Toy Story znovu kráčí za miliardou, Spielberg padá a Posedlost stále překvapuje
| 13:00 | 22.06.2026 |

Naskakuji do tržebního vlaku jako druhý náhradník, ale je radost tyhle řádky psát, když se vám ve schránce hromadí dobré zprávy. A nebude to dneska jenom o Pixaru, jehož Toy Story 5 okupovalo o víkendu nejen české multiplexy. Návrat oblíbených hrdinků deklasoval konkurenci ve většině zemí světa a pohodlně se usadil na trůn. Amerika nebyla výjimkou a krásných 160 milionů dolarů je zhruba uprostřed odhadů. Samotné studio bylo opatrné a hádalo nějakých 150 a tři stovky z celého světa, nakonec má ještě o deset, resp. dvanáct víc.
Těch globálních 312 milionů pohodlně přeskočilo i celosvětový otvírák letošního Maria (302), takže se můžou i Pixaru radovat a připravovat svíčky na miliardový dort. Nijak by je nemělo trápit, že Toy Story 5 bylo s rozpočtem 250 milionů a velkou marketingovou náloží pravděpodobně mnohem dražší, protože tady se zalepí všechen stesk po průšvihovém Mandalorian & Grogu.
V historických tabulkách sice Toy Story 5 zůstává např. za druhými Úžasňákovi (největší americký otvírák) a druhým V hlavě (největší globální), ale přesto se trochu vynucený návrat bohatě vyplatí. Tím spíš, že Supergirl startující o nadcházejícím víkendu nebude co do demografie ani utržených milionů velkou konkurencí, Woodyho a Buzze zbrzdí až návrat Mimoňů, kteří ten letošní souboj Pixar vs. Illumination zas trochu narovnají.
Díky skvělým recenzím bude Toy Story 5 trvalkou, což se rozhodně nedá říct o Spielbergovu Dnu odhalení. Kocovina z mistrovy sci-fi ne a ne ustoupit, takže tu máme pád o 62 % na mrzkých 17 milionů dolarů. Jistě, není to drop jako u hororů nebo marvelovek, ale jestli na něco Universal spoléhal, tak na pozitivní šeptandu a fakt, že dospělácký sci-fi thriller se dokáže vymezit vůči dětské pixarovce. Rodiče ale raději s dětmi chodí na pixarovku a mimozemšťani jsou odsunutí na vedlejší kolej. Zatím to bohužel nevypadá, že by Spielberga podržela Evropa či Asie, takže ty globální milníky, které je potřeba překonat na cestě za ziskem, stojí momentálně setsakramentsky daleko.
Na třetím místě na Spielberga mlsně doráží… Posedlost. V šestém týdnu pořád na bedně, s minimální ztrátou a dalšími 14,2 miliony. Celosvětově už v době sepisování tohoto textu míjíme hranici 350 milionů a… stropem je v tomhle případě jen vaše fantazie. Posedlost letos přepisuje všechny tabulky a odhady, takže nebudu bláhový, abych tu odhadoval cílovou částku. Jen víc takových překvapení do budoucna. Backrooms na bramborové pozici padá o poznání rychleji, ale díky sebevědomému startu už i tady překonáváme 300 milionů, což je pro dvojici youtuberů velkolepé zadostiučinění. Už jsme o tom napsali hodně, ale já osobně doufám, že ti dva dostanou v následujících letech šanci všem pochybovačům dokázat, že to nebyla jen velká klika, ale začátek plodných režisérských kariér.
Páté Scary Movie se podle rozpisu tržeb líbí nejen doma. Mimoamerické tržby už překonaly stamilionovou hranici a levňoučká komedie už je za dvoustovkou. Klesá sice rychlým tempem, které je vlastní všem komediím z poslední doby, ale účetnictví mluví jasnou řečí. Sequel nebo dva tu budou expresně. Bohudík pro něčí kapsy, bohužel pro naše bránice.
Sequelu se určitě nedočkáme u Vládců vesmíru, kde už He-Man sahá po kapačkách a Amazon nervózně vyhlíží PVOD premiéru, aby se zahojil na fanoušcích z obýváků, co se do kina zdráhali přijít. Výsledek předraženého spektáklu je o to bolestnější, že Evropa podle očekávání nechala tenhle feel-good na holičkách i navzdory solidním recenzím. Tahle IP je prostě americká do morku kostí. Ne že by to tedy producentům všichni nepapouškovali posledních deset let. Inu, kdo chce kam…
Na sedmičce Mandalorian & Grogu ztrácí kina i poslední šanci na vylepšení trudných čísel. S celosvětovými 320 miliony je to nejostudnější výsledek Star Wars celovečeráku s náskokem mnoha set milionů. Smutné vysvědčení značky, kterou Disney vyboxoval mimo mainstream. S necelými čtyřmi miliony vesmírný lovec odměn stihnul uhnout dvěma premiérám - indie hororu Leviticus a třistašedesátéprvní adaptaci prince zbojníků. Do Sherwoodu se v The Death of Robin Hood přišlo podívat jen pár diváků. Nepomohla ani nálepka A24 a Hugh Jackman v hlavní roli. Skromný release v sedmnácti stovkách kin utržil 2,6 milionu dolarů. Film za dvacku skončí v účetní smrti, ale letos mají A24 naštěstí odkud přelévat finance.
Totéž bude platit i o Lionsgate, protože desátý Michael tu miliardu asi uzpívá a utančí. Nezapomínejme, že přichází období letních kin, pro něž je tahle muzika jako stvořená. Navíc se ještě přičítávají dolary z nedávné japonské premiéry a… kdyby to nááhodou o pár milionů nevyšlo, vždycky se dá upéct obnovená premiéra před releasem dvojky.
Jak jsem naznačil v podtitulku, podle agentur má zatím letošní americké léto ztrátu pouhých 1,1 % oproti legendární sezóně 2019. Tehdy jsme tedy měli za celý rok DEVĚT miliardových filmů (Avengers: Endgame, Lví král 2, Ledové království 2, Captain Marvel, Aladin, Toy Story 4, Star Wars Epizoda IX… plus třetí Spidey s Hollandem a Joker). Obávám se, že ani kombinace hrané Moany, Mimoňů, Spideyho, Avengers, třetí Duny a dalších potenciálních želízek to nedožene, navzdory překvápkům jako je Posedlost. Rozhodně jsou to však pozitivní zprávy pro všechny, kdo chtějí chodit do kina na filmy a nikoliv na živáky youtuberů a podcasterů (záznam z našeho vystoupení v kině Bio Řevnice je na Herohero).
Příští týden startuje Supergirl. Svůj názor bych si měl asi nechat pro sebe, aby internet nevybuchnul, ale já, Ted i Cival jí prorokujeme hodně krátký a krkolomný let. Tak schválně...
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry