Festival poprvé zahájen bez Barťáka, Krieps a Sarsgaard přebrali své Křišťálové glóby
13:00 | 05.07.2025 |

Bývalo hezkou tradicí, že první festivalový den během zahajovacího ceremoniálu po cabanských uměleckých vyjádřeních zazní z úst prezidenta festivalu věta: "Považujme -tý ročník festivalu v Karlových Varech za zahájený!"
Výrok, po němž vždy následovaly bujaré oslavy, koncerty, ohňostroje a oslava filmu. Letos tomu tak poprvé nebylo. Zahájení se však neneslo jen v duchu vzpomínání na Barťáka, své ceny si převzali i slovutní herci, promítalo se a důvodů k radosti bylo vlastně spousta. Vary jsou totiž po roce zase tady.
Své Ceny prezidenta festivalu si na ceremoniálu převzaly dvě herecké hvězdy. Ovace vestoje si vysloužil herec Peter Sarsgaard, jenž se v děkovné řeči opřel o Havlovy výroky, které propojil s filmem jakožto tmelem společnosti. Sympaťák následně dnes ve Velkém sále představí ve 22.30 divákům svůj film Jak nezískat Pulitzera, v němž se blýskl po boku Haydena Christensena.
Možná ještě větší potlesk ale sklidila lucemburská hvězda Vicky Krieps. O její přítomnost na festivalu se programové oddělení údajně snažilo velmi dlouho, neboť v minulých se zde promítal její výrazný film Korzet a loni se blýskla v Mortensenově westernu Až na konec světa. Herečka, jež předvedla fenomenální výkon ve filmu od PTA Nit z přízraků, se však až letos poprvé mohla projít po červeném koberci a z rukou Kryštofa Muchy a Karla Ocha si převzala Křišťálový glóbus. Dnes se poté setkala i s diváky během úvodu k projekci snímku Love me Tender, který pojednává o nesnadné úloze žen a matek a odbyl si nedávnou premiéru v Cannes.
Na zahajovacím ceremoniálu byla již tradičně představena nová festivalová znělka, kterou měl opět v režii Ivan Zachariáš. Letošním protagonistou je laureát Ceny prezidenta festivalu z roku 2022 Bolek Polívka. Ten byl zároveň blízkým kamarádem a kolegou zesnulého Jiřího Bartošky, takže téma letošní znělky je poměrně jasné. Byť v ní nalezneme jemný humor, který je typický pro festivalové znělky, tou hlavní emocí je v tomto případě stesk a vzpomínání. Není to patetické, jen lidské, příjemné a uctivé.
Barťákův etos tak byl přítomný v každém okamžiku ceremoniálu. Vrcholem pak byl zahajovací snímek Musíme to zarámovat! (rozhovor s Jiřím Bartoškou v červenci 2021). V něm Bartoška během covidového ročníku hloubá nad tím, co festival znamená, jak náročné je jej provozovat, a hlavně nabídne i osobnější pohled na festivalové dění. Emocí tak jistě bylo spousta, čemuž přispělo i zmíněné ne/zahájení festivalu. Když se totiž Marek Eben, Kryštof Mucha a Karel Och octli na pódiu ve chvíli, kdy měla tato věta zaznít, nebyli toho schopni, a tak nechali nevyřčenou větu viset ve vzduchu jako tichou vzpomínku.
Festival tak začal, filmů je spousta. My vás budeme již tradičně zásobovat mikrorecenzemi na karlovarské bijáky, abyste věděli, na co zajít a čemu se vyhnout. A pokud jste tu taky, dejte nám vědět, jak si Vary užíváte, jaké pecky jste chytli a na co se chystáte!
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry