Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Diskuze k článku John Wick: Kapitola 4: Recenze

příspěvky 1 - 20 Napsat příspěvek
Přepálenost a nesmrtelnost Wicka vem čert, ale ta ignorace tancujících lidí v Berlíně, když si vedle nich borci dávají přes ciferník a absolutní vynechání policejních složek ve Wickově světě, mně opět dost zaskočila a mrzí nejen u tohoto dílu.

Jinak je to pastva pro oči, s nářezovou akcí a skvělými vedlejšími postavami. Po jedničce rozhodně nejlepší Wick. 9/10
865123
Přepálenost a nesmrtelnost Wicka vem čert, ale ta ignorace tancujících lidí v Berlíně, když si vedle nich borci dávají přes ciferník a absolutní vynechání policejních složek ve Wickově světě, mně opět dost zaskočila a mrzí nejen u tohoto dílu. Jinak je to pastva pro oči, s nářezovou akcí a skvělými vedlejšími postavami. Po jedničce rozhodně nejlepší Wick. 9/10
0 0
reagovat

7/10

Akční scény jsou lahůdkové. Skvěle vymyšlené, skvěle zrežírované, nápadité a sakra zábavné. Každá je jiná, v každé z těch víceméně čtyř scén jsem si našel něco co mě fakt bavilo a co jsem ocenil. Často jsem zíral s otevřenou pusou na to co všechno si Stahelski a spol. dovolí. Ale jakmile akce nebyla, tak jsem se docela ošíval nad těmi hloupými a rádoby hlubokými dialogy, nad snahou o humor, nad logikou toho světa kde absentují fyzikální i lidské zákony a hlavně civilisté a policie (umírají tady desítky až stovky lidí a nikde ani modrý maják v dálce). Velmi mě bavil Donnie Yen a jeho velice zábavný bojový styl. Moc jsem nerozumněl proč tam přimíchali scénu jako ze staré bondovky, ale bavila mě. Fakt to působí, že to psal dvanáctiletý kluk co miluje střílečky a naštěstí to dělal někdo kdo je největší mistr ve svém oboru, protože jinak by to bylo o dost horší.
Pauza (nebo konec) už sérii s Johnem Wickem jen prospěje, protože se už na poli scénáře jen vaří z vody. 
865059
Akční scény jsou lahůdkové. Skvěle vymyšlené, skvěle zrežírované, nápadité a sakra zábavné. Každá je jiná, v každé z těch víceméně čtyř scén jsem si našel něco co mě fakt bavilo a co jsem ocenil. Často jsem zíral s otevřenou pusou na to co všechno si Stahelski a spol. dovolí. Ale jakmile akce nebyla, tak jsem se docela ošíval nad těmi hloupými a rádoby hlubokými dialogy, nad snahou o humor, nad logikou toho světa kde absentují fyzikální i lidské zákony a hlavně civilisté a policie (umírají tady desítky až stovky lidí a nikde ani modrý maják v dálce). Velmi mě bavil Donnie Yen a jeho velice zábavný bojový styl. Moc jsem nerozumněl proč tam přimíchali scénu jako ze staré bondovky, ale bavila mě. Fakt to působí, že to psal dvanáctiletý kluk co miluje střílečky a naštěstí to dělal někdo kdo je největší mistr ve svém oboru, protože jinak by to bylo o dost horší. Pauza (nebo konec) už sérii s Johnem Wickem jen prospěje, protože se už na poli scénáře jen vaří z vody. 
7/10
0 0
reagovat

7/10

Akce perfektní, ale je to hróóózně moc dlouhé a ta nesmrtelnost hlavních postav, ale i záporáků, tomu taky dost ubírá. Začal jsem si připadat jako v Duně, když mají všichni zapnuté štíty. A taky netečnost civilistů k dění kolem. Masakr na diskotéce? Nezájem. Teda vlastně jo, ale asi tak po 30 zabitích, si konečně uvědomilo panstvo, že by mohlo inkriminovanou zónu začít opouštět. Hned několik masakrů v centru Paříže? Nezájem. Body hlavně za audiovizuál a perfektní choreografii (boží scéna v domě v Paříži). 
864572
Akce perfektní, ale je to hróóózně moc dlouhé a ta nesmrtelnost hlavních postav, ale i záporáků, tomu taky dost ubírá. Začal jsem si připadat jako v Duně, když mají všichni zapnuté štíty. A taky netečnost civilistů k dění kolem. Masakr na diskotéce? Nezájem. Teda vlastně jo, ale asi tak po 30 zabitích, si konečně uvědomilo panstvo, že by mohlo inkriminovanou zónu začít opouštět. Hned několik masakrů v centru Paříže? Nezájem. Body hlavně za audiovizuál a perfektní choreografii (boží scéna v domě v Paříži). 
7/10
1 -1
reagovat
reaguje na: Kostěj
Bla bla, bum bum bac aghhh auuu bum plesk, bla bla, bum auuu ples vrrrr bum bac, konec
864154
Bla bla, bum bum bac aghhh auuu bum plesk, bla bla, bum auuu ples vrrrr bum bac, konec
863720
1 -1
reagovat

8/10

Epický záver ktorý síce nedosahuje kvalít prvého filmu, ale to už z princípu nie je možné. Po trojke kde som si vravel že ma to prestáva baviť a Reevesovi som tie pohyby nejako neveril. Tu sa však zdá, že si  Reeves zlepšil fyzičku  a ja som si jeho headshoty vyložene užíval. 
Budovanie univerza tomu nemôžem vyčítať, je to konieckoncov jediný spôsob, ako točiť pokračovanie bez toho, aby fanúšikovia remcali že to je furt o tom istom. Za mňa jedinou chybou je proste prepálená stopáž. Akokoľvek dobre nasnímané sú, aj akčné scény vedia omrzieť, keď je ich veľa na kopu.   Celý úvod v Japonsku vrátane akcie by som napríklad vynechal a dal do spinoffu Balerina v rámci Reevsovho camea. Takto toho bolo proste moc a inak úžasnú scénu na schodoch v paríži alebo prestrelku na objazde som si už nevedel tak užiť. Proste menej je niekedy viac.  

Technicky nie je tomu čo vytknúť.
Kamera a strih sú epické. Akcia dravá. Soundtrack pumpuje adrenalín, nasvietenie je správne sexi. Celý film je vlastne po technickej a režijnej stránke strašne sexi. Hlas dámy od rádia v Paríži budem dostávať z hlavy ešte týždeň xD   
Prakticky z každého herca je cítiť že ho to baví, (Hlavne Adkins a Zazor) Aj keď u Zazora mi chýbal nejaký lepší súboj   

Avšak vzhľadom k záveru tak trochu dúfam že priame pokračovanie nepríde a tvorcovia sa vydajú cestou spinoffov.
864092
Epický záver ktorý síce nedosahuje kvalít prvého filmu, ale to už z princípu nie je možné. Po trojke kde som si vravel že ma to prestáva baviť a Reevesovi som tie pohyby nejako neveril. Tu sa však zdá, že si  Reeves zlepšil fyzičku  a ja som si jeho headshoty vyložene užíval.  Budovanie univerza tomu nemôžem vyčítať, je to konieckoncov jediný spôsob, ako točiť pokračovanie bez toho, aby fanúšikovia remcali že to je furt o tom istom. Za mňa jedinou chybou je proste prepálená stopáž. Akokoľvek dobre nasnímané sú, aj akčné scény vedia omrzieť, keď je ich veľa na kopu.   [spoiler]Celý úvod v Japonsku vrátane akcie by som napríklad vynechal a dal do spinoffu Balerina v rámci Reevsovho camea. Takto toho bolo proste moc a inak úžasnú scénu na schodoch v paríži alebo prestrelku na objazde som si už nevedel tak užiť. Proste menej je niekedy viac.   [/spoiler][spoiler] [/spoiler]Technicky nie je tomu čo vytknúť. Kamera a strih sú epické. Akcia dravá. Soundtrack pumpuje adrenalín, nasvietenie je správne sexi. Celý film je vlastne po technickej a režijnej stránke strašne sexi. [spoiler]Hlas dámy od rádia v Paríži budem dostávať z hlavy ešte týždeň xD [/spoiler]   Prakticky z každého herca je cítiť že ho to baví, (Hlavne Adkins a Zazor) [spoiler]Aj keď u Zazora mi chýbal nejaký lepší súboj    [/spoiler][spoiler] [/spoiler]Avšak vzhľadom k záveru tak trochu dúfam že priame pokračovanie nepríde a tvorcovia sa vydajú cestou spinoffov.
8/10
3 0
reagovat
reaguje na: dreamy
jj, ty "filmové kvality", zvlášť z ohledem na to, že je to vlastně akční béčko jsou neuvěřitelně dobré. :+
864078
jj, ty "filmové kvality", zvlášť z ohledem na to, že je to vlastně akční béčko jsou neuvěřitelně dobré. *:+*
864001
2 -1
reagovat
reaguje na: dreamy
ta kamera jenuzasna. obcas som mal pocit, ze to reziroval Ridley
864002
ta kamera jenuzasna. obcas som mal pocit, ze to reziroval Ridley
864001
5 0
reagovat
Jako jak se jim povedlo udržet pohromadě ty všechny motivy a citace, který vidět prvně na papíře, tak si ťukám na čelo že se musel někdo uplně zbláznit..
Lawrence z Arabie, Shaolin trénink, Adkins jako komiksovej over the top přepálenej záporák, finál westernovej duel  že v podstatě uplnej bordel a guláš všeho možnýho nespadl do parodie a udržel si xicht je teda něco..

Jinak mám pocit, že třeba jak u Bonda uplně každej skloňoval Deakinse a kameru, tak tady to rozhodně nedostává pozornost jakou by si zasloužilo.. Kompozice a svícení, práce s prostorem, mizanscéna je tu absolutně top. Každej jeden celek je rdy na obraz na zeď.

2x dražší Grey man vedle toho vypadá jako epizoda policie modrava...Tady i uplně obyč rozhovor se děje někdě ve stájích kde vám na kruhovce tancujou koně s lidma co trenujou šerm? asi? Nwm :D ale vypadá do dobře, vypadá to draze, výpravně..

Příběhově to je sice blábol a někdo bude čekat na yt sestřih ale příjde tím o precizní kameru a celkově tu vytuněnou audiovizuální formu, která i v dialogu krmí oči top žrádlem..
864001
Jako jak se jim povedlo udržet pohromadě ty všechny motivy a citace, který vidět prvně na papíře, tak si ťukám na čelo že se musel někdo uplně zbláznit.. [spoiler]Lawrence z Arabie, Shaolin trénink, Adkins jako komiksovej over the top přepálenej záporák, finál westernovej duel [/spoiler] že v podstatě uplnej bordel a guláš všeho možnýho nespadl do parodie a udržel si xicht je teda něco.. Jinak mám pocit, že třeba jak u Bonda uplně každej skloňoval Deakinse a kameru, tak tady to rozhodně nedostává pozornost jakou by si zasloužilo.. Kompozice a svícení, práce s prostorem, mizanscéna je tu absolutně top. Každej jeden celek je rdy na obraz na zeď. 2x dražší Grey man vedle toho vypadá jako epizoda policie modrava...Tady i uplně obyč rozhovor se děje někdě ve stájích kde vám na kruhovce tancujou koně s lidma co trenujou šerm? asi? Nwm *:D* ale vypadá do dobře, vypadá to draze, výpravně.. Příběhově to je sice blábol a někdo bude čekat na yt sestřih ale příjde tím o precizní kameru a celkově tu vytuněnou audiovizuální formu, která i v dialogu krmí oči top žrádlem..
9 0
reagují: Gonzi, pepo
reagovat
To isté ako 3ka. Zbytočné veci, ktoré tam nemuseli byť. Ale aj tak sa mi 4ka viac páčila. A rovnako by som to skrátil o jedno "poschodie". Začal
som sa totiž už nudiť. A chýba mi tam prvok polície. Kľudne ju tam mohli umiestniť.

A preto sa mi tak či onak páči komornejší prvý diel. Prečo tam musia byť veci ako, spadne z balkóna na auto a potom sa rozpleští na betón, prečo tam musela byť scéna, kedy ho týpeček hodí do kandelábra a znova pristane až na konci
schodov, prečo tam je scéna, ako letí z balkóna a do toho prejde cez
betónový stĺp?
prečo sa to nemôže ako tak držať trošku reálnosti? V jednotke spadol z balkóna v klube a zdvíhal sa dlho. V tomto filme už prekonáva gravitáciu. :(

V každom prípade by som dal tomuto 7 alebo 8 z 10. Prvý diel bol výborný, a to len tak nik neprekoná.
863767
To isté ako 3ka. Zbytočné veci, ktoré tam nemuseli byť. Ale aj tak sa mi 4ka viac páčila. A rovnako by som to skrátil o jedno "poschodie". Začal som sa totiž už nudiť. A chýba mi tam prvok polície. Kľudne ju tam mohli umiestniť. A preto sa mi tak či onak páči komornejší prvý diel. Prečo tam musia byť veci ako, [spoiler]spadne z balkóna na auto a potom sa rozpleští na betón, prečo tam musela byť scéna, kedy ho týpeček hodí do kandelábra a znova pristane až na konci schodov, prečo tam je scéna, ako letí z balkóna a do toho prejde cez betónový stĺp?[/spoiler] prečo sa to nemôže ako tak držať trošku reálnosti? V jednotke spadol z balkóna v klube a zdvíhal sa dlho. V tomto filme už prekonáva gravitáciu. *:(* V každom prípade by som dal tomuto 7 alebo 8 z 10. Prvý diel bol výborný, a to len tak nik neprekoná.
1 -1
reagovat
Náááhul. A nááádhera. To myslím doslova - milujem filmy, kde je premyslene zladený obraz, zvuk a hudba, a JW4 je v tomto najvymakanejší z celej série. Myslím, že napríklad taký Sergio Leone, teda tvorca, ktorý točil filmy s najzladenejším audio/vizuálom v dejinách kinematografie, by tlieskal. A nielen preto, že je tam na jeho tvorbu viacero odkazov.

Nenudil som sa ani minútu a úplne všetko sa mi tam páčilo. Havko, cool starci McShane a Kurgan , akčná Japonka, tučný a astmatický Scott Adkins (komu toto napadlo?!), Berlínčania tancujúci aj počas lomenice, dračí dych, schody, slizký Skarsgard, proste celá sada. A najviac ma potešilo, že Donnie Yen konečne dostal v americkom filme plnotučnú celofilmovú úlohu, dokonca mám dojem, že bol hlavným hrdinom (asi preto, že mal najsilnejšiu motiváciu).

Dokonca oceňujem aj to, čo mnohí iní kritizovali - že je Keanu už viditeľne "rusty", v niektorých scénach dokonca trochu nemotorný a sem-tam už kaskadéri musia trochu počkať, aby ich zlikvidoval. Tvorcovia sa to nesnažili zakryť strihom a trikmi, ale nechali ho, aby sa pekne vytrápil v niekoľkosekundových záberoch s pomerne zložitými choreografiami. Je skvelé, že to takto dal, klobúk dolu. A ja klobúk naozaj nosím. ;)
863741
Náááhul. A nááádhera. To myslím doslova - milujem filmy, kde je premyslene zladený obraz, zvuk a hudba, a JW4 je v tomto najvymakanejší z celej série. Myslím, že napríklad taký Sergio Leone, teda tvorca, ktorý točil filmy s najzladenejším audio/vizuálom v dejinách kinematografie, by tlieskal. A nielen preto, že je tam na jeho tvorbu viacero odkazov. Nenudil som sa ani minútu a úplne všetko sa mi tam páčilo. Havko, cool starci McShane a Kurgan , akčná Japonka, tučný a astmatický Scott Adkins (komu toto napadlo?!), Berlínčania tancujúci aj počas lomenice, dračí dych, schody, slizký Skarsgard, proste celá sada. A najviac ma potešilo, že Donnie Yen konečne dostal v americkom filme plnotučnú celofilmovú úlohu, dokonca mám dojem, že bol hlavným hrdinom (asi preto, že mal najsilnejšiu motiváciu). Dokonca oceňujem aj to, čo mnohí iní kritizovali - že je Keanu už viditeľne "rusty", v niektorých scénach dokonca trochu nemotorný a sem-tam už kaskadéri musia trochu počkať, aby ich zlikvidoval. Tvorcovia sa to nesnažili zakryť strihom a trikmi, ale nechali ho, aby sa pekne vytrápil v niekoľkosekundových záberoch s pomerne zložitými choreografiami. Je skvelé, že to takto dal, klobúk dolu. A ja klobúk naozaj nosím. *;)*
12 0
reagovat
reaguje na: drive
Souhlasím, nebyl to tvůj nejlepší komentář. A co ten film?
863720
Souhlasím, nebyl to tvůj nejlepší komentář. A co ten film?
863713
9 0
reagují: drive
reagovat
1/10 trapnost nad trapnost.
863713
1/10 trapnost nad trapnost.
2 -10
reagují: Kostěj
reagovat
reaguje na: Gonzi
Kdyby bojoval u Stalingradu, tak by Němci určitě vyhráli.
A také nevím, proč jsem občas převáděl slepce přes ulici.
863709
Kdyby bojoval u Stalingradu, tak by Němci určitě vyhráli. A také nevím, proč jsem občas převáděl slepce přes ulici.
863461
2 0
reagovat

8/10

Audiovizuálny vrchol, perfektná akcia (zápalné náboje v brokovnici, natočené zhora!), jednoduchý, priamočiary príbeh, cool postavy, jednoducho všetko preštylizované na maximum a mňa to bavilo. Dokonca ani toľko kritizovaná mytológia mi prvý krát nevadila, celý príbeh veľmi dobre držal pokope, okrem jednotky určite najlepšie z celej série. Zároveň ma to ale bavilo v tomto štýle asi posledný krát. Problém je že tá akcia je už dotiahnutá do absurdnosti čo sa týka pomeru síl. Wick je jednoducho nesmrteľný, protivníkov môžu byť stovky ale vyčkávajú a zásadne nestrieľajú na nohy, takže sa pomaly aj vytráca napätie a strach o hrdinu. Až po scénu na schodoch som to bral ako súčasť hry a zásadne mi to nevadilo, ale tie schody som už prezýval, tam už z protivníkov spravili naozaj slepých stormtrooperov a Wick triafal headshoty aj naslepo. Záverečný rozstrel ale znova fajn a štýlový. Stále pecka, ale nabudúce už inak pánové..
863684
Audiovizuálny vrchol, perfektná akcia[spoiler] (zápalné náboje v brokovnici, natočené zhora!), [/spoiler]jednoduchý, priamočiary príbeh, cool postavy, jednoducho všetko preštylizované na maximum a mňa to bavilo. Dokonca ani toľko kritizovaná mytológia mi prvý krát nevadila, celý príbeh veľmi dobre držal pokope, okrem jednotky určite najlepšie z celej série. Zároveň ma to ale bavilo v tomto štýle asi posledný krát. Problém je že tá akcia je už dotiahnutá do absurdnosti čo sa týka pomeru síl. Wick je jednoducho nesmrteľný, protivníkov môžu byť stovky ale vyčkávajú a zásadne nestrieľajú na nohy, takže sa pomaly aj vytráca napätie a strach o hrdinu. Až po scénu na schodoch som to bral ako súčasť hry a zásadne mi to nevadilo, ale tie schody som už prezýval, tam už z protivníkov spravili naozaj slepých stormtrooperov a Wick triafal headshoty aj naslepo. Záverečný [spoiler]rozstrel[/spoiler] ale znova fajn a štýlový. Stále pecka, ale nabudúce už inak pánové..
8/10
3 -1
reagovat

9/10

Varování předem: Je to hodně dlouhé a tohle bude taky. Baba Jaga je zpět a v lepší formě než kdykoliv dříve, kdo si nedá pozor, tak si pro něj přijde:). Čekání na další zářez na pažbě bylo vinou pandemie opravdu dlouhé, ale naštěstí se nakonec vyplatilo, protože dobrá věc se podařila a tak jako jednička, dvojka a trojka, i v případě čtyřky se opět jedná o referenční titul ve svém žánru, pyšnící se prvotřídní akcí, která nechává veškerou svou konkurenci, vyjma několika posledních dílů M:I, znovu a jako již tradičně daleko za sebou. Stahelski za těch uplynulých deset let vyrostl v jednoho z nejvýraznějších hráčů na hollywoodském režisérském hřišti a čtyřka to opět beze všech pochyb potvrzuje.

Neuvěřitelně energické a dlouhotrvající bitky, připomínající krvavý balet mistra Wooa v dobách jeho největší hongkongské slávy, gun-fu, car-fu, dog-fu:D, brazilské jiu-jitsu, katany, neony, noční kluby, neselhávající Reeves v hlavní roli, atmosférický OST, stylový audiovizuál, specifická barevná paleta obrazu, dokonalé kamerové jízdy, castingový dream team po vzoru "toho nejlepšího z obou světů" (tj. východu a západu), který se může směle měřit s Expendables a k tomu nepostradatelná assassinovská mytologie s mincemi, pravidly, odměnami, hotely Continental, nejvyšší radou a neexistencí policejních (nebo jakýchkoliv jiných) složek státní moci:D. Všechno tohle (a ještě něco navíc) je tady na svém místě a v míře vrchovaté. Co více by si divák a především fanoušek akčního žánru (a téhle značky obzvlášť) mohl přát?

Po příběhové stránce na sebe jednotlivé filmy navazují poměrně těsně, nicméně všechny podstatné informace z předchozích pokračování jsou divákovi skrze rozhovory mezi postavami vždy stručně přetlumočeny a není tak problém do série naskočit s kterýmkoliv dílem. Tentokrát je ale vše jinak, protože v minulém filmu ustanovená dějová linka se "stařešinou", který stojí v čele nejvyšší rady, je hned v úvodu aktuálního dílu bez rozpaků hozena do koše a nahrazena úplně novým "jediným možným způsobem, jak se hlavní postava dokáže vyvázat z povinnosti sloužit nejvyšší radě a opětovně tak získat svobodu (a ideálně při tom zůstat naživu:))", se kterým přicházejí na řadu další příběhové atributy, stran fungování zdejšího fikčního světa, o kterých do této doby nepadlo v sérii ani slovo. Stejně tak role "arbitra" z trojky byla ve čtyřce vystřídána rolí "posla" a to bez jediného vysvětlení, přestože účel postavy v ději je v obou případech víceméně tentýž. Průběžné vymýšlení narativu za pochodu bez nějaké ucelené představy předem se zde zkrátka nezapře.

Na druhou stranu příběh v téhle sérii vždy stál tak trochu na vedlejší koleji a sloužil primárně jen jako, pokud možno zábavné, pojítko mezi jednotlivými akčními highlighty, které sice na první (ani druhý) pohled nepůsobí příliš uvěřitelně, za to ovšem poskytuje tvůrcům dostatek příležitostí, jak hlavní postavu provést atraktivními/exotickými/stylovými prostředími, konfrontovat ji se zábavnými/bizarními/stylovými protivníky a zejména divákům demonstrovat špičkové řemeslo na poli akčních scén, bojové choreografie, kaskadérského umění a trikových technologií. Čtyřka je na tom nepřekvapivě zcela totožně, takže je docela zbytečné filmu vyčítat, že i na počtvrté se kromě vlastní akce věnuje nemálo času dalšímu worldbuildingu, který tak úplně nedává smysl (ostatně smysl tohle univerzum nedávalo nikdy:)).

Zatímco předchozí díly se stran příběhu tu více, tu méně úspěšně snažily vystupovat jako v podstatě standardní filmy, aktuální pokračování na takové ambice přiznaně rezignuje a přímočarou strukturou narativu, nesmrtelností hlavní postavy (ach, ty neustálé pády z výšek:D), neprůstřelnými obleky, více "druhy" protivníků (pro divákovu lepší orientaci dokonce barevně odlišenými:)) novým "typem" použité munice, průběžnými vlnami nepřátel a souboji s "bossy" skutečně připomíná adaptaci nějaké videohry. Čtyřka je zdaleka nejdelší díl v sérii, ale po stránce děje se v něm paradoxně stane asi nejméně věcí ze všech dosavadních filmů. Příběhová linka je tady zredukována na naprosté minimum ve stylu videoherního průchodu světem a plnění jednoho questu za druhým. Podobně je na tom počet dialogů hlavní postavy, což je možná způsobeno tím, že duchovní otec celé série Kolstad za psacím stolem tentokrát absentuje.

Pokud se pomine poměrně pozvolný rozjezd, nepředstavuje vskutku nadměrná stopáž výraznější problém a zásluhu na tom pochopitelně má především samotná akce. Celá tahle značka je v prvé řadě tech demo současné úrovně hollywoodských stunt teamů, v tomto případě kaskadérských géniů z 87Eleven a čtyřka na tom naštěstí není jinak. Předchozí díly ustanovily v rámci žánru novodobý standard, co je na poli akce ještě možné natrénovat, natočit a sestříhat (nejen) na jeden záběr a tvůrci tak s aktuálním pokračováním stanuli před nelehkým úkolem pokusit se nastolenou vysokou laťku když už ne opětovně pozvednout na novou úroveň, tak alespoň dorovnat. Což se jim bezezbytku podařilo, protože všechny akční sekvence jsou ve čtyřce měřítkem, stopáží, množstvím postav i svou choreografií vážně velkolepé.

Z pohledu tvůrčích nápadů, jak někoho zábavně, efektně a stylově připravit o život, není čtyřka tak hravě vynalézavá jako předchozí díly, které k palným zbraním postupně přidaly zbraně sečné a bodné, auta a motorky, psy a koně, nebo předměty každodenní potřeby (tužky, knihy) a nepřináší stran způsobů likvidace protivníků bohužel téměř nic nového (snad až na vydařenou rozcvičku s nunčaky:)), naštěstí tento malý nedostatek tvůrci vynahrazují divákům nápaditostí v jiných ohledech, například v rámci prostředí, ve kterém se akce odehrává (kruhový objezd okolo nejmenované pamětihodnosti, schodiště k jiné pamětihodnosti) a fyzických vlastností zde vystupujících postav (slepota, obezita)

V předchozích dílech (částečně už ve dvojce, ale zejména ve trojce - není divu, když se proti herci postavili profesionální sportovci/trenéři/choreografové) bylo už místy poznat, že v některých fyzicky náročných scénách dochází Reevesovi pomyslně dech (osobně s tím nemám žádný problém, protože to (byť neplánovaně) ukazuje, že vítězství není zadarmo a překážky, které se hlavní postavě staví do cesty, mají svou váhu), tvůrci si toho pravděpodobně byli sami vědomi, protože ve čtyřce jsem nabyl dojmu, že tempo mezi jednotlivými prostocviky hlavní postavy bylo poněkud zvolněno a protivníci čekají na uštědření úderu o pár okamžiků déle, než tomu bylo dříve (a než by bylo "ve filmové realitě" záhodno). Díky tomu je tady podobných momentů, ve kterých vypadá Reevesův pohyb značně "dýchavičně", o trochu méně, respektive když už něco takového nastane, ve srovnání se zbytkem akce už to nepůsobí tak moc rušivě.

Co naopak na první pohled upoutá divákovu pozornost, jsou rozhodně vybrané akční sekvence, které jsou naprosto parádní jak po audiovizuální stránce, tak po stránce technické realizace. Geniální a minutáží vydatná top-down shooter sekvence průchodu domu z jedné místnosti do druhé se zástupy protivníků a explozivním střelivem k tomu je ztělesněním celého videoherního konceptu filmu a patří k tomu nejlepšímu v celé sérii, stylová kamerová otočka s autem driftujícím v kruhu připomene Bayovy hrátky s kamerou, bitka s nunčaky dává vzpomenout na staré dobré hongkongské časy, bitka pod proudem vody v nočním klubu je čirou esencí téhle značky a automobilová honička a následně bitka na kruhovém objezdu uprostřed běžného provozu, plynule přecházející v bitku v domě a poté na schodech, v rámci stupňovaného finále, je strhující akční jízdou na horské dráze a skvostným audiovizuálním divadlem v jednom. 

Tvůrci si přesto v sáhodlouhé stopáži kromě opulentních bitek a návštěv pamětihodností během cestování po světě naleznou čas i na malé pomrknutí, určené pro nejvěrnější fanoušky (zmínka o rodině Tarasových, se kterou celý tenhle cirkus se zabitý psem a ukradeným autem odstartoval, pes jako katalyzátor dalšího vývoje děje (jen zabití vystřídala jeho záchrana), fyzický kolaps hlavní postavy při poslední vzpomínce na zesnulou manželku připomínající obdobnou scénu v úvodu jedničky, aneb kruh se uzavřel) a našince jistě potěší i domácí automobilová stopa ve scéně na kruhovém objezdu.

Z početného hereckého osazenstva je zde potřeba obzvláště pochválit samozřejmě Reevese v hlavní roli (vzhledem k jeho pokročilému věku mu patří velký respekt za to, co dokáže ve filmu stále předvést) a v těsném závěsu za ním pak Yena a Sanadu (platí totéž), ale ani zbytek castingu (skvěle "padoušsky" přehrávající Skarsgård, téměř k nepoznání namaskovaný Adkins s legračním přízvukem, nebo tradiční trojice McShane, nedávno zesnulý Reddick a Fishburne) není příliš pozadu a odvádí velice slušnou práci. Celkově tahle současná výkladní skříň akčního žánru znovu (už počtvrté:)) dokazuje své výsadní postavení. Už za pár měsíců se ukáže, jak na výzvu k duelu o nejlepší akci (pravděpodobně nejen) letošního roku zareaguje (prakticky jediná vážná) konkurence z mezinárodního měnového fondu (ehm:)).
863650
Varování předem: Je to hodně dlouhé a tohle bude taky. Baba Jaga je zpět a v lepší formě než kdykoliv dříve, kdo si nedá pozor, tak si pro něj přijde*:)*. Čekání na další zářez na pažbě bylo vinou pandemie opravdu dlouhé, ale naštěstí se nakonec vyplatilo, protože dobrá věc se podařila a tak jako jednička, dvojka a trojka, i v případě čtyřky se opět jedná o referenční titul ve svém žánru, pyšnící se prvotřídní akcí, která nechává veškerou svou konkurenci, vyjma několika posledních dílů M:I, znovu a jako již tradičně daleko za sebou. Stahelski za těch uplynulých deset let vyrostl v jednoho z nejvýraznějších hráčů na hollywoodském režisérském hřišti a čtyřka to opět beze všech pochyb potvrzuje. Neuvěřitelně energické a dlouhotrvající bitky, připomínající krvavý balet mistra Wooa v dobách jeho největší hongkongské slávy, gun-fu, car-fu, dog-fu*:D*, brazilské jiu-jitsu, katany, neony, noční kluby, neselhávající Reeves v hlavní roli, atmosférický OST, stylový audiovizuál, specifická barevná paleta obrazu, dokonalé kamerové jízdy, castingový dream team po vzoru "toho nejlepšího z obou světů" (tj. východu a západu), který se může směle měřit s Expendables a k tomu nepostradatelná assassinovská mytologie s mincemi, pravidly, odměnami, hotely Continental, nejvyšší radou a neexistencí policejních (nebo jakýchkoliv jiných) složek státní moci*:D*. Všechno tohle (a ještě něco navíc) je tady na svém místě a v míře vrchovaté. Co více by si divák a především fanoušek akčního žánru (a téhle značky obzvlášť) mohl přát? Po příběhové stránce na sebe jednotlivé filmy navazují poměrně těsně, nicméně všechny podstatné informace z předchozích pokračování jsou divákovi skrze rozhovory mezi postavami vždy stručně přetlumočeny a není tak problém do série naskočit s kterýmkoliv dílem. Tentokrát je ale vše jinak, protože v minulém filmu ustanovená dějová linka [spoiler]se "stařešinou", který stojí v čele nejvyšší rady,[/spoiler] je [spoiler]hned v úvodu aktuálního dílu[/spoiler] bez rozpaků hozena do koše a nahrazena úplně novým[spoiler] "jediným možným způsobem, jak se hlavní postava dokáže vyvázat z povinnosti sloužit nejvyšší radě a opětovně tak získat svobodu (a ideálně při tom zůstat naživu*:)*)"[/spoiler], se kterým přicházejí na řadu další příběhové atributy, stran fungování zdejšího fikčního světa, o kterých do této doby nepadlo v sérii ani slovo. Stejně tak [spoiler]role "arbitra" z trojky byla ve čtyřce vystřídána rolí "posla"[/spoiler] a to bez jediného vysvětlení, přestože [spoiler]účel postavy v ději[/spoiler] je v obou případech víceméně tentýž. Průběžné vymýšlení narativu za pochodu bez nějaké ucelené představy předem se zde zkrátka nezapře. Na druhou stranu příběh v téhle sérii vždy stál tak trochu na vedlejší koleji a sloužil primárně jen jako, pokud možno zábavné, pojítko mezi jednotlivými akčními highlighty, které sice na první (ani druhý) pohled nepůsobí příliš uvěřitelně, za to ovšem poskytuje tvůrcům dostatek příležitostí, jak hlavní postavu provést atraktivními/exotickými/stylovými prostředími, konfrontovat ji se zábavnými/bizarními/stylovými protivníky a zejména divákům demonstrovat špičkové řemeslo na poli akčních scén, bojové choreografie, kaskadérského umění a trikových technologií. Čtyřka je na tom nepřekvapivě zcela totožně, takže je docela zbytečné filmu vyčítat, že i na počtvrté se kromě vlastní akce věnuje nemálo času dalšímu worldbuildingu, který tak úplně nedává smysl (ostatně smysl tohle univerzum nedávalo nikdy*:)*). Zatímco předchozí díly se stran příběhu tu více, tu méně úspěšně snažily vystupovat jako v podstatě standardní filmy, aktuální pokračování na takové ambice přiznaně rezignuje a [spoiler]přímočarou strukturou narativu, nesmrtelností hlavní postavy (ach, ty neustálé pády z výšek*:D*), neprůstřelnými obleky, více "druhy" protivníků (pro divákovu lepší orientaci dokonce barevně odlišenými*:)*) novým "typem" použité munice, průběžnými vlnami nepřátel a souboji s "bossy"[/spoiler] skutečně připomíná adaptaci nějaké videohry. Čtyřka je zdaleka nejdelší díl v sérii, ale po stránce děje se v něm paradoxně stane asi nejméně věcí ze všech dosavadních filmů. Příběhová linka je tady zredukována na naprosté minimum ve stylu [spoiler]videoherního průchodu světem a plnění jednoho questu za druhým[/spoiler]. Podobně je na tom počet dialogů hlavní postavy, což je možná způsobeno tím, že duchovní otec celé série Kolstad za psacím stolem tentokrát absentuje. Pokud se pomine poměrně pozvolný rozjezd, nepředstavuje vskutku nadměrná stopáž výraznější problém a zásluhu na tom pochopitelně má především samotná akce. Celá tahle značka je v prvé řadě tech demo současné úrovně hollywoodských stunt teamů, v tomto případě kaskadérských géniů z 87Eleven a čtyřka na tom naštěstí není jinak. Předchozí díly ustanovily v rámci žánru novodobý standard, co je na poli akce ještě možné natrénovat, natočit a sestříhat (nejen) na jeden záběr a tvůrci tak s aktuálním pokračováním stanuli před nelehkým úkolem pokusit se nastolenou vysokou laťku když už ne opětovně pozvednout na novou úroveň, tak alespoň dorovnat. Což se jim bezezbytku podařilo, protože všechny akční sekvence jsou ve čtyřce měřítkem, stopáží, množstvím postav i svou choreografií vážně velkolepé. Z pohledu tvůrčích nápadů, jak někoho zábavně, efektně a stylově připravit o život, není čtyřka tak hravě vynalézavá jako předchozí díly, které k palným zbraním postupně přidaly zbraně sečné a bodné, auta a motorky, psy a koně, nebo předměty každodenní potřeby (tužky, knihy) a nepřináší stran způsobů likvidace protivníků bohužel téměř nic nového (snad až na vydařenou rozcvičku s [spoiler]nunčaky[/spoiler]*:)*), naštěstí tento malý nedostatek tvůrci vynahrazují divákům nápaditostí v jiných ohledech, například v rámci prostředí, ve kterém se akce odehrává [spoiler](kruhový objezd okolo nejmenované pamětihodnosti, schodiště k jiné pamětihodnosti)[/spoiler] a fyzických vlastností zde vystupujících postav [spoiler](slepota, obezita)[/spoiler].  V předchozích dílech (částečně už ve dvojce, ale zejména ve trojce - není divu, když se proti herci postavili profesionální sportovci/trenéři/choreografové) bylo už místy poznat, že v některých fyzicky náročných scénách dochází Reevesovi pomyslně dech (osobně s tím nemám žádný problém, protože to (byť neplánovaně) ukazuje, že vítězství není zadarmo a překážky, které se hlavní postavě staví do cesty, mají svou váhu), tvůrci si toho pravděpodobně byli sami vědomi, protože ve čtyřce jsem nabyl dojmu, že tempo mezi jednotlivými prostocviky hlavní postavy bylo poněkud zvolněno a protivníci čekají na uštědření úderu o pár okamžiků déle, než tomu bylo dříve (a než by bylo "ve filmové realitě" záhodno). Díky tomu je tady podobných momentů, ve kterých vypadá Reevesův pohyb značně "dýchavičně", o trochu méně, respektive když už něco takového nastane, ve srovnání se zbytkem akce už to nepůsobí tak moc rušivě. Co naopak na první pohled upoutá divákovu pozornost, jsou rozhodně vybrané akční sekvence, které jsou naprosto parádní jak po audiovizuální stránce, tak po stránce technické realizace. Geniální a minutáží vydatná [spoiler]top-down shooter sekvence průchodu domu z jedné místnosti do druhé se zástupy protivníků a explozivním střelivem k tomu[/spoiler] je ztělesněním celého [spoiler]videoherního[/spoiler] konceptu filmu a patří k tomu nejlepšímu v celé sérii, stylová [spoiler]kamerová otočka s autem driftujícím v kruhu[/spoiler] připomene [spoiler]Bayovy hrátky s kamerou[/spoiler], [spoiler]bitka s nunčaky[/spoiler] dává vzpomenout na staré dobré [spoiler]hongkongské[/spoiler] časy, [spoiler]bitka pod proudem vody v nočním klubu[/spoiler] je čirou esencí téhle značky a [spoiler]automobilová honička a následně bitka na kruhovém objezdu uprostřed běžného provozu, plynule přecházející v bitku v domě a poté na schodech[/spoiler], v rámci stupňovaného finále, je strhující akční jízdou na horské dráze a skvostným audiovizuálním divadlem v jednom.  Tvůrci si přesto v sáhodlouhé stopáži kromě opulentních bitek a návštěv pamětihodností během cestování po světě naleznou čas i na malé pomrknutí, určené pro nejvěrnější fanoušky [spoiler](zmínka o rodině Tarasových, se kterou celý tenhle cirkus se zabitý psem a ukradeným autem odstartoval, pes jako katalyzátor dalšího vývoje děje (jen zabití vystřídala jeho záchrana), fyzický kolaps hlavní postavy při poslední vzpomínce na zesnulou manželku připomínající obdobnou scénu v úvodu jedničky, aneb kruh se uzavřel)[/spoiler] a našince jistě potěší i domácí [spoiler]automobilová[/spoiler] stopa ve scéně [spoiler]na kruhovém objezdu[/spoiler]. Z početného hereckého osazenstva je zde potřeba obzvláště pochválit samozřejmě Reevese v hlavní roli (vzhledem k jeho pokročilému věku mu patří velký respekt za to, co dokáže ve filmu stále předvést) a v těsném závěsu za ním pak Yena a Sanadu (platí totéž), ale ani zbytek castingu (skvěle "padoušsky" přehrávající Skarsgård, téměř k nepoznání namaskovaný Adkins s legračním přízvukem, nebo tradiční trojice McShane, nedávno zesnulý Reddick a Fishburne) není příliš pozadu a odvádí velice slušnou práci. Celkově tahle současná výkladní skříň akčního žánru znovu (už počtvrté*:)*) dokazuje své výsadní postavení. Už za pár měsíců se ukáže, jak na výzvu k duelu o nejlepší akci (pravděpodobně nejen) letošního roku zareaguje (prakticky jediná vážná) konkurence z mezinárodního měnového fondu (ehm*:)*).
9/10
8 -9
reagovat
Jestli má něco v dobrém slovasmlyslu společného JW a Dieselova FF série (tedy viděl jsem jen do 8 dílu), tak je to práce s audio-vizuálem , kdy Wick to posouvá stále dále a scény občas konkurují snad úplně všemu v žánru = tady cíl splněn .

Bývalí kaskadéři jsou až podezřele kvalifikovaní i v jiných aspektech filmového umění nebo mají velmi funkční tým což vysvětluje to, že prakticky ani jeden z nich ještě nešlápnul vlastně vedle a my tu máme už 8 filmů co jsou ,,jen" skvělé a nápadité akční filmy.

Tvůrci moc dobře vědí, co nudí a kdy je potřeba s tím něco dělat, bohužel se ale nedá dělat vše tak se sice strašně šikovnému a pracovitému, ale stárnoucímu Reevesovi dají na pomoc ty nejlepší jména a ne vždy zcela 100% berličky (nj sako tu bylo jako fázový štít v Duně a maso do mlejnku holt musí na Johna občas počkat a netrefit se)
 
Ruku na srdce, vedle Donnieho Yena je stár a neschopen i o 30 let mladší kdokoliv.
Ale Adkins se Zarorem ho na druho stranu nešetřili vůbec, = lítal chudák John jako hadr na holi .


Když jsem se začal kroutit v sedadle, přišla scéna na kruháči, která mě probrala,  v baráku taky bavilo. Schody už bych raději zkrátil tak max na třetinu .


Bavil mě Adkins, který si to velmi užil a já s ním. 

Wickova série je každopádně úspěch což se zase tak často u tolika množství dílů nevidí. Je to tím srdíčkem a pevnými základy. Bravo:+
863636
Jestli má něco v dobrém slovasmlyslu společného JW a Dieselova FF série (tedy viděl jsem jen do 8 dílu), tak je to práce s audio-vizuálem , kdy Wick to posouvá stále dále a scény občas konkurují snad úplně všemu v žánru = tady cíl splněn . Bývalí kaskadéři jsou až podezřele kvalifikovaní i v jiných aspektech filmového umění nebo mají velmi funkční tým což vysvětluje to, že prakticky ani jeden z nich ještě nešlápnul vlastně vedle a my tu máme už 8 filmů co jsou ,,jen" skvělé a nápadité akční filmy. Tvůrci moc dobře vědí, co nudí a kdy je potřeba s tím něco dělat, bohužel se ale nedá dělat vše tak se sice strašně šikovnému a pracovitému, ale stárnoucímu Reevesovi dají na pomoc ty nejlepší jména a ne vždy zcela 100% berličky (nj sako tu bylo jako fázový štít v Duně a maso do mlejnku holt musí na Johna občas počkat a netrefit se)   Ruku na srdce, vedle Donnieho Yena je stár a neschopen i o 30 let mladší kdokoliv. Ale Adkins se Zarorem ho na druho stranu nešetřili vůbec, = lítal chudák John jako hadr na holi . Když jsem se začal kroutit v sedadle, přišla scéna na kruháči, která mě probrala,  v baráku taky bavilo. Schody už bych raději zkrátil tak max na třetinu . Bavil mě Adkins, který si to velmi užil a já s ním.  Wickova série je každopádně úspěch což se zase tak často u tolika množství dílů nevidí. Je to tím srdíčkem a pevnými základy. Bravo*:+*
3 -1
reagovat
Wick si u mě pořád drží víceméně stejnou laťku. Nikdy jsem si z něho nesedl vyloženě na prdel, protože mi to přijde pořád to samý dokola, ale vždycky mě bavil a rád jsem na něj zašel do kina. I tentokrát je to taková lepší sedmička. Akční scény pecka, ale trošku se mi už okoukávaj (asi u mě vede schodiště, který je navíc okořeněný deadlinem a hezkym "přátelskym gestem.") Jen mě trochu mrzí, že jim je podřízenej veškerej scénář. Možná bych byl radši, kdyby jich bylo míň a měly víc highlightů.

Musim říct, že mě hodně bavil Caine - ke kterýmu si divák dokáže vybudovat nějakej vztah skrz jeho osobní motivaci.

Je tu pár skvěle napínavejch scén včetně komornějšího finále, který to zase trochu zvedaj.
863631
Wick si u mě pořád drží víceméně stejnou laťku. Nikdy jsem si z něho nesedl vyloženě na prdel, protože mi to přijde pořád to samý dokola, ale vždycky mě bavil a rád jsem na něj zašel do kina. I tentokrát je to taková lepší sedmička. Akční scény pecka, ale trošku se mi už okoukávaj [spoiler](asi u mě vede schodiště, který je navíc okořeněný deadlinem a hezkym "přátelskym gestem.") [/spoiler]Jen mě trochu mrzí, že jim je podřízenej veškerej scénář. Možná bych byl radši, kdyby jich bylo míň a měly víc highlightů. Musim říct, že mě hodně bavil Caine - ke kterýmu si divák dokáže vybudovat nějakej vztah skrz jeho osobní motivaci. Je tu pár skvěle napínavejch scén včetně komornějšího finále, který to zase trochu zvedaj.
2 -1
reagovat
reaguje na: Gonzi
Čtyřku sem zatím neviděl, ale zrovna něco takovýho sem psal už u trojky, kdy mi přišlo že Wick není tak dobrej protože je schopnej, ale proto že jsou ostatní spíš tak neschopní. Když má někdo bouchačku, tak bůh ví proč nestřílí, ale běží s ní k němu, aby mu ji on pak mohl sebrat. Nebo scéna ve stájích, kdy se Wick snaží sebrat pistoli a vyběhne na něj týpek, kterej místo aby střelil do něj (kdy má úplně ideální šanci ho dostat), tak střelí do země těsně vedle pistole aby ji nesebral apod.
Jako chápu, že je potřeba aby byly ostatní spíš Stormtroopeři, ale i tak je potřeba nastavit limit, aby se člověk při každý konfrontaci spíš nedržel za hlavu jakým okatým způsobem se všichni tak moc snažej umřít...
863560
Čtyřku sem zatím neviděl, ale zrovna něco takovýho sem psal už u trojky, kdy mi přišlo že Wick není tak dobrej protože je schopnej, ale proto že jsou ostatní spíš tak neschopní. Když má někdo bouchačku, tak bůh ví proč nestřílí, ale běží s ní k němu, aby mu ji on pak mohl sebrat. Nebo scéna ve stájích, kdy se Wick snaží sebrat pistoli a vyběhne na něj týpek, kterej místo aby střelil do něj (kdy má úplně ideální šanci ho dostat), tak střelí do země těsně vedle pistole aby ji nesebral apod. Jako chápu, že je potřeba aby byly ostatní spíš Stormtroopeři, ale i tak je potřeba nastavit limit, aby se člověk při každý konfrontaci spíš nedržel za hlavu jakým okatým způsobem se všichni tak moc snažej umřít...
863461
5 -1
reagovat
reaguje na: Kostěj
Nevim, dost rychle sem to vytesnil a nikdy to neuvidim zniva.
863551
Nevim, dost rychle sem to vytesnil a nikdy to neuvidim zniva.
863530
1 -1
reagovat
reaguje na: speta.jr
To jsem teda zvědavej, co se ti na dvojce tak strašně nelíbilo, co ve čtyřce vylepšili :))
863530
To jsem teda zvědavej, co se ti na dvojce tak strašně nelíbilo, co ve čtyřce vylepšili *:))*
863529
6 0
reagují: speta.jr
reagovat
Komentáře
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se