Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11: Nejlepší horory podle TedGeorge


ikona
TedGeorge
horortématop 10top 5top10
Hororové pecky, o kterých jste možná neslyšeli. 

pozn. redakce: Kdo je TedGeorge? Pokud jste někdy zavítali do eMZáckých diskuzí, určitě jste narazili na hyperaktivního chlapce z Českých Budějovic, který nás pravidelně zásobuje nejen temnou stranou filmových tržeb, ale také hororovými dojmy. Za poslední měsíce okomentoval a doporučil spoustu méně známých kousků, které se setkaly se slušnou diváckou odezvou. Pročež jsme ho požádali o sesumírování těch nejlepších do jednoho článku, aby v hlubinách internetu nezmizely úplně. Že je prezentuje svým tradičně roztěkaným stylem? To je holt daň za ulovení pár zajímavých tipů…

 

Že bych byl v kotlině česko-slovenské považován za jednoho z největších hororových odborníků, to se vážně říct nedá. Slasher, survival, found footage, gore… To všechno jsou pojmy, které pro mě až donedávna byly portugalskou vesnicí. Pletl jsem si je a pořádně nevěděl, co znamenají. Ale je to tak půl roku a něco se změnilo. Procházení největšího českého filmového webu, kde pokaždé zapomenu daný film ohodnotit, mi otevřelo dveře k žánrovkám, které by byla chyba minout. Tak proč se s vámi nepodělit o pár tipů, že? Často se sice budeme pohybovat v hodně béčkových vodách, ale vybere si snad každý. Když už ne v článku, tak určitě v diskuzi.

Jaká vlastně byla kritéria zařazení hororu do článku? No, musel jsem ten film vidět. Nechtěl jsem to brát horem dolem jako Karel, který polovinu filmů zmíněných ve svých tématech ani neviděl (hlavně ty z výhledů!) a spoléhá na to, že čtenáři koukají hlavně na obrázky. Každý z níže doporučovaných snímků jsem poctivě dokoukal do konce, přemýšlel nad ním a následně jej bez jakéhokoliv efektu doporučil ve filmové diskuzi. Dalším kritériem je neprovařenost. Ano, mohl bych tu do aleluja doporučovat filmy jako Conjuring, Insidious, Sinister, Fingering a další, ale what would be the point? Každý už je viděl, většině se líbily a nepsal bych nic nového. Raději tu zmíním filmy neznámé, jejichž kvalita může být pro mnohé pochybná, ale pokud nebudete hledat, tak si o nich nikde nic nepřečtete.

 

Prerekvizitou před zasunutím dvdčka do přehrávače tak je alespoň malinká náklonnost k žánru, který je (často neprávem) brán jako pokleslý. Psát tu o zasunutí ale není samoúčelné. V kinech těch hororů totiž zrovna moc nepotkáte. Když už tam nějaký zavítá a projde nekompromisním domácím distribučním sítem, tak za moc nestojí. A kvalitativně tudíž nesáhá ani po kolena filmům, které se kinodistribuci vyhýbají. Čest výjimkám, samozřejmě. No, pojďme raději doporučovat.

Triangle (2009)

Můžeme to teďka trochu šmrncnout sci-fi? Jak to jenom popsat, abych vás na sledování tohoto zajímavého filmu nalákal, a přitom vám nic nevyspoileroval... Hororovým fandům dobře známá Mellisa George (30 dní dlouhá noc) se to odpoledne necítila moc dobře. Už jí ale prostě bylo blbé odříct přátelům na poslední chvíli výlet na jachtě (jo, taky to znám). Loďka vyjede z přístavu, po chvíli ji chytne bouřka, a světe div se, na obzoru je jakýsi parník. Posádka malé bárky dostane špatný nápad a jeho realizace je už pouze otázkou času. Zní to hrozně béčkově, co? Bermudy naštěstí můžeme nechat doma, tenhle Triangle je o něčem jiném. Ono je to sci-fi totiž chytřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Ano, tu hru, kterou s vámi film bude hrát, dříve nebo později prohlédnete. Za to filmové bloudění mu ale na konci ještě rádi poděkujete a zároveň je třeba ocenit i to, jak rychle filmaři zabijí Liama Hemswortha. Ne, tohle vážně není spoiler.

Oheň v oblacích (1993)

Do minulosti se ponoříme ještě jednou, byť ne tak hluboko jako u „Pociťování strachu“ z šedesátých let. Snad nikdy mě tolik nemrzelo pozapomenutí mainstreamového filmu jako u Ohně v oblacích, ale pojďme k ději: Parta lesníků pracuje přes den v hlubokých lesích Arizony a na noc se vždycky vrací zpátky za rodinami do civilizace. Až jim jednou chybí benjamínek skupiny, který chodí s dcerou svého šéfa (Robert Patrick, který hrál v jakémsi Terminátorovi. Neviděl jsem, neznám). Co se mu stalo? To ví jenom banda lesních pracantů. A vy to na konci budete vědět taky. Vystačí to na dobrý horor? Vystačí. Mysteriózní hororový sci-fi prvek se ve filmu sice vyskytuje celkem jenom nějakých 15-20 minut, ale stojí to za to. Byť je to celou dobu hlavně drama řešící důsledky onoho zmizení, na konci se tvůrci odvážou a naplno ukáží to, co je od začátku jenom tušeno. Takže máte trochu pocit, jako by ten závěr natočil sám Ridley Scott. Rád jsem nalákal.

Beneath (2013)

No a tipy ukončíme dalším výletem do podzemí. Do hornického města zavítá vzácná návštěva - atraktivní blondýna. Přijede navštívit tátu, který zrovna odchází do důchodu a bude naposledy fárat. Hospoda + nadržení horníci + alkohol = blbý nápad. Brzy samozřejmě padne rozhodnutí, že si bloncka jednou zafárá s nima. Jenže zamířit s ženou do podzemí přináší smůlu, to ví každý správný horník. Na Beneath jsem narazil teprve nedávno a byla to šťastná náhoda. Jak už jste možná pochopily, horory odehrávající se v podzemí hodně můžu. A na závěr jsem si nechal dost možná to nejlepší. Ano, pořád se pohybujeme v levných béčkových vodách. Režisérovi zpackaného sequelu 30 dní dlouhé noci se ale podařilo vykouzlit výbornou atmosféru paniky, odtržení od světa a čehosi divného, co se v podzemí vyskytuje. Zkušené žrouty hororů tu asi nic nepřekvapí, ale já říkám proč ne. Rozhodně to je kvalitní žánrová prácička, na kterou člověk nepřestane koukat v polovině.

Takže takhle bych to pojal. Počet tipů jsem zakulatil na jedenáct, desítky dalších filmů se do krátkého článku nevešly. A tady nastupujete vy. Diskuze se právě otevřela všem svéprávným a gramotným osobám. Čekáme na vaše tipy, čekáme na vaše názory, čekám na vaší kritiku.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace