Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Avatar slaví miliardu a vládne českým kinům. Táhnou i domácí pohádky


ikona
Thomas
avatarkinomaniakkocour v botáchprinc mamánekprincezna zakletá v časetop guntržby
Modrásci sice zpomalují, kinům ale vládnou s naprostým přehledem 

Tomáš Vyskočil alias Thomas z webu Kinomaniak je odborník na tržby domácích filmů. A každý týden vám o nich bude psát na MovieZone.

Dárky jsou rozbaleny, salát už došel a z cukroví zbývají jen poslední kousky. Vánoční svátky tentokrát vyšly přesně na víkend, a proto jsou čerstvé výsledky tentokrát až v úterý. Návštěvnost kin sice v souhrnu filmů TOP 20 vyšla přes 150 tisíc diváků, ale 100 tisíc dodal jeden megafilm, 15 tisíc jedna novinka a všichni ostatní už víceméně jen přihlíželi. Po bujaré oslavě minulý víkend je to tedy mírné vystřízlivění a už teď se můžeme bát, co přinese novoroční kocovina.

Nejspokojenější zatím může být druhý Avatar. Ten si díky obřím mimoamerickým tržbám právě v těchto chvílích přilítl pro miliardu dolarů celosvětově! Bude to miliarda první a dojde i na druhou? Uvidíme... V Česku Avatar 2 po skvělém otevíráku minulý víkend logicky dupnul o Vánocích na brzdu a popadal zhruba o 60%. I tak je to dalších 95 tisíc diváků a když k tomu přičteme čtvrt miliónu z prvního víkendu a dalších skoro 100 tisíc z předvánočního pondělí až středy, máme tu už v součtu 460 tisíc diváků. Takže ano, čtete správně - před Vánoci se chodilo na Avatara 2 lépe než o samotných Vánocích. Je vcelku očekávatelné, že do konce roku padne hranice půl miliónu diváků, ale v kalendářním žebříčku letošního roku už se ze své současné čtvrté pozice nevymaní, korunoví soupeři na medailových pozicích (Top Gun 2Mimoni 2Vyšehrad film) jsou přece ještě o pořádný kus dále. Avatar 2 ale hraje na vytrvalost, podobně jako jednička chce držet pozice během suchého ledna a února a trvale vábit diváky, kterým v kinech bude chybět cokoliv zajímavého.

Varovným signálem je ale jeho pokles, který je typický pro trháky vyhnané reklamou a ne pro filmy, co si tvrdě svoji pověst vybojovaly. První Avatar donesl první víkend sice jen 111 tisíc diváků, ale i během vánočního víkendu v roce 2009, který vyšel podobně jako letos, měl pokles pouze o 20% a bylo na něj tehdy zvědavo cca 87 tisíc diváků, tedy skoro stejně jako letos na dvojku. Během dalších pěti víkendů jeho víkendová čísla prakticky neklesla a držela se v průměru 70-75 tisíc. Pokud tedy křivka dvojky začne silvestrovský a nebo první lednový víkend prudce zpomalovat, víme, že je tu problém.

Zatím ovšem může Avatar 2 dál klidně panovat, protože široko daleko není odpovídající soupeř. Animovaný Kocour v botách: Poslední přání se pokouší o podobný comeback po letech jako Avatar, pokračování přichází po dlouhých 11 letech. Zatím je z toho start s číslovkou 15 tisíc diváků, což je podstatný pokles oproti jedničce, která otevřela za 40 tisíc a celkově přivábila skoro 300 tisíc diváků. Pamětníků partičky okolo zeleného Shreka je tu tedy zatím méně než fandů modrých Avatarů a do dalších týdnů to bude chtít zabrat. Typicky, když česká konkurence nespí a i během vánoc většina českých kinopohádek držela (Princezna zakletá v čase 2) či dokonce výrazně stoupla (Princ Mamánek), a to i navzdory silné televizní konkurenci. Například Tajemství staré bambitky 2 se vrátilo do TOP 20 i když se promítalo na Štědrý den v televizi, kino zážitek si chtělo zhruba 1 500 diváků dopřát také u dalších starších filmů jako Top Gun: Maverick či Divnosvět

Kompletní žebříček domácích tržeb zde.

Během Vánoc vytáhli kinaři z archivu i další osvědčené domácí kousky jako Planeta Praha nebo Jan Žižka, protože (nebo přestože) se tematičtějším zahraničním filmům jako Mikulášovy patálie nebo Šílená noc moc nedařilo. Vážné filmy prakticky zmizely z TOP 20 a jejich čest zachraňovala jen nenápadná biografie Whitney Houston, která jako druhá novinka týdne přinesla necelých 3 000 diváků. Německá komedie Srdeční záležitost se půjde srdnatě jako jediná novinka nadcházející víkendu porvat s favority i silvestrovskými předsudky. ale upřímně nás spíše bude zajímat, jak se s přelomem roku bude dál prát Avatar.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace