Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

První dojmy: Justice League


ikona
KarelR
aquamanbatmancyborgdc comicsflashjustice leagueliga spravedlnostisupermanwonder womanzack snyder
Liga spravedlnosti má moc vzkříšit nebo pohřbít comicsový vesmír od DC. Která varianta je pravděpodobnější? 

Studio Warner Bros. upeklo první (a docela pozitivní) reakce na Justice League z názorů comicsových bloggerů. Doufalo, že tak zastíní lehce validnější názory "normálních" kritiků, embargo je ale konečně pryč a svoje zážitky popisuje i zbytek novinářské obce. Jak se velkolepá sešlost Batmana, Wonder Woman, Flashe, Aquamana a Cyborga (a možná i samotného Supermana..) líbila nám, klukům z proslulé MarvelZone? Tady máte názory hned pěti členů redakce, abyste měli o návštěvě kina krystalicky jasno.

Jak to vidí imf

Měla to být výkladní skříň DCEU a místo toho je to tragická Snyderova derniéra a slabikář toho, jak se blockbustery točit nemají - nedovařená nastavovaná kaše, která ve snaze dohnat konkurenční komiksovou značku zakopává o vlastní nohy na každém kroku. Vysvětlovačky děje za chodu připomínají div ne parodii, akční scény se utápějí v generickém CGI nebo střihových zkratkách, které si vynutila skromná stopáž, a zbrkle představené postavy se ne a ne naladit to správné charisma (a můžeme se hádat o tom, jestli je to chyba režiséra, scenáristy nebo spíše průměrného castingu jako takového).

Panebože, vždyť jediní opravdu dobří herci jsou tu odsouzeni do minutových rolích podpůrných postaviček, zatímco ve spandexu jsou ti, co umí hrát spíš hezkým zadkem nebo bicepsy, ale rozhodně ne mimickými svaly. Man of Steel byl plný naděje, Batman vs. Superman byl nešťastnou minelou a promarněným potenciálem, ale u Ligy spravedlnosti už nelze mhouřit oči a vymlouvat se na smůlu. Tohle je pohřeb komiksových ikon v přímém přenosu. Mizérie řemesla i vyprávění posvěcená ignorantským studiem, které má pocit, že problém se vyřeší, když se na něj hodí víc peněz.

Jak to vidí KarelR

Liga spravedlnosti je v podstatě horší verzí tři roky starého animáku Liga spravedlivých: Válka. Na Zemi útočí paradémoni a jejich zlověstný šéf, což rozpoutá menší apokalypsu, která dá dohromady ústřední tým a nasměruje ho k dalším dobrodružstvím. Jenže zatímco animák dokázal být opravdu našlápnutý a zábavný i v 76 minutách (Batman vs. Green Lantern!), Snyder se ve dvou hodinách jen kodrcá skrz generickou týmovku, v níž mají největší dopad dvě scény s Billym Crudupem.

Zbytek jsou jen ucházející digiorgie, které vedou odnikud nikam - a to přitom chtějí stihnout tři originy, budování vztahů i velkolepé řežby v Atlantidě a na Themysciře, z čehož vlastně funguje jen to poslední. Neříkám, že mi to docela neutíkalo a že tu není pár fajnových momentů. Na první hranou Justice League je to ale bída, z níž mi utkvěla v hlavě jen kupa hezkých wallpaperů.

Jak to vidí Cival

Tak tohle už DC Universe fakt nerozdýchá. Nejslavnější comicsoví hrdinové se spojili v rámci nejtuctovější myslitelné comicsárny, která vám v trailerech prozradila kompletní sestavování týmu a teď ho rozvíjí jen sterilními dialogy, připitomělými pokusy o hlášky a klasicky snyderovskou náloží digitálních zvěrstev, které nemají náboj, styl ani podmanivé výtvarné podání. Asi jako nová Fantastická čtyřka, jen xkrát dražší...

Stejný záporácký mustr usvědčuje Snydera a jeho souputníky z nulové fantazie, a když k tomu přidáte mdlou story, postavy bez jakkoliv propracovanějšího charakteru, v nuzném hereckém podání a v tupých interakcích, musí to bolet. A akce nic nezachrání. Výsledkem je další extrémně drahý, ale bezkrevný a bezpohlavní comicsový výplach, který může jako temnou spásu žánru vnímat fakt jen dítě nebo člověk bez elementárního estetického cítění.

Jak to vidí Rimsy

Tyhle první dojmy asi překvapí málokoho. Po všech těch průšvizích by byl snad zázrak, kdyby z Ligy spravedlnosti vylezlo něco nadstandardně dobrého. A tak tu máme jen další DC nedochůdče, které ze všeho nejvíc připomíná loňskou sešlost Batman vs. Superman. Tentokrát se trochu koherentněji držíme pětice (respektive šestice) ústředních klaďasů, jejich dávání dohromady a následné bitkaření je však zoufale nepřekvapivé a nezábavné. Akce se opět utápí v digitálních orgiích, takže nefyzické souboje s amorfními příšerkami ani tentokrát nemají šťávu.

Dvouhodinovou stopáž jsem ocenil, prosekání určitě neuškodilo, jen je trochu škoda, že to, co zůstalo, je stále celkem zbytečné nebo rovnou hloupé. Hrdinové nic smysluplného nedělají a Flash je se svým podivným vykrucováním a nevtipnými vtipy vyloženě otravný. No prostě, jak jsem psal, příjemné překvapení to není…

Jak to vidí Mr. Hlad

Tak takhle už fakt ne. Já už se nemám čeho chytit a co na tom pochválit. Možná to vypadá dobře a je vidět, že se do toho narvala spousta peněz, ale to je tak všechno. To, co nefungovalo už v BvS, se tu opakuje, takže postavy jsou zoufale ploché, akce digitálně přeplácaná a charaktery, jakkoliv obvykle zajímavé, tu působí neskutečně nudně a mezi hrdiny je nulová chemie. A to, že jich je tentokrát šest, situaci spíš zhoršuje než zlepšuje.

Matný Cyborg, dětinsky cool Aquaman a vyloženě trapný Flash jsou totiž hrdinové, se kterými se ty dvě hodiny tráví dost těžko a popravdě si nedovedu moc představit, jak zvládnu jejich sólovky. Styl Zacka Snydera se vyčerpal a přestal být zajímavý někdy v půlce minulého filmu. Tyhle dvě hodiny v kině pro mě tedy byly vyloženě fyzické utrpení a jen jsem čekal, až to celé skončí a já na to budu moct zapomenout. Chtěl bych ten film mít alespoň trošku rád, ale nejde to. Nefunguje tu nic. Vyhoďte to, spalte to a zkuste za pár let začít znova. Nějak jinak. Úplně jinak.

Recenzi čekejte velmi brzy.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (115)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace