Pět nocí u Freddyho přineslo rekord. Zootropolis je u miliardy, Čarodějka padá a Kill Bill nestrhl
| 00:01 | 08.12.2025 |

Studio Universal si před dvěma lety zatraceně užilo kasovní jízdu Pěti nocí u Freddyho. Ta skončila na skoro 300 milionech ze světových kin a jasně ukázala, že popularita hororového žánru vzkvétá a že videoherní adaptace jsou v popkultuře next big thing. Byl to velký podzimní nášup. V Universalu si ale řekli, že by z něj rádi ukovali vánoční hit, jenž bude peněženky teenagerů plundrovat přes celé svátky.
Jak jinak si vysvětlit, že dvojka nenalítla zase v říjnovém termínu, ale stala se highlightem jednoho z tradičně nejslabších slotů v roce – o víkendu po štědrém Díkuvzdání.
Pět nocí u Freddyho 2 se tak na jednu stranu může chlubit rekordním úspěchem. V tomhle kalendářním období neměl žádný jiný snímek tak silný otvírák: Hororový sequel si už v pátek připsal 29 mega a za víkend vytěžil jen z Ameriky moc hezkých 63 milionů.
V ráji ale hrozí pár problémů: Zaprvé jednička startovala na ještě impozantnějších 80 milionech. Těžko říct, jestli se do slabšího startu propsaly rozpačité kvality jedničky, nebo výrazně drtivější ohlasy na dvojku, kterou popravují recenzenti po celém světě i spousta prvních diváků. Ale extra naději na nekonečnou sérii tenhle pokles moc nedává.
Pět nocí u Freddyho 2 je navíc brutálně obklíčeno silnou konkurencí. Už teď se film musel prosadit pod tlakem dvojek Zootropolis a Čarodějky, za jedenáct dní navíc udeří nový Avatar, a to se blbě dejchá všem titulům. A na Vánoce to navíc taky nebude bez dalších silných novinek, takže představy studia o dlouhodobém těžení dolarů skrze svátky jsou trochu naivní.
Nicméně, výsledek je to hezký. Náklady na pořízení sequelu sice vzrostly na nějakých padesát mega, tahle investice se ale snadno vrátí jen z kin a pro Universal půjde znova o výdělečnou záležitost, kterou bude chtít vytěžit i potřetí. Furt si ale myslím, že by šlo o značku a tuhle blížící se filmovou trilogii pečovat výrazně líp.
Jak silná konkurence, tak hlavně nával rodinek během štědrého Díkuvzdání, vedl k výraznému propadu výnosů u Zootropolis 2 o 57 % na 43 mega z víkendu. A tedy i sešoupnutí na druhé místo.
Mezisoučty jsou ovšem impozantní: Z Ameriky je to po dvanácti dnech krásných 220 milionů dolarů, celosvětově se pak eviduje monumentálních 915 milionů. Čína totiž neustává v dopingu pro tuhle oblíbenou animovanou pohádku a už nabídla Disneyho účetním víc jak 430 milionů dolarů!
Zbytek světa se ale drží celkem v standardních mezích, proto to na globální dvě miliardy úplně nevypadá – holt byl o značku extra velký zájem hned zkraje a propady tak budou trochu větší, než jak by bylo u rodinné trvalky s ambicemi přepisovat i ty nejvyšší patra historických tabulek potřeba. Výsledek je to ale i tak famózní… a Judy Hopkavá se tedy jistě brzy vrátí!
Naopak od Čarodějky si chvíli odpočineme. Dvojka je sice přijatá výrazně hůř než jednička, hejt jako u mých redakčních kolegů se ale rozhodně nekoná – NBR dokonce film zařadilo mezi deset nej bijáků roku (WTF) a fandové muzikálové předlohy jsou vesměs taky spokojení.
Proto dvojku nepostihl okamžitý kolaps, zájem ale i tak rychle klesá a vytrvalost jako u prvního dílu se rozhodně nekoná. Po vydatném Díkuvzdání to o uplynulém víkendu stačilo na dalších 16 mega a bronzovou pozici v americkém žebříčku, aktuálně na 256 milionech. Globálně se koketuje s půlmiliardou. Být ale kápem Universalu, tak si i v tomhle případě drbu hlavu, že jsem z látky nevytěžil o poznání víc.
Vlastně rovnou dva anime zářezy pak lelkují na dalších příčkách: Na čtyřce se solidně prosadil Jujutsu Kaisen: Execution s deseti miliony za víkend. Jde o hezký výsledek, Chainsaw Man a Demon Slayer ale letos hráli ještě vyšší level. Proto se o tom nebude mluvit jako o senzaci.
A chodilo se i na anime segment, který je jedinou zásadní novinkou v rámci ultimátního sestřihu dvou filmů Kill Bill do jedné Whole Bloody Affair. Pro fandy Tarantinovy pocty akčním filmům jde samozřejmě o zásadní věc, ukoukat víc jak čtyřhodinový kus ale logicky není žádná sranda. A je hodně složité takovýhle vyčerpávající tarantinovský maraton jak naprogramovat do kin, tak je zaplnit.
Zářný návrat Nevěsty a zlořádů, co jí zkazili život, se tak nemohl stát podobně blyštivou komerční událostí. A za víkend se za tenhle cinefilní event vybraly tři miliony dolarů. Takže žádná re-release spása pokladen kin, u níž by měli čeští provozovatelé sálů bědovat, že neproběhla i u nás (ale snad někdy proběhne).
Za pozornost stojí i Podfukáři 3, kteří ani v rámci završení trilogie neztratili svoje mojo a i potřetí si v těchhle neklidných kinočasech připisují globální dvě kila. Dává smysl, že se připravuje čtyřka.
Mezi dalším propadákem od A24, jímž je tentokrát fantasy romantika Navždy s tebou?, dalším indickým importem Dhurandhar s půldruhým milionem a Predátorem, co se tlačí upachtěně na 200 mega, stojí za pozornost ještě Hamnet. Jeden z hlavních oscarových favoritů o útrapách Williama Shakespeara expandoval do sedmi stovek kin a stačilo to na dva miliony.
Bude to stačit ke zbudování šeptandy, která by mohla Hamnetovi pomoct během Vánoc ke komerčnímu úspěchu? Trochu se bojím, že ne… Pořád jde ale o lepší výsledek, než jaký se slzou v oku sledují tvůrci parodie Fackham Hall. Necelý milion z tisícovky kin je opravdu hodně velká bída.
Kompletní žebříček tržeb zde.
Za týden bude o přízeň diváků bojovat třeba horor Silent Night, Deadly Night nebo anime Scarlet.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry