Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Trailer na Rebel Moon slibuje epický svět, budí však i rozpaky. Co jsme se z něj dozvěděli?


ikona
do_Od
NetflixRebel Moonrozborsci-fiskalpelStar WarstrailerZack Snyder
Kdyby Star Wars a Sedm samurajů měly dítě, kterému strýce a tetičku dělaly Sucker Punch a Duna. 

Ať se nám to líbí, nebo ne, kult osobnosti režiséra Zacka Snydera za poslední roky vyrostl takovým způsobem, že jenom na základě toho si filmař, jehož videoklipové kořeny poznáte na první dobrou prakticky v každém jeho snímku, může vytvářet vlastní ambiciózní univerza, diktovat si ratingy, režisérské sestřihy i případné spin-offy, a nikdo při tom nemůže říct ani ň. A když se někdo přece jen ozve, je okamžitě sežrán zaživa jeho věrnými (a mnohdy nesnesitelnými) internetovými fanoušky. Přesně za těchto podmínek na Netflixu nyní vzniká nová epická sci-fi sága Rebel Moon neboli Snyderovy několikrát odmítnuté Star Wars (nabízel je Disneymu i Warnerům, pokaždé však marně), která se na úvod dočká dvou filmů a hry. V případě úspěchu (který je už teď v podstatě zaručen) má pak Snyder sepsanou „Bibli“ celého tohoto světa, z níž se dle jeho slov dá čerpat donekonečna.

Jinými slovy si režisér 300 nebo Muže z oceli plní svůj dlouholetý sen, kdy už na škole u svého profesora vyzvídal, co si myslí o nápadu natočit Tucet špinavců nebo Sedm samurajů ve vesmíru. Tehdy dostal pozitivní odezvu, jenže jak už jsem zmínil výše, realizace tohoto projektu nakonec Snyderovi zabrala mnohem déle, než sám čekal. A že právě to je možná ten největší problém si za chvilku rozebereme níže. Po vášnivých reakcích na první trailer jsem se totiž rozhodl sepsat tradiční skalpel, kde toho takřka čtyřminutového macka do detailu probereme, představíme si zápletku, postavy i svět, a podíváme se na to, co by tady mohlo v rukou Snydera fungovat, a co bohužel nikoli. Tak hurá na to.

Začneme zeširoka. Základní příběh byl rozdělen do dvou filmů, ten první s podtitulem Zrozená z ohně dorazí na Netflix 22. prosince, pokračování s názvem Skywalker The Scargiver nás pak čeká 19. března 2024. Oba filmy stály dohromady „jen“ nějakých 160 milionů, což je v dnešní době skoro k nevíře, a jen to dále potvrzuje moji teorii, že dvousetmilionový The Gray Man byl největším filmovým tunelem moderní historie. Ale zpátky ke Snyderovi. Příběh Rebel Moon vypráví ve zkratce o rolnické kolonii, kterou se skupinka odvážných hrdinů rozhodne bránit před imperiálními vojsky jistého krutovládce. No a přesně tím celá ukázka de facto začíná. Na poli.

První záběry potvrzují hned několik věcí. Estetika pozdních DCEU věcí či Armády mrtvých Snyderovi zůstala, ať už je to nadužívání slow motion, rozmazané kraje obrazu či greenscreenová pole se západy slunce (pro jistotu přidávám i obrazovou referenci). Vrací se i barevné řešení vesmírných lodí à la Krypton (níže přidávám další reference). Co je naopak novinkou, je vypravěčský dozor sira Anthonyho Hopkinse (hrajícího ve filmu robotického rytíře Jimmyho), jenž v podstatě odříkává jakousi komplikovanou expozici o princezně Isse, která podle legend jednoho dne spasí celé univerzum (čti Luke Skywalker a nastolení rovnováhy Síly).

 

Princeznu každopádně v dospělosti hraje šikovná Sofia Boutella, nyní známá jako Kora. Ta začne bít na poplach hned jakmile spatří imperiální lodě (opět mírně evokující Muže z oceli) přistávat na měsíci Veldt, jenž se nachází na okraji galaxie a nějakou dobu poskytoval Koře útočiště právě mezi nevinnými rolníky. Tomuhle mírumilovnému žití je však záhy konec, a na otázku vousatého Coreyho Stolla (záporák z Ant-Mana), co tu imperiální vojáci chtějí, odpovídá Kora jednoduše: „Všechno.“ Ve skutečnosti ale chtějí hlavně ji.

Předtím ještě sledujeme útržky dalších postav jako třeba generála Tita (Djimon Hounsou) sledujícího popravu hromady mužů, či kyborga (kyboržku?) Nemesis (Du-Na Bae ze Sense8) nesoucí pravděpodobně mrtvé dítě ze spálené vesnice. Dále jsme svědky nástupu skupinky zajatých vesničanů do lodí, smutečního průvodu za zesnulého krále včetně camea Klofana, no a pak se konečně představí jeden z hlavních záporáků, nelítostný admirál Noble s tváří Eda Skreina, jenž ve filmu nahradil Ruperta Frienda, kterému to časově bohužel nevyšlo.

Noble každopádně oznámí, že ji našel. Koho? No přece Scargiver. Koho, ptáte se znova? No zkrátka opět Koru, která má ve filmu zjevně více přezdívek – kromě bájné Redeemer ještě právě Scargiver, což bude zřejmě odkazovat na její minulost v řadách imperiální armády. Armády, které už mimochodem chybí jen hákové kříže, protože stejně jako se nacisty kdysi inspiroval George Lucas pro své Impérium, sloužili zcela patrně jako inspirace i Snyderovi. A není to koneckonců poprvé (viz náckové v Sucker Punch).

Každopádně následuje pár rychlých flashbacků do dob, kdy Kora kopala za ty špatné, zamilovala se, její muž ale záhy padl v boji, ona si zjevně uvědomila pár věcí a následně vzala nohy na ramena. Od té doby po ní Noble a spol. pátrali, až ji nyní konečně našli. Že už to do sebe pomalu začíná zapadat? Jenže to stále nejsme ani v půlce onoho „teaseru“. A tady se to začíná mírně zamotávat. 

Prvně se vracíme k oné Nemesis, která se specializuje na zbraně náramně připomínající jistou stěžejní pomůcku rytířů Jedi ze Star Wars. Tady se Snyder ani nesnažil svoji „inspiraci“ maskovat a regulérně ty světelné meče vykradl. Nemesis každopádně svádí boj s hodně ošklivou arachno-něco-potvorou, kterou ve filmu ztvárnila Jena Malone. Proč? Kdo ví. Hlavně, že to vypadá cool. Dostáváme se totiž do té prostřední Sucker Punch fáze traileru, kdy spíš než na smysluplné konstrukce hledíme na sled rádoby drsných konceptů, které můžou, ale taky nemusí být pro děj jakkoli podstatné. Co však podstatné rozhodně je, že si ve filmu jednu z hlavních postav jistého Kaie střihl i Charlie Hunnam. Charlieho Hunnama není nikdy dost.

  

Do Sedmi samurajů, nebo Sedmi statečných chcete-li, nám však stále pár míst zbývá, představovačka tedy pokračuje. Než se však podíváme na zbytek klaďasů, odhaluje Snyder i druhého důležitého záporáka, regenta Balisariuse (Fra Fee), pro něhož Noble pracuje. Ten zjevně o žádnou bájnou spasitelku ve své říši nestojí, a tak vydá rozkaz Koru najít a zabít. Tady se pro změnu ohlíží Snyder za Dunou.

No a teď už konečně ke zbytku těch hrdinů. Nejprve tu máme lákadlo pro dámy v podobě polonahého Jakea Sullyho/Johna Cartera/Gladiátora rvoucího se v aréně a krotícího divokého hipogryfa à la Na´vi a ptáci na Pandoře. Těch se v traileru taky objeví víc a ve skutečnosti se jedná o bytosti zvané Bennu. Ten polonahý frajer se pak jmenuje Tarak a hraje ho Staz Nair. A ano, Snyder opravdu vykrádá zleva zprava co se dá, budiž mu k dobru, že to vynahrazuje sympatickým obsazováním. V traileru se totiž dále mihne taky Michiel Huisman z The Haunting of Hill House jako Gunnar, nová láska Kory.  

Následuje pár dalších vcelku nicneříkajících záběrů plných výbuchů, bojových vřav, méně známých členů „týmu“, dalších divných stvoření, a samozřejmě nevyhnutelného seznamování mezi ústředními hrdiny (půlku filmu strávíme s Korou verbováním ostatních…), než se konečně dostane na moji nejoblíbenější část – světýlka s robotem Jimmym. Závěr ukázky pak patří Hounsouovi a jeho Titovi, v němž se podobně jako v Koře hnulo svědomí a nyní bude čelit svým bývalým imperiálním spojencům. „Je to tady. Za všechno, co na světě milujete. Chraňte se navzájem a neprokažte jim žádné slitování,“ motivuje ostatní válečníky před bitvou.

Finální nástup pak opět evokuje estetiku Justice League, to už by vás ale v tuhle chvíli nemělo překvapovat. Teaser tak sice odpověděl na pár otázek, otevřel ale mezitím hromadu dalších. Taky potvrdil, že Snyderova fantazie je značně omezená, a že filmařsky je spíš v regresivním stádiu. Což je přesně důvod, proč se obávám, že měl tenhle ambiciózní projekt přijít v dobách, kdy nad sebou měl patřičný producentský dohled, tak abychom dostali to nejlepší z jeho klipové stylistiky a vizuálních orgií, a zároveň co nejméně dějového i obrazového balastu, přepálené stopáže, či obecně nesoudných kreativních rozhodnutí. Jo, pár věcí tady vypadá dobře a jsem si skoro jistý, že akční scény budou povedené, to je ale vzhledem k měřítku trochu málo.

Už teď totiž víme, že se oba chystané filmy zároveň dočkají i prodloužených režisérských verzí, které mají nabídnout zhruba hodinu materiálu navíc (čímž by stopáž obou částí dohromady mohla klidně atakovat pět hodin...). Netflixu to pochopitelně vadit nemusí, protože za relativně malé peníze vyrýžuje obří sledovanost i mediální zájem, a to hned několikrát, pro všechny ostatní je to ale přinejmenším varování, že první verze nemusí být tak zcela kompletní. Stejně tak se při kritice může Snyder opět bránit tím, že to do sebe všechno zapadne až s následujícím definitivním sestřihem.

 

Ani jedno není úplně fér a připomíná to praktiky herních vývojářů, kteří vypustí do světa rozbitý neúplný produkt, jenom aby ho následně zachraňovali v dalších updatech či DLCčkách. Z tohoto důvodu prostě musíte ocenit filmaře jako Villeneuve nebo Nolan, kteří vám dají přesně to, co chtějí, tak dlouhé, jak to dané dílo vyžaduje, a pořád s minimem kompromisů. Nicméně dejte v diskuzi vědět, jestli se na Rebel Moon těšíte, a hlavně jestli věříte, že Snyder dokázal natočit po dlouhé době zase dobrý film. Já osobně od něj totiž po Batman vs. Superman (Civale nereaguj) bohužel žádný neviděl.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace