Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11: Největší hollywoodské propadáky


ikona
TedGeorge
tématržby
Který filmy zruinovaly své tvůrce nebo rovnou celá studia? 

Pojďme si společně posvítit na největší hollywoodské bouračky. V Hollywoodu je to tak trochu jako na Aljašce v době zlaté horečky. Hrstka astronomicky zbohatne, zbytek se snaží pokrýt náklady nebo nebýt sežrán vlky. V poslední době sežrali vlci George Clooneyho a Zemi zítřka. První čísla hovoří o tom, že astronomicky drahý (190 milionů dolarů rozpočet a pravděpodobně 150 milionů reklama) film prodělá studiu Disney 140 milionů dolarů.

Díky tomu tedy mohu napsat, že je tento článek relevantní. Kritéria výběru TOP 11? Především je to zajímavost a známost. Jistě se najdou lidé, kteří budou argumentovat s tím, že ten a ten film prodělal mnohem víc peněz než zmíněný flák. Je to možné. Do výběru se prostě dostaly zajímavější snímky. Zároveň se tu nehraje na nějaké pořadí. Než abych se filmy z různých dekád snažil seřadit podle ztrát, které utrpěly, raději tu alibisticky napíšu, že mohl film na desátém místě klidně prodělat víc peněz než ten na místě třetím.

 

Několik dalších klíčových vysvětlivek: Rozpočet je uváděn bez nákladů na marketing. Často to jsou stejné náklady jako samotný rozpočet, u blockbusterů ta čísla exponenciálně rostou. Celkové tržby berou v úvahu pouze kinovýdělky z USA a ze světa. Nejsou tam započítány zisky z domácích nosičů a předprodeje televizních práv. Berte prosím v úvahu, že si studia berou méně než polovinu z celkových tržeb. Odhadovaná ztráta bere v úvahu všechna čísla a jsou to čísla převzatá alespoň ze dvou různých zdrojů. Oběsit se snad nešel nikdo, je to nadsázka. KarelR se vyjadřuje ke kvalitám daného filmu, nikoliv ke ztrátám. Vytáhni v hospodě je Vytáhni v hospodě.

6. Harry Potter a Fénixův řád

Rozpočet: 150
Celkové tržby: 939
Odhadovaná ztráta: 167
Oběsit se šel: Ten producent, který nechal uniknout účetní zprávu filmu.
KarelR říká: Jednoznačně nejlepší potterovka!
Vytáhni v hospodě: Ve filmu se měl původně objevit Kenneth Branagh jako Zlatoslav Lockhart. Návrat slavného herce a režiséra na plac ale nevyšel, protože se na poslední chvíli škrtalo.

Já vím, já vím. Čtenáři s kalkulačkou místo apendixu by na tomto místě rádi viděli nějakou Saharu nebo Crichtonovy Vikingy. Místo toho si tu proklepneme velkou ostudu studia Warner Bros. Když ona slavná účetní zpráva unikla, byl to pro všechny šok a smutné čtení. Celý svět totiž vnímal značku Harry Potter jako bezednou studnu prachů pro všechny zúčastněné.

Aby se studio vyhnulo placení tantiémů každému scenáristovi (i ti nejchudší mají podle kolektivních smluv nárok na procenta), zapojilo do akce oddělení přezdívané „Spočítáme – započítáme – dopočítáme – přepočítáme – odepíšeme - odevzdáme“. Díky kouzlům s čísly, půjčkami na kozy paní Warnerové, platbám úroků za filmy posledních deseti let a dalším výmyslům, jsme se dočkali uniklé finanční zprávy, která poslala (samozřejmě sakra rentabilního) Pottera 167 milionů dolarů do mínusu. Až na tu bouři ho_en ze strany internetu to ale asi prošlo.

 

5. The Postman – Posel budoucnosti

Rozpočet: 80
Celkové tržby: 17
Odhadovaná ztráta: 90
Oběsit se šel: Kevin Costner
KarelR říká: Pamatuju si akorát scénu, v níž chlapeček těsně nestihne poslat dopis a Postman se pro něj vrátí. Strašnej doják!
Vytáhni v hospodě: Další z filmů, které měl původně režírovat Ron Howard. Hlavní roli měl hrát Tom Hanks a naštěstí z toho sešlo.

Kevin Costner si vzal k srdci již zmíněné doporučení ex-kamaráda Kevina Reynoldse a natočil film se svým oblíbeným hercem a režisérem. Nemůžu si pomoci, ale já mám ten film vlastně rád. Možná za to může slabost pro rozmáchlé costnerovské epiky, možná fakt, že jsem nechtěl v mládí jezdit v popelářském voze, ale roznášet poštu. Postapokalyptické putování šíleného bezejmenného (ve filmu se jméno vážně nedozvíte) ale nadobro ukončilo éru, kdy byl Kevin považován za jednu z největších hvězd Hollywoodu.

Nepomohlo ani cameo Tomma Pettyho na přehradě, film hodně škaredě propadl. Těžko dnes vinit diváky za to, že v houfu neběželi do kina na tříhodinový film začínající recitací Macbetha oslovi. Asociace amerických pošťáků film také nepodpořila a zlomený tanečník s vlky se stáhl do ústraní. Aspoň, že si to vyříkal s Kevinem Reynoldsem, který s ním nedávno režíroval velmi podařenou minisérii Hatfieldovi a McCoyovi.

 

4. Poznáš, až to přijde?

Rozpočet: 120
Celkové tržby: 48
Odhadovaná ztráta: 80-100
Oběsit se šel: James L. Brooks
KarelR říká: Zatím jsem nenašel důvod, proč to vidět, a to mám rád Rudda, Wilsona, Nicholsona i Reese Witherspoon.
Vytáhni v hospodě: Poslední film Jacka Nicholsona. Snad ne navždy a někdo ho ukecá k lepší rozlučce s kariérou.

James L. Brooks nepoznal, kdy to přijde, a věhlasnou kariéru si zazdil nejdražší romantickou komedií všech dob, na kterou navíc nebyl nikdo zvědavý. Moc nechápu uvažování studia, které odkleplo rozpočet 120 milionů dolarů. To si opravdu mysleli, že kombinace Reese Witherspoon a Jacka přiláká do kin desítky milionů diváků? Jistě, nezávisle na sobě měly dvě jmenované hvězdy na kontě velké úspěchy, ale ta kombinace je prostě divná.

Jack i Reese údajně dostali 15 milionů předem, do kina ale nikoho nenalákali. Recenzenti nadávali na podivný a smysl nedávající scénář, věrní diváci komedií Jamese L. Brookse už byli po smrti a průšvih byl na světě. Vánoční otvírák lízající sedm milionů dolarů film ihned katapultoval mezi nejdražší propadáky všech dob. A hollywoodským producentům jasně ukázal, že mít ve filmu dvě velké hvězdy prostě nestačí. Co myslíte, poučili se?

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace