imf vs Hollywood #100: Dárek od Toma Cruise, vánoční hraní s Netflixem a tajemné Glóby
14:00 | 13.12.2024 |
Vítejte u další sklizně postřehů zpoza showbyznysové opony (delší verzi najdete v mém newsletteru hollywood101.substack.com, který vychází každou středu, a nově je k dispozici i pro předplatitele, jimž nabízí přístup do archivu a bonusový obsah!), aneb co všechno se událo v Hollywoodu za zavřenými dveřmi v uplynulém týdnu.
Vánoce, Vánoce přicházejí…
Být v Hollywoodu “někdo” znamená bydlet na dobré adrese (ideálně takové, která ještě není zanesená v turistických Star Maps), mít dobrého agenta, být pozvaný na oscarový večírek Variety, nebo parkovat svůj soukromý tryskáč na nejbližším možném letišti. Je tu ale ještě jedna známka vysoké prestiže. Být na jednom z nejdůležitějších seznamů ve městě a každoročně obdržet dort. Kokosový dort.
Každý ho chce a nikdo ho nikdy neodmítne. Někteří se obávají chvíle, kdy ze seznamu vypadnou, aby uvolnili místo novým oblíbencům. Dortů se rozesílají stovky, všechny pocházejí z malé kalifornské cukrárny a všichni je znají jako Tom Cruise Coconut White Chocolate Fudge Bundt Cake. Na internetu existují desítky receptů, jež se snaží slavnou pochoutku napodobit, ale ten pravý je jen jeden, s věnováním přímo od filmové hvězdy.
Tom je začal rozesílat po roce 2008, kdy tenhle báječný dort objevil a rozhodnul se ho rozesílat hereckým a produkčním partnerům, kamarádům, známým, ale občas i zcela náhodně neznámým lidem (!). U dortu je vždy ručně psané věnování s Tomovým podpisem a některé hvězdy ho dostávají už víc než dekádu. Glen Powell ho dostal hned první Vánoce po natáčení Top Gun: Maverick a celý nadšený pozval domů na párty kamarády, aby ho snědli společně. Být na seznamu je velká věc, udržet se na něm ještě větší, takže se na začátku prosince vždycky v Hollywoodu šeptá, jestli náhodou někdo nevypadnul. Všichni si navzájem kontrolují svoje ledničky, jestli tam náhodou kus dortu nenajdou.
Není žádným tajemstvím z jaké je cukrárny a každý si ho tam může za cca 60 dolarů objednat, ale pointa je v tom, že jste dostali dort od Cruise, ne že jste si ho šli koupit nebo jste si ho dokonce udělali sami. Pokud chcete ochutnat, zkuste zaklepat u Jesseho Plemonse a Kirsten Dunst. U nich doma totiž dostávají hned dva, protože oba s Tomem v minulosti točili. Tam se určitě jeden kousek navíc najde.
Jsou Zlaté glóby komedie?
Cruisův dort není jedinou stálicí adventní sezóny. Máme tu opět nominace na Zlaté glóby a v kategorii Muzikál/Komedie opět máme tituly, v nichž nikdo nezpívá ani nehumoruje. A opět se tomu mnozí diví. Ano, Substance, Anora a Heretic jsou možná žánrově úplně jinde (stejně jako už poněkolikáté Bear v televizních “sitcomech”, kam opravdu patří jen stopáží), ale pointa je v tom, že to řeší jen média.
Pořadatelé samotní nemají žádnou pokutu nebo postih, natož kontrolní mechanismus, který by se bránil tomu, že účastníci svůj film nahlásí do nevhodné kategorie. A tak si tvůrci vybírají cestu nejmenšího odporu a odhadnou, ve kterém žánrovém šuplíčku bude menší konkurence. Sice tu máme i kategorii Cinematic and Box Office Achievement, nad kterou lze ohrnout nos, ale musíte pochopit, že Glóby už nejsou neziskovka jako dřív, a tak jsou nenápadně odkázaní i na nejrůznější granty, dary, zvýšenou viditelnost skrz drahé PR kampaně. I proto chtějí přilákat velké hráče a usnadnit jim nominace na co možná nejvyšší počet sošek (zařazení do dramatu nebo komedie/muzikálu ovlivňuje následně i nominace v hlavních hereckých kategoriích). Takže krátká odpověď je ta, co vás dost možná napadla jako první: Není to osobní, je to jen byznys.
Kdo si hraje, toho mají na Netflixu rádi
Opět jsem po několika měsících nahlédnul na Netflixu do kolonky her a zjistil jsem, že je tam celá řada velmi zajímavých a povědomých titulů. Ale protože už aktivně nehraju a chtěl jsem názor odborníka, poprosil jsem o malé shrnutí kamaráda Adama Homolu (Level, Eurogamer, Tiscali Games, Dokina). Už od dubna vydává Herní vlákna, parádní newsletter, kde řeší to nejzajímavější z videoherního světa, často z úhlu, na který v mainstreamových médiích není prostor nebo nálada. Vřele doporučuji a děkuji za tohle fundované shrnutí. Dost možná není z Adamova pera poslední:
Herní divize Netflixu pomalu ale jistě bobtná. Streamovací gigant navíc ukazuje, že umí nabídnout herní obsah jak příležitostnému, tak náročnějšími publiku. Ostatně jako v případě filmů a seriálů. Hry jako TMNT: Shredder's Revenge, Football Manager nebo remasterovaná klasika World of Goo jasně dokazují, že nejde jen o laciné přílepky k populárním seriálům. Jde o promyšlené budování pestrého a kvalitního herního portfolia. Fakt, že si Netflix umí vybírat, dokazují nejen klasiky jako GTA či Civilizace, ale třeba i můj oblíbený Into the Breach.
Pestrá nabídka a vůbec snaha oslovit širší publikum je tak velkou předností. Komplexní hry střídají malé hříčky, nezávislé stylovky pak doplňují mainstreamové klasiky… Netflix se očividně snaží o co nejširší zacílení a zatím se zdá, se že mu to daří.
Stačí mít nainstalovanou aplikaci a tam už hru stáhnout a hrát – bez otravných reklam či ještě otravnějších mikrotransakcí. A hlavně bez placení, respektive v rámci předplatného. Snadný přístup a obecně uživatelská přívětivost je za mě stejně velkým tahákem, jako hry samotné.
Začlenění her do nabídky navíc přináší jasné strategické výhody. Diverzifikace obsahu, snižování závislosti na externích licencích a sběr dalších cenných dat o chování uživatelů. S více než stovkou her a dvěma stovkami milionů stažení je herní nabídka Netflixu sice pořád ještě na začátku a stálicím typu Steam konkurovat nemůže ani ve snu, nicméně je nad slunce jasné, že streamovací gigant vkročil do herního průmyslu pravou nohou.
Dělá to pomalu, jistě a zajímavě. A jestli mu s hrami nedojde trpělivost, mohl by se během příští generace konzolí stát ještě větším trnem v oku etablované hlavní trojici – Microsoftu, Sony i Nintendu. Že neprodukuje vlastní AAA tituly? Už dávno tu nejde o konkrétní hry, ale o čas a pozornost potenciálních zákazníků. Včetně těch nejaktivnějších hráčů, jejichž řečí se teď Netflix začíná učit mluvit.
Santův Black List
Tradiční Black List je venku, takže pokud rádi čtete, můžete slavit. Podle zákulisního infa už je minimálně deset scénářů udaných, takže se můžeme těšit na jejich realizaci. Baví mě hned první adept, One Night Only, což je taková rom-com Očista, v níž dva lidé nezávisle na sobě hledají někoho, s kým se vyspat, protože jednou v roce (na Vánoce?) je v jejich zemi/městě povolený předmanželský sex. Absolutní favorit letošního seznamu se šedesáti “lajky”.
Další velmi oblíbené kousky jsou Playdate, o pozdní konfrontaci školní šikany ve chvíli, kdy máte dceru a jdete na playdate k někomu, z koho se vyklube vaše bývalá spolužačka, co vám slušně zatápěla. Před nic netušícími dětmi se rozbíhá psychologická odveta, přičemž i ratolesti zjevně podědily pár zlozvyků. 39 lajků, o jeden lajk víc než Alignment, v němž se A.I. startup zaplete do virtuální armageddonu, když lehkovážný manažer zmáčkne nesprávné tlačítko.
Ještě nějaké zajímavosti? Tickle Me Elmo je slavná hračka, co dobyla americké trhy, a vypadá to, že o jejím famózním nástupu někdo napsal hezký scénář, takže už takovou věc neuslyšíte jen na business podcastech jako Freakonomics, ale můžete si na ni brzy zajít i do kina.
Zaujala mě taky zápletka Bust, v níž ostřílený právník zastupuje ženy s vadnými silikonovými implantáty (už vidím to obsazení!), Assembly Required, což není o Avengers, ale o přespávačce v IKEE, která se zvrhne v obří přestřelku znepřátelených gangů. Vždycky jsem chtěl vidět IKEU jako dějiště obří akční scény. Natočte to!
A třešinkou na dortu je mysteriózní 13th Clock, kdy banda teenagerů najde tajemné starožitné hodiny s třináctkou a získá tak extra hodinu, kdy může vyvádět věci bez následků. To je sen nejen každého teenagera. Povíme si za dva roky, jestli se něco z toho opravdu probojovalo do distribuce.
SORA pro všechny
Generativní A.I. nástroj pro video SORA je k dispozici široké veřejnosti. Tedy až skončí obří nával a vy se budete moci registrovat a začít zahřívat planetu svými výplody. Oblíbený techyoutuber MKBHD už to zkusil a jeho recenze je zcela dle očekávání. Je ovšem zajímavé se na ten nástroj podívat a zjistit, v čem tkví jeho hlavní omezení. Generovat se dá až 1080p video, ale tam očekávejte, že se servery trochu zapotí. Kdo si předplácí ChatGPT, ten bude mít v dohledné době možnost vygenerovat měsíčně až 50 videí v rozlišení 480p. Cokoliv dalšího bude za poplatek.
Vzhledem k tomu, že momentálně OpenAI začíná nabízet ChatGPT pro lepší lidi za 200 dolarů měsíčně, lze očekávat nějakou prémiovou verzi SORA za vyšší stovky dolarů měsíčně. Ani tak se však nástroj dlouho nezbaví dětských nemocí, takže není divu, že hollywoodská studia si potichu kutí vlastní nástroje, natrénované na míru pro jejich potřeby. Nemám pochyb o tom, že už v příštím roce uvidíme v některých projektech první výsledky a těším se na youtubové forenzní detektivy, co budou ty potají aplikované zlepšováky odhalovat a analyzovat. Vítejte v éře, kdy youtubová tell-all videa o blockbusterech budou zajímavější než blockbustery samotné. Někdo by dokonce mohl říct, že už “to” pár let žijeme.
Jednou větou…
Dokumenty už nebudou jako dřív. Netflixovská série Churchill At War obsahuje hned několik audionahrávek Churchillových památných projevů, které doposud existovaly jen na papíře. Díky A.I. to teď vypadá, že je někdo skutečně zaznamenal pro budoucí generace. Tak pozor, čemu v dokumentech věříte a čemu ne. Polské rádio Off Radio Krakov mimochodem odvysílalo nový rozhovor s držitelkou Nobelovy ceny Wislawou Szymborskou. Potíž je v tom, že už je dvanáct let po smrti. Rozhovor vedla A.I. influencerka Emilia a byl celý vygenerovaný ChatGPT.
Podle Nielsenů už YouTube opustil svým podílem na televizním sledování (tam se vůbec nepočítají naše mobily) stratosféru a osamoceně míří ke hvězdám. Netflix si polepšil v rámci desetinek, na Disney+ se dotahují Roku nebo Tubi. Bude to v těch streamovacích válkách - minimálně v USA - ještě hodně zajímavé.
Pár týdnů poté, co Comcast odspinoval své lineární a streamovací byznysy do samostatných šuplíčků, se o totéž pokouší francouzský gigant Vivendi (kdysi mimochodem také vlastník Universalu), který posílá streamovací platformu Canal+ na samostatnou trasu. Canal+ je ve skutečnosti deštníkem hned pro několik dalších aktivit (včetně StudioCanal) a jako značka vznikl už před čtyřiceti lety.
Sony s Kravenem tento týden odhaduje otvírák na pouhých 13 milionů dolarů a naznačuje, že s hraným Spider-versem z Wishe je aktuálně amen. Nebojte, opravdového Spider-Mana od Matt… Marvelu uvidíte v chystaných Avengers, kam se nově vrací i Chris Evans. Jestli ten film nebude stát půl miliardy dolarů, tak bratři Russoové neobhájí svou pověst největších finančních žíravin v Hollywoodu.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry