Lucas během šesti let dokázal ze SW udělat neuvěřitelný popkulturní fenomén, jednu z nejsilnějších/nejcennějších značek ve filmovém průmyslu a díky vlastnictví licence na merch synonymum pro továrnu na prachy. A kromě toho (jen tak mimochodem) i jednu z nejlepších trilogií všech dob. Disney za zhruba stejnou dobu (od akvizice do finále sequelové trilogie) "dokázal" tohle všechno v lepším případě podkopat, v tom horším spláchnout do záchodu. Není tak divu, že k očekávanému návratu značky po dlouhé pauze do kin vsadil na jistotu a volba padla na celovečerní epizodu úspěšného seriálu s oblíbenou dvojicí charakterů, která alespoň v tuto chvíli nahrazuje původně plánovanou čtvrtou sezónu.
Tohle rozhodnutí se ovšem na výsledku podepsalo více, než by bylo na poměry podobné "filmové události" záhodno. Prakticky v každé scéně je poznat, jak seriálový předobraz filmu pomyslně svazuje ruce i nohy. Divácky vděčná témata (Mandalore, Darksaber, Thrawn) už byla prozkoumána, charakterový oblouk hlavní postavy byl dovršen, totéž vzájemný otcovsko-synovský vztah mezi oběma parťáky a jejich sbližovací vtipné/dojemné interakce, přičemž nadaný učedník je spoután Disneyho potřebou generovat prachy skrze tuny merchu, takže nic jiného, než roztomilost a čím dál tím více unavující dávku infantilnosti (případně deus ex machina záchranu situace na poslední chvíli) nabídnout nemůže.
A pak je zde samotné vyprávění, které by svou obyčejností zapadlo i jako dvojepizoda v seriálu. Děj filmu nemá stran budoucích událostí a osudů postav žádný dopad na cokoliv (hlavní linka ve filmu je v podstatě identická kopírka hlavní linky ze seriálu, akorát jeden sirotek se vyměnil za druhého), což se sice dalo předem očekávat, ale i podobné "planet of the week" obsahové výplně lze natočit nápaditě/stylově/velkolepě, ať už po stránce narativu nebo alespoň produkčních hodnot (viz některé epizody Manda nebo prakticky všechny epizody Maula). Což se tady vůbec neděje a celý film působí jen jako ničím výjimečná epizoda seriálu s celovečerní stopáží, která se nějakou shodou okolností zatoulala do kin.
Žádná dramaticky nebo emocionálně silná scéna se nekoná, o tomtéž na poli audiovizuálu ani nemluvě (nejlepší scéna v podobě odevzdání AT-AT do šrotu se odehraje hned v úvodu filmu ve stylu bondovských předtitulkovek). Zato dojde na podivnou mezihru s "lesní" rekonvalescencí, která působí, jakoby si ve střižně někdo uvědomil, že malý zelený sidekick je vlastně v dosavadním ději úplně k ničemu a je potřeba s tím rychle něco udělat (ideálně jeho prostřednictvím zachránit lovce odměn a při tom vzbudit reminiscence na podobné bažinaté scény z minula). Co by se v jiném filmu odbylo krátkou střihovou montáží, je nataženo na dlouhé minuty, ve kterých se vyprávění téměř zastaví a tempo prudce propadne.
Na druhou stranu všechny povinné ingredience série i značky jsou ve filmu na svém místě (sympatické nesourodé duo, umně zakomponované westernové motivy, pravidelně dávkovaná akce a humor, nejrůznější mimozemské potvory, droidi a vesmírná technika, stará dobrá SW atmosféra (kostýmy, výprava, unikátní designový retrofuturismus), hromady fan service obsahu (reference a easter eggy na kdeco a kdekoho napříč univerzem) a samozřejmě podprahová reklama na merch
. To všechno bez větších problémů funguje, přičemž v pár scénách se příjemně připomene Göransson v rámci povedeného OST (westernový hlavní motiv ze seriálu nikdy nezklame, ale potěšilo i pár nečekaně "moderních" tónů), ale z kombinace "oblíbené postavy ze seriálu" a "nové SW po letech znovu na velkém plátně" šlo vytěžit podstatně více
.

Díky bohu, že nechtěla tu popcornovou mísu At-At za krásných lidových 1700 Kč.... ovšem jak řekl prodavač: I s popcornem, takže se to vlastně vyplatí.
.