Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Co prozradily první záběry z hororu Nosferatu?


ikona
krauset
draculahororNosferaturobert eggers
Universal promítl na CinemaConu první ukázku z Nosferatu.  

Robert Eggers, režisér hororů Čarodějnice a Majáku a též vikinského Seveřana, se letos vrátí do kin s novým snímkem, remakem hororu Nosferatu. Jeden z nejslavnějších němých filmů uvedl F.W. Murnau v roce 1922 a zásadně inspiroval to, jakým způsobem si Draculu a upírská hrabata obecně představujeme. 

 

Snímek samotný se pak stal inspirací pro taktéž vynikajíci film Upír Nosferatu z roku 1979, který natočil Werner Herzog a v němž ústřední role ztvárnili Isabelle Adjani a Herzogův dvorní herec Klaus Kinski. Ve stínu upíra pak pojednával právě o natáčení slavného němého filmu a hlavní úlohu si v něm zahrál Willem Dafoe. John Malkovich tehdy ztvárnil režiséra Murnaua. 

Willem Dafoe se objeví i v Eggersově verzi. Hraje „šíleného lovce upírů“ a slibuje, že něco podobného jste ještě neviděli. O svém režisérovi, který ho vedl už v Majáku (a v krátké scéne v Seveřanovi) prohlašuje: „Eggers je stále lepší a lepší a lepší, artikulovanější, těšící se větší kontrole.“

Nosferatu využívá příběhový formát Draculy, ale jako neautorizovaná adaptace přesouvá děj z Londýna do Německa a místo Vlada se v něm setkáváme s hrabětem Orlokem (v nové verzi mu propůjčí tvár Bill Skarsgård). Šťastlivci na CinemaConu právě zhlédli první sekvence filmu v chystané ukázce. Trailer podle Variety začíná pohledem na modlící se Lily-Rose Depp, následně dramaticky přelétne nad krajinou plnou vinic, přes níž se kromě révy plazí také zlověstný stín. Vidíme vesničany ozbrojené folklorními moudrostmi proti silám zla. Eggers je ostatně velmi silný v práci s folklorem a původními lidovými prameny, jak prokázal v Čarodějnici užitím dobových puritánských textů. Ačkoliv trailer nenabídl pohled na hraběte Orloka – jen krátký záběr na jeho siluetu, i tak v něm údajně stříká krev vrchovatě. 

Mimo zmíněnou Lily-Rose Depp a Billa Skarsgårda se ve filmu objeví i Nicholas Hoult (Renfield), Aaron Taylor-Johnson (Kraven the Hunter), Emma Corrin (Koruna). Gotický horor natáčený částečně v Praze (i Murnauův Nosferatu nesl československou stopu, jelikož se dílem točil na Slovensku) vstoupí do kin 25. prosince, takže cílí na publikum, které má během svátků náladu na temné příběhy a rádo sní noční můry po Vánocích. Vzhledem k tomu, že jsou tato data tradičně vyhrazena zábavě pro celou rodinu, je termín uvedení odvážný. Podle ohlasů na první trailer a vzhledem k Eggersově filmografii se však nezbývá než těšit na potemnělé Vánoce 2024. 

Zdroj: Variety, JoBlo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace