Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Zemřel Stanley Donen, režisér Zpívání v dešti


ikona
KarelR
audrey hepburncary grantgene kellyripstanley donenzpivani v desti
Vzpomeňte si na slavnou muzikálovou scénu ze starých filmů. Máte to? Dost možná za ni vděčíme Stanleymu Donenovi! 

V 94 letech nás opustil Král hollywoodských muzikálů Stanley Donen. Většině z vás to jméno asi nic neříká, Donen ale patřil mezi nejvýraznější režiséry klasického Hollywoodu a natočil v padesátých a šedesátých letech kupu nezapomenutelných pecek.

Přesně tak, Zpívání v dešti je pouze špičkou ledovce. Už Donenův muzikálový debut Ve městě se rychle zařadil mezi legendární filmy, a právě do téhle škatulky bych nacpal i Šarádu, Indiskrétní příběh, Funny Face, It's Always Fair Weather nebo Dva na cestě.

Donen spolupracoval nejen s Genem Kellym, Carym Grantem nebo Audrey Hepburn, ale i s Fredem Astairem, Richardem Burtonem, Gregorym Peckem, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman nebo Frankem Sinatrou. Ve Dvou na cestě pak režíroval nedávno zesnulého Alberta Finneyho, což dělá jejich (téměř) společný odchod ještě o trochu smutnějším.

Filmová akademie momentálně určitě řeší, jak Donena rychle doplnit do letošní sekce In Memoriam. Jedná se totiž o nesmírně výraznou osobnost, která přenesla celý muzikálový žánr od čtyřicítkových klasik k progresivním hitům ze sedmdesátek (Fosseho Kabaret a All Than Jazz stály na ramenou Donenovy tvorby).

Donen se za život nedočkal ani jedné oscarové nominace (Zpívání v dešti nebylo v době premiéry extra milované) a v roce 1998 dostal až sošku za celoživotní dílo, při jejímž přebírání v 73 letech zpíval a stepoval. Něco mi říká, že kdyby zemřel o pár měsíců dřív, letošní Oscary by se proměnili ve velkou muzikálovou poctu. Nad tím ale můžeme jen spekulovat, důležitější je, že nám tu Donen zanechal spoustu filmů, které dokáží nadchnout i dnes. Ideálně začněte u Šarády a Indiskrétního příběhu!

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace