Diskuze k článku Ztraceni v Mnichově: Film, který se musí vidět

příspěvky 1 - 20 Napsat příspěvek
26.10.2015 12:54:16
Je uplně jedno kolik %, takhle to prostě v reakci na opačný názor použít nejde. Hlavně on všude zdůrazně, že chce rozvířit diskuzi a sám z ní tímhle diskvalifukuje.

Zde oblíbený Rynda šel ještě dál " a tentokrát se dotýká tuzemského národního traumatu, na nějž mnozí dobří Češi rádi svádějí svá osobní selhání." A Zelenka tohle ostatně naznačuje taky.

Já mám prostě pocit, že on chce mermomocí vzbudit kontroverzi a střílet si z české národní hrdosti a jejich ikon. A po odsudů sudetských Němců a osudu Romů už mu tolik možnosí nezbývá. Ale tady fakt ustřelil. Jasně je to pořád všechno možný, ale pořád je to v rovině nejhrubší teorie stojící proti armádě důkazů prakticky bez výzbroje ve dvou mužích.
Kdyby to dal jenom do filmu jako umělecký prostředek a takhle hloupě se k tomu nevyjadřoval, tak s tím nemám problém asi jako s Emmerichovým Anonymem nebo Scottovým Hoodem, kterým to mimochodem dává větší smysl.
0 0
reagovat
26.10.2015 09:51:44
Tony: Ten rozhovor jsem neviděl a vůbec mě to ani nezajímá, ale ta citace je pravdivá. Jen z "Spodní vrstvy Čechů" bych to klidně změnil na "90-95% Čechů". :):);)
0 0
reagovat
26.10.2015 09:11:42

TonyClifton

U politických rozhodnutí bych si nebyl jist ničím.

Též mám historika a politologa v rodině (i když se nespecializují zrovna na moderní dějiny) a když se s ními o něčem podobném mluvím tak mi říkají jedno: "Buď je nutno opravdu vycházet jen z exaktně dohledatelných fakt a zapsaných zpráv, které se překrývají z více zdrojů, a nepokoušet se hledat v hlavách lidí, kdy na to má každý svůj specifický názor (paměti politiků, světových vojevůdců, samotných historiků atd.), nebo občas vycházet z podobných tezí (viz ty paměti atd.), protože na nich může něco být a zkoušet je porovnat s dobovým rámcem."

Tedy v případě Beneše a Mnichova s náladou v Evropě, nescházením parlamentu (blokace rozhodování vlády), pád druhé vlády Milana Hodži (jeho nutné námluvy a možné ústupky Hlinkově slovenské ľudové straně a přejití do koalice - Hlinkovci chtěli autonomii Slovenska, k tomu jednání s Henlainovou Sudetoněmeckou stranou o vstupu do vládních pozic, Program národnostní politiky) velké zastoupení německých stran v parlamentu za široké koalice Hodových tří vlád a milionu dalších politických rozhodnutí (hodně se zapomíná na velmi aktivní roli anglického velvyslanectví a nátlak na Beneše) a na tom všem založit svou tezi.

Vždy to bude o tom kdo nám bude historii podávat. Tesařova teze není špatná, možná je na ní něco pravdy a osobně bych jí nezatracoval. Ale jak se říká mnoho historiků, mnoho názorů.

A po Mnichovu už opravdu němělo smysl bojovat (zůstal nám jen jeden pevnostní systém - z 25-30% vybudovaný Dobrošov) a mobilizace byla spíš národním protestem Evropě než reálnou odpovědí a pokusem se bránit.

BTW: Doteď jsem myslel že diskutujeme jen o části filmu a neviděl jsem video z aktuálně. Zkusím se na něj v mezičase mrknout.

BTW 2: Ad označení spodní vrstvy. To je podobné jako uzavření debaty s tím, že druhou stranu označím za pražskou kavárnu....nechápu proč někdo chce diskutovat a argumentovat, když to pak stočí na podobný nonsese. Neboli on nechce diskutovat, chce jen protlačit svůj názor a pokud mu to nevýjde označí toho druhého podobnou škatulkou....to už opravdu chybí jen ti Vrazi s WallStreetu....
0 0
reagovat
26.10.2015 08:03:08
Spazz
Jo jo, to byl smysl toho příspěvku.
"vseobecny zahranicni nazor na Cechy" To myslíš vážně?

do_Od
Přijde ti to ok jo?

Ono je to především argumentační faul jako řemen. Kdokoliv by si dovolil mít opačný názor je spodní vrstva a plebs. Neskutečný. :- Tam už jenom chybí, aby napsal, že to lidi se svýma lownázorama nemyslí opravdu vážně.
0 0
reagovat
26.10.2015 03:55:08
TonyClifton: ??? Citujes vpodstate vseobecny zahranicni nazor na Cechy(, proti kteremu se racionalne opravdu jen tezko argumentuje), jako by to byl nejaky urazlivy vymysl..............
0 0
reagovat
25.10.2015 23:36:16
Nojo, jak se jen někdo opovažuje urážet naše spodní vrstvy. Hrůza.
0 0
reagovat
25.10.2015 19:14:02
Jestli je to mystifikace, tak klobouček. :)

Protože jinak je to obyčejnej povýšeneckej kretén:

"Český plebs se dá naštvat velice snadno a to jeho naštvání nemá velkou váhu. Bublá pod povrchem, nejvíce se mu daří v anonymních internetových diskusích, které verbální agresivitu podporují. Spodní vrstvy Čechů (!!!!!!!) jsou pořád na něco naštvané."
0 0
reagovat
25.10.2015 18:07:58
Hmm... Zelenka je velky mystifikator a tak nejak si rikam, jestli to opravdu mysli vazne. Je to ocividne velmi schopnej a talentovanej clovek, kterej se na pozici jednoho z nejzajimavejsich soucasnych ceskych rejzu nedostal nahodou. A proto bych ocekaval, ze je schopny kritickeho mysleni a nebude plebsu predhazovat blbosti jen tak.

Protoze to je opravdu blbost. Mam jednoho historika v rodine. Poslal jsem mu to video a odpovedi byl smich. Kdyz uz sem zminil to kriticky smysleni. Muj pristup je takovej, ze kdyz o necem moc nevim, nasloucham profikum. Ne ze by vzdy meli pravdu, ale ta pravdepodobnost, ze vi, o cem mluvi, a clovek se necemu priuci, je vzdycky mnohem vetsi.

Budu verit mastnym existencim vymyslejicim doma v bezpeci za svym monitorem o tom, ze lide nepristali na mesici, nebo si radeji poslechnu Neila, Grygara a dalsi, kteri tomu proste rozumi o level vys a jasne a logicky vysvetli, ze jsou danne teorie blbost?

Budu verit kapacitam v oboru, kteri nad historickymi prameny travi svuj zivot, nebo spiklenci, ktery s prameny nepracuji kriticky, ale sobecky? Zelenka je perfektni reziser, ale ten hate za rozhovor je naprosto zaslouzenej a diky bohu za nej. Tohle nemohlo projit bez povsimnuti. Otazkou je, jestli to fakt mysli vazne, nebo je za tim neco jinyho.
0 0
reagovat
25.10.2015 15:17:19
Pořád to v souboji indicie a teorie vs. fakta prohrává rozdílem několika délek.
0 0
reagovat
25.10.2015 14:05:36

TonyClifton

Možná, ale je tam hodně indicií z kterých se podobná teorie dá uvařit. A to že Beneš nechtěl být za toho kdo spustí 2. Světovou a dostat Československo do role agresora je celkem dohledatelný fakt (je to ujetý ale opravdu byla ve světě taková nálada).
0 0
reagovat
25.10.2015 12:58:22
Tohle není jádro pudla ani tak. On tvrdí a je to hlavní myšlenka jeho práce, že to byl kalkul a úmysl. Což je hovadina a nemá pro to jedinou pádnou podporu a celý to má vyfabulovaný stylem konspirací coby kdyby. Historických spekulací jsou mraky, ale když jsou jenom v rovině spekulací předkládány za pravdy jenom na základě pocitu, tak je to samozřejmě průser.
0 0
reagovat
25.10.2015 11:54:44

TonyClifton

Škoda že je tohle téma tak maximálně v teoretické rovině a ruzných tezí vzniklo neuvěřitelně moc. Nejlepší si je přečíst všechny a pokusit si je sesumírovat v hlavě. Neříkám že je ta Tesařova jediná správná, ale je v ní zmíněno hodně věcí, které ostatní nechávají naprosto mimo rámec a občas se jen dohadují zda mělo smysl se bránit či ne.
I já, jako Náchoďák, mám při pohledu na rozestavěnou pevnost Dobrošov docela pochybnosti.

PS: Dáme pivo a rozbijeme si hlavy, nikam jinam tahle diskuze líp nazapadne :)
0 0
reagovat
25.10.2015 10:16:34
O co že se to vlastně opírá mimo ničím nepodložených domněnek z jedné statě? Já toho pravda jenom část četl a je to na úrovni článku, který se snaží být za každou cenu v opozici s argumenty typu "co kdyby jakby". On tam prakticky jenom zpochybňuje, bez toho aby jeho alternativní teorie byly čímkoliv relevantním podložené. I Daniken své výmysly podkládá lépe...
Jasně, nikde není psáno, že jeden člověk tvrdící opak, ale musí to mít sakra nějak podložené. Dokud tak nemá, je naprosto v pořádku podobnou teorii považovat za zmagořenou. Toto je vážně teorie na úrovni dokumentů o řízeném pádu dvojčat nebo nepřistání Američanů na měsící. V současné době to prakticky prosazují jenom dva lidé, historik a filmař (ehm...) , na opačném názoru panuje celkem jasný konsenzus zleva i zprava, na tom není nic ideologického.
0 0
reagovat
25.10.2015 09:48:43
Pošahaných teorií. Hm, zkusím argumentovat aniž bych do toho musel tahat politiku. Ta teorie je naprosto racionální zvážení historických událostí o několik dekád let později, ukazuje prezidenta Beneše ve světle světového diplomata, kterým nemám problém věřit, že byl. Vzácná to výjimka. Zároveň vypovídá o tom, že český lid je hloupý a nechal se strhnout vlnou populismu, tedy nic nového a dokazujeme to naskrz historií pořád dokola. Ta teorie není vůbec pošahaná a srovnávat ji s těmi ultranesmysly, co plácá Hájek, je solidní zoufalost.

Jinak v historii bych ti našel pár příkladů, kdy jeden člověk vyvrátil pravdu miliónům lidí, ale určitě jsi o nich už sám slyšel, takže není třeba ten všeobecný konsenzus historiků dál komentovat.

Diskuzi už přenechám pouze filmu jako takovému, kdyžtak mám vzkazník.
0 0
reagovat
25.10.2015 09:20:30

do_Od

Tady jde o to, že Zelenka (v tom rozhovoru) i historik Tesař pokládají ojedinělou domněnku založenou na jiných domněnkách a spekulacích za fakt a Zelenka jí staví nad všeobecný konsenzus historiků podložený mraky historických pramenů, který Tesař nemá. A takhle obskůrní teorii staví na úroveň historicky podloženého téměř faktu jenom hlupák a Zelenka ji staví ještě nad ní. A mrzí mne, že se takový vážně míněný nesmysl snaží procpat lidem v jinak povedeném filmu. Jako opravdu si nemyslím, že by měly filmy financované jak jinak než z veřejných zdrojů sloužit k propagandě pošahaných teorií.:)
0 0
reagovat
25.10.2015 02:02:56
Z toho mě jako studenta historie bolí uši. solidní úlet. ?)
0 0
reagovat
25.10.2015 00:14:46
Lol. V tom rozhovoru nezaznělo nic, s čím bych se nemohl ztotožnit. Smutný je, jak tady z toho vyvádíte. A Tesař marxistický historik? WTF, xkrát zatčenej, nakonec donucenej k emigraci... please. :-

Btw. diskutovaná část byla na filmu to nejlepší. :)
0 0
reagovat
24.10.2015 21:04:44
Trailery mě nebavily, film mě vůbec nezajímal. A pak jsem na něj slyšel hodně pozitivní recenze a šel jsem to zkusit. Je to parádní film. Fakt se povedl. Je zábavný, sofistikovaný, inteligentní a hlavně je český. Jeden z nejlepších českých filmů co jsem za posledních pár let viděl.8-9/10
0 0
reagovat
24.10.2015 19:32:10

Velazquez

:+ Bude se tlačit na pilu ještě více.
0 0
reagovat
23.10.2015 20:56:57
Já koukám s otevřenou pusou, opravdu je to Zelenka a ne bývalý hradní kancléř Hájek? Dost síla....:o

Trochu mi to připomíná tento gif link
Máme tu tisíce historiků, kteří tvrdí tohle a jednoho, který tvrdí opak. "Já to věděl!" :D
0 0
reagovat
© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se