaně, jen jste je možná minuli. Dál se můžete inspirovat u osobních žebříčků, a pak samozřejmě v diskuzi, kde čekáme ještě před hlasováním uživatelů vaše tipy:

 

Civalův Top 10:

 

 

1. Dej mi své jméno
2. Studená válka
3. Nit z přízraků
4. Roma
5. Tři billboardy kousek za Ebbingem
6. Tiché místo
7. Avengers: Infinity War
8. BlacKkKlansman
9. Tísňové volání
10. První člověk

Nevešlo se: Mission: Impossible - Fallout, Zrodila se hvězda, Já, Tonya, Climax, Odnikud, Bohemian Rhapsody, Coco
Nejzábavnější film: Spider-Man: Paralelní světy, Deadpool 2
Oblíbený film: Aquaman
Nejlepší film mimo kinodistribuci: Pásky z Nagana, Profil
Nejlepší český film: Pásky z Nagana (fajn i Prezident Blaník, Domestik, King Skate)

 

imfův Top 10:

 

 

1. Spider-Man: Paralelní světy
2. Tři billboardy kousek za Ebbingem
3. Ztratili jsme Stalina
4. Avengers: Infinity War
5. Ready Player One: Hra začíná
6. Mission: Impossible - Fallout
7. Králíček Petr
8. Tísňové volání
9. BlackKklansman
10. Noční hra

Nevešlo se: Deadpool 2, Tiché místo, Já, Tonya, Halloween
Nejzábavnější film: Králíček Petr
Oblíbený film: Upgrade
Nejlepší film mimo distribuci: Pásky z Nagana, To All The Boys I've Loved Before
Nejlepší český film: King Skate

 

Top 10 KarlaR:

 

 

1. Zrodila se hvězda
2. Mission: Impossible - Fallout
3. Avengers: Infinity War
4. Creed II
5. Bohemian Rhapsody
6. Spider-Man: Paralelní světy
7. Zlý časy v El Royale
8. Velká hra
9. Tísňové volání
10. První člověk

Nevešlo se: Coco, Upgrade, Nit z přízraků, Úžasňákovi 2, Ztratili jsme Stalina
Nejzábavnější film: Noční hra
Oblíbený film: Solo: Star Wars Story
Nejlepší film mimo distribuci: 22 July, Šíleně bohatí Asiati, A Futile and Stupid Gesture
Nejlepší český film: Pásky z Nagana

 

TedGeorgeův Top 10:

 

 

1. Zrodila se hvězda
2. Tísňové volání
3. Tiché místo
4. BlackKkKlansman
5. Dej mi své jméno
6. Ready Player One: Hra začíná
7. Mission: Impossible - Fallout
8. Upgrade
9. Beze stop
10, Avengers: Infinity War

Nevešlo se: Zlý časy v El Royale, Alfa, Sicario 2: Soldado
Nejzábavnější film: Šíleně bohatí Asiati
Oblíbený film: Searching
Nejlepší film mimo distribuci: Outlaw King
Nejlepší český film: Pásky z Nagana

 

Rimsyho Top 10:

 

 

1. Tři billboardy kousek za Ebbingem
2. Nemilovaní
3. BlacKkKlansman
4. Tísňové volání
5. Jack staví dům
6. Climax
7. První člověk
8. Nikdys nebyl
9. Muž, který zabil Dona Quijota
10. Roma

Nevešlo se: Vdovy, Domestik, Léto, Nit z přízraků, Zlý časy v El Royale, Odnikud, Tiché místo
Nejzábavnější film: Deadpool 2, Spider-Man: Paralelní světy
Oblíbený film: S láskou Vincent, Akta Pentagon: Skrytá válka,  The Ballad of Buster Scruggs, Záhada Silver Lake
Nejlepší film mimo distribuci: Pásky z Nagana, Doba nevěrná
Nejlepší český film: Domestik, Jan Palach

 

Hladův Top 10:

 

 

1. Tři billboardy kousek za Ebbingem
2. Spider-Man: Paralelní světy
3. Tísňové volání
4. Zrodila se hvězda
5. Avengers: Infinity War
6. Bratři Lumierové
7. Vdovy
8. BlacKkKlansman
9. Nit z přízraků
10. Beze stop

Nevešlo se: Halloween, Bohemian Rhapsody, První člověk, Solo: Star Wars Story, Ztratili jsme Stalina, Studená válka, Odnikud, Roma
Nejzábavnější film: Deadpool 2
Oblíbený film: Tomb Raider
Nejlepší film mimo distribuci: Outlaw King, Apostle, Pásky z Nagana
Nejlepší český film: Čertí brko, Pásky z Nagana

 

Shushikův Top 10:

 

 

1. Tísňové volání
2. První člověk
3. Roma
4. Neznámý voják
5. Upgrade
6. Halloween
7. Tři billboardy kousek za Ebbingem
8. Studená válka
9. Nit z přízraků
10. Máří Magdaléna

Nevešlo se: Dej mi své jméno, Děsivé dědictví, Nejtemnější hodina, Solo: Star Wars Story, Deadpool 2, Mission Impossible - Fallout, Tiché místo
Nejlepší film mimo distribuci: 22 July, Outlaw King

 

k0C0URův Top 10:

 

 

1. Tísňové volání
2. Mission: Impossible - Fallout
3. Deadpool 2
4. Tři billboardy kousek za Ebbingem
5. První člověk
6. Sicario 2: Soldado
7. Beze stop
8. Avengers: Infinity War
9. Odnikud
10. Děsivé dědictví

Nevešlo se: Úžasňákovi 2, Bohemian Rhapsody, Ready Player One: Hra začíná
Nejzábavnější film: Upgrade
Oblíbený film: Ant-Man a Wasp
Nejlepší film mimo distribuci: Outlaw King
Nejlepší český film: King Skate

Těsně ve druhé desítce potkáte nostalgicky-futuristickou projížďku popkulturou od Stevena Spielberga Ready Player One, superúspěšný a mistrně zrežírovaný Krasinskiho horor Tiché místo nebo oficiálně nejlepší evropský film roku Studená válka, u kterého si nejlíp uvědomíte, jak jsou na tom s filmovým uměním u sousedů. Násobně líp a… úplně jinde.

Pestrou škálu titulů těsně pod horizontem top tenu doplňuje drzá comicsovka Deadpool 2 nebo vtahující a stylový, a přesto strhujícně humanistický BlacKkKlansman věčného kritika Spikea Lee.

Nechybí kousavá britská retro satira Ztratili jsme Stalina nebo levný, přesto dravý a vynalézavý akčňák Upgrade. Možná překvapí i návrat vyvražďovačky Halloween, anebo subtilní drama s novým Janem Žižkou Benem Fosterem Beze stop.

Symbolicky pak může výběr uzavřít i nejúspěšnější film z českých kin - Bohemian Rhapsody.

Čtenářské hlasování si necháme až na leden, i tak nám ale rozhodně koukejte sdělit, jaké filmy vás nejvíc dostaly, co říkáte na letošní nadílku a jak moc jsme se vám naším žebříčkem trefili do vkusu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (76)
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace