Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Diskuze k článku Star Wars: Mandalorian a Grogu: Recenze

příspěvky 1 - 20 Napsat příspěvek

6/10

TLDR: Kterákoliv epizoda seriálového Maula filmový apendix seriálového Manda strká do kapsy … a to s přehledem.

Lucas během šesti let dokázal ze SW udělat neuvěřitelný popkulturní fenomén, jednu z nejsilnějších/nejcennějších značek ve filmovém průmyslu a díky vlastnictví licence na merch synonymum pro továrnu na prachy. A kromě toho (jen tak mimochodem) i jednu z nejlepších trilogií všech dob. Disney za zhruba stejnou dobu (od akvizice do finále sequelové trilogie) "dokázal" tohle všechno v lepším případě podkopat, v tom horším spláchnout do záchodu. Není tak divu, že k očekávanému návratu značky po dlouhé pauze do kin vsadil na jistotu a volba padla na celovečerní epizodu úspěšného seriálu s oblíbenou dvojicí charakterů, která alespoň v tuto chvíli nahrazuje původně plánovanou čtvrtou sezónu.

Tohle rozhodnutí se ovšem na výsledku podepsalo více, než by bylo na poměry podobné "filmové události" záhodno. Prakticky v každé scéně je poznat, jak seriálový předobraz filmu pomyslně svazuje ruce i nohy. Divácky vděčná témata (Mandalore, Darksaber, Thrawn) už byla prozkoumána, charakterový oblouk hlavní postavy byl dovršen, totéž vzájemný otcovsko-synovský vztah mezi oběma parťáky a jejich sbližovací vtipné/dojemné interakce, přičemž nadaný učedník je spoután Disneyho potřebou generovat prachy skrze tuny merchu, takže nic jiného, než roztomilost a čím dál tím více unavující dávku infantilnosti (případně deus ex machina záchranu situace na poslední chvíli) nabídnout nemůže.

A pak je zde samotné vyprávění, které by svou obyčejností zapadlo i jako dvojepizoda v seriálu. Děj filmu nemá stran budoucích událostí a osudů postav žádný dopad na cokoliv (hlavní linka ve filmu je v podstatě identická kopírka hlavní linky ze seriálu, akorát jeden sirotek se vyměnil za druhého), což se sice dalo předem očekávat, ale i podobné "planet of the week" obsahové výplně lze natočit nápaditě/stylově/velkolepě, ať už po stránce narativu nebo alespoň produkčních hodnot (viz některé epizody Manda nebo prakticky všechny epizody Maula). Což se tady vůbec neděje a celý film působí jen jako ničím výjimečná epizoda seriálu s celovečerní stopáží, která se nějakou shodou okolností zatoulala do kin.

Žádná dramaticky nebo emocionálně silná scéna se nekoná, o tomtéž na poli audiovizuálu ani nemluvě (nejlepší scéna v podobě odevzdání AT-AT do šrotu se odehraje hned v úvodu filmu ve stylu bondovských předtitulkovek). Zato dojde na podivnou mezihru s "lesní" rekonvalescencí, která působí, jakoby si ve střižně někdo uvědomil, že malý zelený sidekick je vlastně v dosavadním ději úplně k ničemu a je potřeba s tím rychle něco udělat (ideálně jeho prostřednictvím zachránit lovce odměn a při tom vzbudit reminiscence na podobné bažinaté scény z minula). Co by se v jiném filmu odbylo krátkou střihovou montáží, je nataženo na dlouhé minuty, ve kterých se vyprávění téměř zastaví a tempo prudce propadne.

Na druhou stranu všechny povinné ingredience série i značky jsou ve filmu na svém místě (sympatické nesourodé duo, umně zakomponované westernové motivy, pravidelně dávkovaná akce a humor, nejrůznější mimozemské potvory, droidi a vesmírná technika, stará dobrá SW atmosféra (kostýmy, výprava, unikátní designový retrofuturismus), hromady fan service obsahu (reference a easter eggy na kdeco a kdekoho napříč univerzem) a samozřejmě podprahová reklama na merch:D. To všechno bez větších problémů funguje, přičemž v pár scénách se příjemně připomene Göransson v rámci povedeného OST (westernový hlavní motiv ze seriálu nikdy nezklame, ale potěšilo i pár nečekaně "moderních" tónů), ale z kombinace "oblíbené postavy ze seriálu" a "nové SW po letech znovu na velkém plátně" šlo vytěžit podstatně více:(.
976792
TLDR: Kterákoliv epizoda seriálového Maula filmový apendix seriálového Manda strká do kapsy … a to s přehledem. Lucas během šesti let dokázal ze SW udělat neuvěřitelný popkulturní fenomén, jednu z nejsilnějších/nejcennějších značek ve filmovém průmyslu a díky vlastnictví licence na merch synonymum pro továrnu na prachy. A kromě toho (jen tak mimochodem) i jednu z nejlepších trilogií všech dob. Disney za zhruba stejnou dobu (od akvizice do finále sequelové trilogie) "dokázal" tohle všechno v lepším případě podkopat, v tom horším spláchnout do záchodu. Není tak divu, že k očekávanému návratu značky po dlouhé pauze do kin vsadil na jistotu a volba padla na celovečerní epizodu úspěšného seriálu s oblíbenou dvojicí charakterů, která alespoň v tuto chvíli nahrazuje původně plánovanou čtvrtou sezónu. Tohle rozhodnutí se ovšem na výsledku podepsalo více, než by bylo na poměry podobné "filmové události" záhodno. Prakticky v každé scéně je poznat, jak seriálový předobraz filmu pomyslně svazuje ruce i nohy. Divácky vděčná témata [spoiler](Mandalore, Darksaber, Thrawn)[/spoiler] už byla prozkoumána, charakterový oblouk hlavní postavy byl dovršen, totéž vzájemný otcovsko-synovský vztah mezi oběma parťáky a jejich sbližovací vtipné/dojemné interakce, přičemž nadaný učedník je spoután Disneyho potřebou generovat prachy skrze tuny merchu, takže nic jiného, než roztomilost a čím dál tím více unavující dávku infantilnosti (případně deus ex machina záchranu situace na poslední chvíli) nabídnout nemůže. A pak je zde samotné vyprávění, které by svou obyčejností zapadlo i jako dvojepizoda v seriálu. Děj filmu nemá stran budoucích událostí a osudů postav žádný dopad na cokoliv (hlavní linka ve filmu je v podstatě identická kopírka [spoiler]hlavní linky ze seriálu, akorát jeden sirotek se vyměnil za druhého[/spoiler]), což se sice dalo předem očekávat, ale i podobné "planet of the week" obsahové výplně lze natočit nápaditě/stylově/velkolepě, ať už po stránce narativu nebo alespoň produkčních hodnot (viz některé epizody Manda nebo prakticky všechny epizody Maula). Což se tady vůbec neděje a celý film působí jen jako ničím výjimečná epizoda seriálu s celovečerní stopáží, která se nějakou shodou okolností zatoulala do kin. Žádná dramaticky nebo emocionálně silná scéna se nekoná, o tomtéž na poli audiovizuálu ani nemluvě (nejlepší scéna v podobě [spoiler]odevzdání AT-AT do šrotu[/spoiler] se odehraje hned v úvodu filmu ve stylu [spoiler]bondovských předtitulkovek[/spoiler]). Zato dojde na podivnou mezihru s [spoiler]"lesní" rekonvalescencí[/spoiler], která působí, jakoby si ve střižně někdo uvědomil, že [spoiler]malý zelený sidekick je vlastně v dosavadním ději úplně k ničemu a je potřeba s tím rychle něco udělat (ideálně jeho prostřednictvím zachránit lovce odměn a při tom vzbudit reminiscence na podobné bažinaté scény z minula)[/spoiler]. Co by se v jiném filmu odbylo krátkou střihovou montáží, je nataženo na dlouhé minuty, ve kterých se vyprávění téměř zastaví a tempo prudce propadne. Na druhou stranu všechny povinné ingredience série i značky jsou ve filmu na svém místě (sympatické nesourodé duo, umně zakomponované westernové motivy, pravidelně dávkovaná akce a humor, nejrůznější mimozemské potvory, droidi a vesmírná technika, stará dobrá SW atmosféra (kostýmy, výprava, unikátní designový retrofuturismus), hromady fan service obsahu (reference a easter eggy na kdeco a kdekoho napříč univerzem) a samozřejmě podprahová reklama na merch*:D*. To všechno bez větších problémů funguje, přičemž v pár scénách se příjemně připomene Göransson v rámci povedeného OST (westernový hlavní motiv ze seriálu nikdy nezklame, ale potěšilo i pár nečekaně "moderních" tónů), ale z kombinace "oblíbené postavy ze seriálu" a "nové SW po letech znovu na velkém plátně" šlo vytěžit podstatně více*:(*.
6/10
1 0
reagovat
reaguje na: Masarka14
Konečně to někdo řekl. V tý stíhačce to byla naprostá tragédie a vůbec se tam nehodila.

Hodně mě zamrzelo, že tam nebyl víc právě buď Zeb, nebo teda Carson Teva.
976720
Konečně to někdo řekl. V tý stíhačce to byla naprostá tragédie a vůbec se tam nehodila. Hodně mě zamrzelo, že tam nebyl víc právě buď Zeb, nebo teda Carson Teva.
976716
1 0
reagovat
Dle očekávání je to prodloužená verze seriálu, klasicky bez příběhu, ale zároveň to určitě nenudí. První polovina o dost lepší, než druhá, tam už je to pak moc infantilní.

Sigourney Weaver strašně znuděná, ale asi to byla slušná výplata za těch 10 vět, co tam řekla. A její scéna ve stíhačce vyloženě směšná.

Ludwig Göransson naprosto vládne a jen potvrzuje, že je aktuální král filmové hudby. Nejlepší část filmu.

6/10
976716
Dle očekávání je to prodloužená verze seriálu, klasicky bez příběhu, ale zároveň to určitě nenudí. První polovina o dost lepší, než druhá, tam už je to pak moc infantilní. Sigourney Weaver strašně znuděná, ale asi to byla slušná výplata za těch 10 vět, co tam řekla. [spoiler]A její scéna ve stíhačce vyloženě směšná.[/spoiler] Ludwig Göransson naprosto vládne a jen potvrzuje, že je aktuální král filmové hudby. Nejlepší část filmu. 6/10
1 0
reagují: verbst
reagovat
reaguje na: Failarth
On Lucas dělal jednu super věc. Dělal vlastní příběhy. Možná sem tam archaický, ale vlastní. Takže člověk dostal Jar Jar Binkse, podivnýho Anakina, weird lovestory, politikaření kterýmu jsem jako děcko vůbec nerozuměl, závody kluzáků bombastický, bitvy, samuel l jacksona, vykillení toho tribu anakinem, prostě kombinaci weird rozhodnutí smíchaný s naprvní dobrou great věcma, prostě osobitou věc. (na kterou jsem ze začátku prskal, jak já nesnášel jar jara, ale zpětně to vše cením a s dalšími shlédnutími to ve  mě jen roste). 

Od sedmičky dostáváme jen produkty (čest vyjímkám). A dostáváme jich hodně, aby studijko vědělo, co se chytne a co ne. Naopak by k tomu měli přistupovat opatrně a pečlivě jako k Duně.
976666
On Lucas dělal jednu super věc. Dělal vlastní příběhy. Možná sem tam archaický, ale vlastní. Takže člověk dostal Jar Jar Binkse, podivnýho Anakina, weird lovestory, politikaření kterýmu jsem jako děcko vůbec nerozuměl, závody kluzáků bombastický, bitvy, samuel l jacksona, vykillení toho tribu anakinem, prostě kombinaci weird rozhodnutí smíchaný s naprvní dobrou great věcma, prostě osobitou věc. (na kterou jsem ze začátku prskal, jak já nesnášel jar jara, ale zpětně to vše cením a s dalšími shlédnutími to ve  mě jen roste).  Od sedmičky dostáváme jen produkty (čest vyjímkám). A dostáváme jich hodně, aby studijko vědělo, co se chytne a co ne. Naopak by k tomu měli přistupovat opatrně a pečlivě jako k Duně.
976660
6 0
reagovat
...hezká hadí příšerka v bažině, jak od Scotta.

 Disney si zřejmě pohrává s formátem, takže se nejedná o omyl, jen o sestavu špatných rozhodnutí a průměrných stereotypů.

Problém je tedy hlavně v tom, že když chci ,,přepnout" seriál na plátno ( a pak případně zase zpět ) jako např u Demon Huntera, potřebuju aby ten seriál sám o sobě byl více než průměrný a byl tam příslib nějaké významné a napínavé linky apod.

Jestli se nepletu v Mandalorianu se ke konci takové linky vyskytovaly a těšil jsem se že se tu objeví.

Jako fakt mi chybí Lucas, Disney efektivně pracuje na pohřbení celého universa.


Nebo stárnu, ale hodnocení ukazuje, že to spíše  Myšák svému publiku už nerozumí...
Už teď je mi líto Goslinga.
976660
...hezká hadí příšerka v bažině, jak od Scotta.  Disney si zřejmě pohrává s formátem, takže se nejedná o omyl, jen o sestavu špatných rozhodnutí a průměrných stereotypů. Problém je tedy hlavně v tom, že když chci ,,přepnout" seriál na plátno ( a pak případně zase zpět ) jako např u Demon Huntera, potřebuju aby ten seriál sám o sobě byl více než průměrný a byl tam příslib nějaké významné a napínavé linky apod. Jestli se nepletu v Mandalorianu se ke konci takové linky vyskytovaly a těšil jsem se že se tu objeví. Jako fakt mi chybí Lucas, Disney efektivně pracuje na pohřbení celého universa. Nebo stárnu, ale hodnocení ukazuje, že to spíše  Myšák svému publiku už nerozumí... Už teď je mi líto Goslinga.
2 0
reagují: proust.d
reagovat
reaguje na: Jedi
Na Clone Wars jsi byl?
976626
Na Clone Wars jsi byl?
976622
0 0
reagovat
Tak to jsou první Star Wars na který nepůjdu do kina.

Mando byl utrpení, po pár dílech jsem to vzdal.
Ashoka pakárna
Obi-wan bez komentáře...
Jedinej Andor byl jakžtakž...

... ve srovnání s tímdle...zlatej Star Trek...
976622
Tak to jsou první Star Wars na který nepůjdu do kina. Mando byl utrpení, po pár dílech jsem to vzdal. Ashoka pakárna Obi-wan bez komentáře... Jedinej Andor byl jakžtakž... ... ve srovnání s tímdle...zlatej Star Trek...
2 -5
reagují: HAL
reagovat
Well, that was embarrassing.

Celé to od začátku do konce vypadá jako póry na pokožce Rotty Hutta. 4/10
976606
Well, that was embarrassing. Celé to od začátku do konce vypadá jako póry na pokožce Rotty Hutta. 4/10
2 -2
reagovat
Americké previews za 12 milionů, což je ještě o dva méně, než Solo
976593
Americké previews za 12 milionů, což je ještě o dva méně, než Solo
1 0
reagovat
reaguje na: Cival
Jo, taky jsem si říkal - v hlavním čase premiérový den v centru prahy a plná byla ani ne třetina sálu. Na Star Wars tristní. Na převod streamového seriálu na plátna ale...
976572
Jo, taky jsem si říkal - v hlavním čase premiérový den v centru prahy a plná byla ani ne třetina sálu. Na Star Wars tristní. Na převod streamového seriálu na plátna ale...
976558
4 0
reagovat
reaguje na: qualkalim
aha, sorry
976569
aha, sorry
976566
2 0
reagovat
reaguje na: Cival
Je to vice, pokud jsi bral cisla z KM.cz, tak tam nejsou CC plexy... Celkem je to za ctvrtek k 6 000 i s jednosalovkama, ale strasny to je.
976566
Je to vice, pokud jsi bral cisla z KM.cz, tak tam nejsou CC plexy... Celkem je to za ctvrtek k 6 000 i s jednosalovkama, ale strasny to je.
976558
4 0
reagují: Cival
reagovat
reaguje na: Cival
Ja stejne vnimal mandaloriana neco jako inhumans v kine. Vylozene skoda multiplexovyho listku.  Cela tahle marvelizace star wars me od toho kina odpuzuje, a mandaloriana v tomhle vnimam jako hrebicek do rakve. 
976563
Ja stejne vnimal mandaloriana neco jako inhumans v kine. Vylozene skoda multiplexovyho listku.  Cela tahle marvelizace star wars me od toho kina odpuzuje, a mandaloriana v tomhle vnimam jako hrebicek do rakve. 
976558
2 -1
reagovat
V ceskych multikinech v den premiery novych Star Wars 2,5k divaku. To jsme to dopracovali... ?)
976558
V ceskych multikinech v den premiery novych Star Wars 2,5k divaku. To jsme to dopracovali... *?)*
8 0
reagují: HAL, qualkalim, proust.d
reagovat

2D/titulky

O zápletce jsem předem nevěděl téměř nic. Šel jsem na delší a výpravnější epizodu Mandaloriana s jednou roztomilou loutkou a přesně to jsem taky dostal. Navíc vylepšené o bandu "Babu Friků." Příjemně jsem se dvě hodiny bavil. 75 %

Naprosto mi vyhovovalo menší měřítko. Přesně takový a "epizodní" měl IMHO Mando & Grogu být. Nemusím v každém SW filmu vidět zachraňování galaxie. Jako divákovi, který zhlédl jen Manda, něco z Fetta a Andora, a má pouze letmé povědomí o tom, co se dělo v ostatních seriálech, se mi líbilo nenásilné rozšiřování vesmíru.

Na plátně se stále něco dělo, akce byla vesměs dobrá (The French Connection anyone? :D) a celkově nebyl film tak moc cílený na malé diváky, jak jsem se bál. Pomalejší a dojemnější momenty na mě taky fungovaly.

Prostě spokojenost. Radši se kdykoliv znovu podívám na Mandaloriana a Grogu než na Sola nebo cokoliv z nové trilogie. (Nechci psát Rogue One, zejména díky Andorovi, ale k filmu chovám velice smíšené pocity.)
976553
O zápletce jsem předem nevěděl téměř nic. Šel jsem na delší a výpravnější epizodu Mandaloriana s jednou roztomilou loutkou a přesně to jsem taky dostal. Navíc vylepšené o bandu "Babu Friků." Příjemně jsem se dvě hodiny bavil. 75 % Naprosto mi vyhovovalo menší měřítko. Přesně takový a "epizodní" měl IMHO Mando & Grogu být. Nemusím v každém SW filmu vidět zachraňování galaxie. Jako divákovi, který zhlédl jen Manda, něco z Fetta a Andora, a má pouze letmé povědomí o tom, co se dělo v ostatních seriálech, se mi líbilo nenásilné rozšiřování vesmíru. Na plátně se stále něco dělo, akce byla vesměs dobrá ([i]The French Connection anyone? [/i]*:D*) a celkově nebyl film tak moc cílený na malé diváky, jak jsem se bál. Pomalejší a dojemnější momenty na mě taky fungovaly. Prostě spokojenost. Radši se kdykoliv znovu podívám na Mandaloriana a Grogu než na Sola nebo cokoliv z nové trilogie. (Nechci psát Rogue One, zejména díky Andorovi, ale k filmu chovám velice smíšené pocity.)
2D/titulky
5 -2
reagovat
ja som fanusik (tak baby yodu ako aj star wars - videl som vsetko) a tesil som sa na to velmi... nakoniec mi tam nieco ale chybalo, asi najviac viac lore, star wars boli vzdy o tom ze tam bolo nieco viac, nejaky priestor na teorie a podobne tu to cele osekali na "episodu" oddelenu od vsetkeho - jedi, mandalorianov, imperialov, republiky vsetko len velmi v pozadi ... preto to asi posobilo tak epizodne, asi sa toho bali aby na to mohol ist kazdy aj kto nevidel serial, skoda 
976541
ja som fanusik (tak baby yodu ako aj star wars - videl som vsetko) a tesil som sa na to velmi... nakoniec mi tam nieco ale chybalo, asi najviac viac lore, star wars boli vzdy o tom ze tam bolo nieco viac, nejaky priestor na teorie a podobne tu to cele osekali na "episodu" oddelenu od vsetkeho - jedi, mandalorianov, imperialov, republiky vsetko len velmi v pozadi ... preto to asi posobilo tak epizodne, asi sa toho bali aby na to mohol ist kazdy aj kto nevidel serial, skoda 
1 0
reagovat
Mando 6/10. Dnes jsem docenil Han Solo film. :D První sněhová planeta měla ještě atmosféru star wars a scény přímo z At-At bavily. Potom jsem v tom už viděl jen hnusné kulisy horších epizod Manda. Celkově CGI se mi krom jednoho červíka nelíbilo. Bylo to celé moc tmavé, nevýrazné a všechny bojové scény krom právě té první byly i nudné. Naprosto mi ta chybělo srdíčko a ,,epický" závěr o 5 stíhačkách to moc nezachránil. A pak tam seděla i přítelkyně kde fungoval efekt Grogua a za ní to bylo údajně nejlepší Star wars. :) Díky bohu, že nechtěla tu popcornovou mísu At-At za krásných lidových 1700 Kč.... ovšem jak řekl prodavač: I s popcornem, takže se to vlastně vyplatí. :D Kéž by udělali nějaký film s animací na úrovni Star Wars Eclipse, případně přímo dodělali ten Eclipse...
976540
Mando 6/10. Dnes jsem docenil Han Solo film. :D První [spoiler]sněhová planeta [/spoiler]měla ještě atmosféru star wars a scény přímo z [spoiler]At-At [/spoiler]bavily. Potom jsem v tom už viděl jen hnusné kulisy horších epizod Manda. Celkově CGI se mi krom jednoho červíka nelíbilo. Bylo to celé moc tmavé, nevýrazné a všechny bojové scény krom právě té první byly i nudné. Naprosto mi ta chybělo srdíčko a ,,epický" závěr o [spoiler]5 stíhačkách [/spoiler]to moc nezachránil. A pak tam seděla i přítelkyně kde fungoval efekt Grogua a za ní to bylo údajně nejlepší Star wars. *:)* Díky bohu, že nechtěla tu popcornovou mísu At-At za krásných lidových 1700 Kč.... ovšem jak řekl prodavač: I s popcornem, takže se to vlastně vyplatí. *:D* Kéž by udělali nějaký film s animací na úrovni Star Wars Eclipse, případně přímo dodělali ten Eclipse...
0 0
reagovat
Hm, tak jsem asi tentokrát viděla jinej film než všichni tady. Mě to vtáhlo docela dost a za málo filmové bych to tedy neoznačila. Finále bylo naprosto uspokojivé, i trocha dojetí se dostavila (Sigourney Weaver v uniformě pilota x-wingu!). Kina rozhodně nelituju :+.
976526
Hm, tak jsem asi tentokrát viděla jinej film než všichni tady. Mě to vtáhlo docela dost a za málo filmové bych to tedy neoznačila. Finále bylo naprosto uspokojivé, i trocha dojetí se dostavila (Sigourney Weaver v uniformě pilota x-wingu!). Kina rozhodně nelituju *:+*.
3 -2
reagovat
po výborném Maulovi na Disney+ mám docela SW náladu, tak to dám i když z té recenze průměr přímo tryská
976523
po výborném Maulovi na Disney+ mám docela SW náladu, tak to dám i když z té recenze průměr přímo tryská
1 0
reagovat
reaguje na: Spinder
Včera ve Slovanském domě nebyl. 
976520
Včera ve Slovanském domě nebyl. 
976517
3 0
reagovat
Komentáře
© copyright 2000 - 2026.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se