Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

10 věcí, kterých jste si v ukázkách na Není čas zemřít nevšimli


ikona
imf
007bond girlscary fukunagadaniel craigjames bondskalpel
Co předvede Daniel Craig v závěru své špionské štace? 

Bond. James Bond. Je to už pět let, co jsme tuhle představovačku neslyšeli. A chvíli to vypadalo, že jestli ještě někdy zazní, už to bude z jiných úst. Craigova laškovná hláška, že by si raději podřezal zápěstí, než aby dělal další bondovku, byla novináři vykládána různě, ale u Broccoliů doma z ní určitě radost neměli. Přičtěme k tomu, že Spectre byl sice komerční úspěch, ale kritika i publikum ono vmanévrování agenta 007 do slepé happyendové uličky přijaly o poznání vlažněji. A do toho ještě Sony vypršela práva, o které se rázem poprala všechny studia. Kolem Bonda se toho v zákulisí prostě dělo hodně, ale na stříbrném plátně mu zatím brali práci jiní, ať už to byl Ethan Hunt, Eggsy nebo dokonce i Xander Cage. Práva na mezinárodní distribuci nakonec získal Universal, zatímco MGM ve spolupráci se svou dceřinnou distribučkou United Artists Bonda servíruje v amerických kinech jako za starých dobrých časů.

Kdokoliv, kdo nad Spectre lomil rukama (ano, hlásím se oběma pažemi), musel po pěti letech absťáku u teaseru a traileru stejně vydechnout blaženým očekáváním. Zároveň mu začaly mozkové závity šrotovat ostošest. Daniel Craig se vrací, ale tentokrát prý opravdu naposled. A jakkoliv u Bonda platí nikdy neříkej nikdy, tentokrát to už opravdu vypadá, že bude craigovská sága definitivně uzavřena. Odkud tedy James startuje do své nejnovější mise?

Q konečně jak ho známe?

Fukunaga se v rozhovorem netají tím, že správné bondovka má mít honičky s auty plnými gadgetů. Mendes se tomuhle bondovskému trademarku vždy vyhýbal, až si z něj ve Spectre nemilosrdně vystřelil. Teď to ale vypadá, že gadgety jsou zpět a Q bude opět zářit. Ty kulomety ve světlometech Astonu Martin DB5 jsou jasným důkazem, ale protože jde o úvodní scénu a DB5 je Bondovým vozem, musel je tam Q nainstalovat už někdy dřív. Na vylepšování naštěstí zůstane zbrusu nový Aston, kterého Bond vyfasuje po návratu do služby. A možná dokonce budou dva - DBS Superleggera připomíná tradiční astony, hypersport Valhalla má blíž futuristické studii ze Spectre. Doufejme, že Q dostane do parády alespoň jedno z nich a bude mít i další hračky, i když na humorné scénky jako u Desmonda Llewelyna asi nedojde. A je to tak dobře… král může být jen jeden.

Bílá tvář

A jsme konečně u hlavního záporáka, jehož motiv i původ tají producenti jako oko v hlavě. Zatím víme jen to, že Felix pověří Jamese pátráním po jistém vědci. James se vydá se svým Astonem (nikoliv DB5… ten asi skončí na cimprcampr v úvodní scéně, vzhledem k tomu, že James přesedlá na motorku) do Norska, kde zároveň potká Safina, ošklivě popáleného Ramiho Maleka v bílé masce. Scéna, kdy Malek pochoduje po zasněženém ledu bude pocházet právě z téhle části filmu. Tím se Bond i Safin dostanou jeden druhému do hledáčku, načež James zjistí, že tajemství Madeleine nějak souvisí s tímhle novým kriminálním mesiášem, co si myslí, že dělá lidstvu službu a jedná ve jménu vyššího dobra. Tak trochu jako James při své práci. Účel prý světí prostředky.

A to tajemství? Nebe je modrý, voda mokrá a ženský mají tajemství. Tohle tajemství ale půjde vystopovat zpátky ke Casino Royale a postavě pana Whitea, což byl samozřejmě otec Bondovy vyvolené. Ne nadarmo se říká, že si práci nemáte vodit domů, natož se s ní oženit. Nikdy pak nevíte, kdy na vás vyskočí ze skříně kostlivec. Vzpomínáte, jak v Casinu Bond vyváznul z náruči jisté smrti, zatímco pan Cifra skončil bradou vzhůru. A že za tuhle kliku musela zaplatit Vesper cenu nejvyšší? Myslím, že k téhle charakterové trojčlence se ještě budeme vracet a otvírat staré rány. Fukunaga to s tím navazováním na předchozí bondovky myslí smrtelně vážně. Nezbývá než věřit, že se Craigovi dostane důstojného vyprovázení.

Padesátka není co bývala

Všichni si jistě vzpomeneme na rozpačité okamžiky, během nichž sedmapadesátiletý Roger Moore balil dvacetileté zajíčky a snažil se působit věrohodně v akčních scénách. Ještě, že byly ty jeho bondovky tak zábavné. Craigovi bude příští týden dvaapadesát. Sice se na place skoro každé bondovky vždy vážně zranil (někdy za to mohla nešikovnost, jindy letokruhy), ale ty neustálé narážky (ve filmu) na věk si fakt nezaslouží. Ona taky dneska padesátka není to, co bývala dřív. A Craig je rozhodně ve formě víc než kdokoliv před ním, takže mu to běhání, střílení a souložení prostě věříte. Spekulace o mladší náhradě jsou rozhodně na místě, ale protože případný konkurz na následovníka si producenti nechávají na později, chytře tím drží oponu i nad případným vyústěním děje. Čeká nás velké překvapení? Něco v bondovské historii nevídaného? Spekulovat pár týdnů před premiérou už nemá cenu, ve starších článcích padlo hned několik teorií. Některé se pozvolna potvrzují (víc agentů s povolením zabíjet naráz), nad jinými (vražda-smrt-zabití hlavní postavy) se bude zuřivě bádat až do samotné premiéry.

Není čas odcházet do důchodu

Jisté ovšem je, že James Bond se vrátí. Daniel Craig do toho důchodu už definitivně odejde, s tučným honorářem. Studio si to může dovolit, protože za celý film utratilo 250 milionů dolarů. Jestli jsou v tom i náklady na předchozí projektování s Boylem, to těžko říct, ale i Mendesovy bondovky byly podobně drahé, takže to není nijak skandální částka. Další stovku a víc si přičtěte za marketing, protože ten je v posledních týdnech skutečně všude. Poslední bondovky koketovaly s celosvětovou miliardou. Není čas zemřít si ve stínu koronaviru zatím musí nechat zajít chuť na asijské žně, ale i kdybychom tentokrát v tržbách trochu zakolísali, nesmíme zapomínat na to, že Bonda živí i product placement.

Ať se stane cokoliv, tenhle stroj na peníze se určitě nezadrhne. Jde jen o to vymyslet, jak překlenout dějově předávání štafetového kolíku. Už jsem zmínil, že nikdy v minulosti se bondovky nepokusily odvyprávět během jediné štace hlavního herce koherentní a na sebe navazující příběh. V tomhle směru je Mendesova tvrdohlavost, jakkoliv plná děr, poměrně historická a zásadní. Zároveň to může být bolehlav nejen pro Fukunagu, ale i všechny, kdo ho budou na režisérské sesli střídat. A možná se taky dočkáme tvrdého restartu a tohle bude jen vzrušující, ale přeci jen pouhá historie. To, že se budeme obloukem znovu vracet ke Casinu, jasně naznačuje, že celá série je osobním příběhem tohoto konkrétního Jamese Bonda. Udělat za ní tlustou čáru bude znamenat radikálně proměnit celý koncept. Nechme se překvapit, co nás v budoucnu čeká.

Žánrové závody ve zbrojení

Není čas zemřít to bude mít těžké ještě v jednom ohledu. Jakkoliv je v bondovské historii navazující série filmů unikátní, pokouší se o něco podobného i Bondův úhlavní nepřítel. Ethan Hunt také začal se třemi vzájemně nesouvisejícími filmy, aby pak od čtyřky, ale zejména pětky dál budoval navazující mytologii, která bude vrcholit sedmým a osmým filmem. Tahle serialita je pravděpodobně přímou reakcí na úspěch marvelovské formulky, ale není se čemu divit, protože divák do srozumitelného a pravidelně se vracejícího hrdiny víc citově investuje. Vždyť i popcornová limonáda jako Rychle a zběsile téhle slabiny publika zneužívá, když neustále z klobouku tahá nové souvislosti, rodinné vztahy i nečekané comebacky.

Uvidíme, jak se tomuhle novému klimatu Bond přizpůsobí nejen v dubnové novince, ale hlavně do budoucna. Aby totiž zůstal agent s povolením zabíjet relevantní, bude muset čelit nejen tomu, co trenduje na Twitteru. Schválně nám napište do komentářů, jakým směrem si myslíte, že by se měla postava nejslavnějšího špiona na světě pohnout.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (39)
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace