První dojmy: Captain America: Nový svět
18:00 | 12.02.2025 |

Steve Rogers se se světem Marvelu rozloučil už před pár lety a od té doby čekáme, co předvede Sam Wilson. Po seriálu Falcon a Winter Soldier se teď nový Captain America představuje konečně sólo i na stříbrném plátně. Captain America: Nový svět provázely produkční problémy, bobtnající rozpočet a trailery, které byly přinejlepším nadprůměrné. Jak to nakonec dopadlo? A ukázal konečně Anthony Mackie, že by mohl být důstojným nástupcem Chrise Evanse?
Jak to vidí Jokolo:
Vzhledem k mnohým přetáčkám a zvěstem, že opakované testovací projekce se setkávaly s čím dál nepříjemnější odezvou, to jistě mohlo dopadnout podstatně hůř. Čtvrtý Captain America ale rozhodně není žádný průšvih. Může se opřít o poměrně solidní akční scény, z nichž vyčnívá zejména povedená námořní bitva ve stínu Celestiala. Mackie není žádné herecké dřevo a svůj part zahrál dobře, nicméně ve srovnání s charismatickým Fordem tahá za kratší konec. Je tedy potěšující, že si Harrison svou roli jen neodříkal, ale docela se do ní položil a roli Thadeuse Rosse dal aspoň na poměry komiksových filmů nějakou hloubku.
Inspirace druhým Capem a jeho zabřednutím do vod politického thrilleru je jasná. I v tomto srovnání však Wilsonův hrdina nevychází vítězně, neboť scénář je místy opravdu jalový, vše se divákovi musí doslovně předžvýkat, aby byl každý krok pochopitelný i pro desetileté děti. Nejfunkčnější byly scény, kdy biják cíleně adresoval mnohokrát omílané obavy některých fandů - Mackie nemá na roli Kapitána Ameriky. Právě situace, v nichž Sam pochybuje sám nad sebou, patří mezi ty nejsilnější, nicméně toto téma není ve filmu rozvedeno natolik, aby to bylo nějak podnětné, což je dost škoda. Giancarlo Esposito zabředává do své škatulky šeptajících záporáků čím dál hlouběji a jeho role je zde absolutně navíc. Sympatické je nicméně to, že se tu nehraje o žádný konec světa, ale rozehrává se tu poměrně osobní konflikt. Potěšující je i absence dětinského humoru a občasné přízemnější bitky, kdy není třeba přemýšlet nad tím, jak moc je který hrdina silný, protože si po hubě prostě zrovna dávají dva nasvalení borci. Je to plné klišé, ale jako výplachová komiksovka to bohatě poslouží.
Jak to vidí Sam.Vimes:
Bývaly časy, kdy jsem se těšil na každou novou marvelovku, posledních pár let od nich už ale nic neočekávám. O to příjemněji mě čtvrtý Captain America překvapil. Marvel se tady odvrací od infantilního humoru a do očí bijících zelených pláten ve prospěch svého staršího modelu fúze komiksu s jiným žánrem, v tomto případě politickým thrillerem. Kvalit druhého dílu sice nedosahuje, ale rozhodně k němu má blíž než většina marvelovek poslední doby. I než seriálový Falcon a Winter Soldier, na kterého se mimochodem dějově navazuje, stejně jako na polozapomenutého filmového Hulka s Nortonem (události Hulka vám dostatečně připomene přímo film, u seriálu si ale alespoň najděte kdo to je Isaiah Bradley).
Měřítkem i stopáží je čtvrtý Captain spíš menší, byť ne malý, ale je dramaturgicky dobře zvládnutý (což není samozřejmost) a nabízí solidní akční scény, které hezky využívají Falconova křídla i fakt, že Sam Wilson je bez svého hi-tech obleku jen obyčejný člověk bez superschopností. Anthony Mackie tady taky hraje lépe než v seriálu, což je částečně dané i tím, že má roli lépe napsanou. A i Harrison Ford si zase jednou vybral chvilku, kdy se na plátně netváří, jako že ho natáčení nebaví.
Jak to vidí Mr. Hlad:
Počítám, že ani rodiče Anthonyho Mackieho nevěřili, že dovede navázat na Chrise Evanse, ale Hollywood si umí občas připravit pro diváky příjemné překvapení a jedno z nich nám teď čtvrtý Captain America servíruje. Z Mackieho se tu stává překvapivě funkční tahoun. Je to samozřejmě do velké míry tím, že přestal fňukat a řešit, jestli je dost dobrý na to, aby šel ve stopách svého předchůdce, a začal být mnohem aktivnější, zábavnější a hrdinštější. Potěší i Harrison Ford, který sice hodně zestárnul, ale herecky bez problémů stíhá, a i ty triky jsou výrazně lepší, než byly v trailerech.
Celé to navíc šlape, nemá to přepálenou stopáž a potěší i fakt, že Marvel se tu rozhodl vrátit ke snaze pojímat jednotlivé filmy jako konkrétní žánry. Jako fajn paranoidní politický thriller to celé funguje velmi slušně. Civilnost Capovi sluší a bitka „Sam Wilson bez bojového obleku vs. jeden zloduch se samopalem“ ukazuje, že ubrat na přeplácané velkoleposti nemusí znamenat nudu. Jistě, má to svoje chyby, ty efekty jsou OK, ale občas smrdí digitálem, finále by přeci jen mohlo gradovat malinko lépe, ale jako komiksový výplach je čtvrtý Captain America někde kousek nad dejme tomu Black Widow a o hodně výš než trapně sebeshazující čtvrtý Thor nebo bordel Marvels. Jestli to má být první krok k návratu k serióznějšímu pojetí, tak rozhodně není špatný. A ten Mackie fakt překvapil.
Jak to vidí Spooner:
Docela hezké překvapení. Od nového Kapitána jsem v podstatě nic nečekal. Trailery mě nebavily, vizuálně mě materiál spíše odpuzoval a Anthony Mackie v seriálu Falcon a Winter Soldier zrovna neoplýval charismatem, jimž by utáhl vlastní sólovku. V Novém světě se ale rozhodně neztratil. Coby Sam Wilson už konečně působí jako pravý hrdina a lídr, na něhož se může Amerika spolehnout a tato poloha mu rozhodně sedí víc než postava plná pochybností v seriálu. Je zde navíc hezky zvýrazněn jeho rozdíl oproti nadopovanému předchůdci a Harrison Ford zde coby názorový protipól také bez problémů odehraje „to svoje.“ Hlavně ale potěší fakt, že se Marvel vykašlal na pestrobarevné blbnutí a infantilní humor a po mnoha nezdarech se vrátil k hraní s žánry.
Nový svět je díky tomu seriózním politickým thrillerem, co ve své ústřední zápletce poměrně šlape, nabízí zajímavě pojatého záporáka a zároveň hezky graduje. Atmosféra je správně chladná, budování napětí i konflikty mezi postavami fungují a všechno solidně graduje do velkého rudého finále. Julius Onah sice nemá řemeslo tak pevně v ruce jako bratři Russoovi, akce kvůli střihu působí zejména u bitek občas zmateně, vedlejší postavy v čele s novým Falconem nejsou zrovna zajímavé a celé to nepůsobí tak velkolepě a blockbusterově našlapaně jako předchůdci, ale poctivé řemeslo a snaha držet nastavený seriózní styl mu však upřít nelze. Kapitánské sérii nový zářez rozhodně ostudu nedělá, a i když není film bez chyb, divák musí ocenit, že se obešel bez vtipu a okatého fanservisu.
Recenzi čekejte velmi brzy.
P.S. Čtvrteční podotek od KarlaR: Nikdy by mě nenapadlo, že v roce 2025 dostaneme sequel Neuvěřitelného Hulka, ve kterém je místo Bruce Bannera Sam Wilson. No ale stalo se a je to zcela průměrná blockbusterová spotřebka (zhruba na úrovni Black Widow), což je docela výhra jen proto, že přichází po hororech jako Marvels a Tajná invaze. Ale pojďme už tu laťku zase dát výš, jo? Thunderbolts, věřím vám! #SerialSBuckymMeBavilVic
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry