Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Avatar zachraňuje česká kina. Připsal si druhý nejlepší start všech dob


ikona
Thomas
avatar 2kinomaniakprincezna zakletá v čase 2tržbyvánoční příběh
James Cameron vtrhl do tuzemských kin v neskutečném stylu.  

Tomáš Vyskočil alias Thomas z webu Kinomaniak je odborník na tržby domácích filmů. A každý týden vám o nich bude psát na MovieZone.

Zachránce je tu, Avatar 2 konečně vstoupil do českých kin. A je to tedy pořádně macatý otvírák – téměř 243 tisíc diváků za čtvrtek až neděli, dalších skoro 22 tisíc diváků ze středečních předpremiér. Pouze tři jiné filmy podobným způsobem pobláznily v premiérovém víkendu české diváky. Sedmého Harryho Pottera (246 tisíc) a první Padesát odstínů šedi (254 tisíc) by teoreticky druhý Avatar překonal, pokud by si započítal právě i čísla z předpremiér a mohla by tak jeho stříbrná pozice být ještě blyštivější. Ostatně stříbrnou pozici má potvrzenou v přepočtu na tržby (téměř 48 miliónů Kč plus další 4 mega z předpremiér). Ve všech měřítkách ho tak v očích českých diváků překonává pouze jeden jediný film, a to je samozřejmě Avengers: Endgame, který s čísly 344 tisíc diváků a 58 miliónů Kč tržeb zůstává, a ještě dlouho zůstane, dlouho nepřekonanou jedničkou.

Majitelé kin tak mohou spokojeně vyhlásit předčasného Ježíška, po dlouhých týdnech zmaru a bídy to byl skutečně masivní víkend. Jedním dechem s otvíráním šampaňského je ale dobré zmínit otazníky nad tím, jak to bude vypadat dál. Půjde aplikovat na druhého Avatara stejná měřítka jako před 13 lety na jedničku? Ten kdysi otevřel s ani ne polovičními čísly – 111 tisíc diváků. Ale už tenkrát to stačilo na TOP 5, dneska je první Avatar až v šesté desítce – ano, více než 50 filmů od té doby bylo během prvních čtyř dnů úspěšnějších. 

Kouzlo prvního Avatara ale spočívalo v jeho trvanlivosti, celý rok 2010 po prosincové premiéře 2009 prakticky neopustil TOP 20 a svoje úvodní číslo dokázal při prvním uvedení zdvanáctinásobit na více než 1,3 milionu diváků. Takový multiplikátor byl však pro zahraniční filmy naprosto výjimečný a ani letošní fenomén Top Gun Maverick ho nedokázal dosáhnout, když (zatím) uzavírá na devítinásobku startu.

Druhý Top Gun začínal také mnohem skromněji (88 tisíc) a obecně platí, že čím větší start, tím menší výdrž. Pro masivní otvíráky jako měli Avengers, Harry Potter nebo Star Wars zájem po premiéře prudce klesá a nakonec se finální číslo v průměru objeví někde okolo trojnásobku. Tady by tedy mělo být teoreticky i nejmenší skóre v počtu diváků, jehož by měl Avatar: The Way of the Water dosáhnout – zhruba 750 tisíc teď bude hranice úspěchu. Vylepšit ho půjde jen za předpokladu, že po očekávaném propadu první vánoční víkend nakonec najede na nenápadné, ale velmi účinné lednové a únorové víkendy, kde je o trháky nouze. 

Avatar tímto stylem před 13 lety úřadoval na pozici jedničky TOP 20 prakticky celý leden a únor 2010, jak se lidé nemohli jeho technického a vypravěčského stylu nabažit. A díky dražšímu 3D vstupné posbíral neskutečné peníze už tenkrát. 194 miliónů korun odolávalo na vrcholu českého žebříčku téměř devět let, než ho o prvenství připravilo drama Bohemian Rhapsody. Letošní obnovená premiéra Avatara jedničky po několika menších uvedeních v průběhu minulého desetiletí tuto obří sbírku jen drobně rozšířila (cca 60 tisíc diváků a 10 miliónů tržeb).

Postavit proti druhému Avatarovi v kinech jinou větší novinku si žádný distributor netroufl, pouze nový Kocour v botách, taktéž oživený po velmi dlouhé odmlce (11 let), zkouší prvních pár tisícovek v předpremiérách, než otevře oficiálně před Štědrým dnem. Podobným pohledem do minulosti je také fajnšmekrovská kinopremiéra Doručovací služby čarodějky Kiki, která se k nám jako odměnu pro fanoušky studia Ghibli dostává po dlouhých 33 letech od premiéry. Zatím ji ocenilo necelých 600 diváků. A když už jsme u těch premiér do konce roku, další obnovenou premiéru čeká ve čtvrtek první Fimfárum Jana Wericha. Jedinou novinkou tak bude o Vánocích životopisné drama Whitney Houston, jež má zatím nulovou propagaci.

 

Kompletní žebříček domácích tržeb zde

Dál tedy bude českým kinům vládnout Avatar, protože ostatní se aktuálně zmáhají jen na drobné. Vánoce by mohly pomoci pohádkám a českým filmům jako Princezna zakletá v čase 2Vánoční příběhNejvětší darPrinc Mamánek či Grand Prix, které si mohou vylepšit svoje zatím střídavě úspěšné skóre. Ještě se daří animákům, téměř půl roku staří Mimoni 2 mají skoro stejné víkendové tempo jako týden staré Mikulášovy patálie, takže tady je o preferencích také jasno. Po Vánocích zřejmě zmizí ze žebříčků také Black Panther 2 (219 tisíc diváků a už to fakt dře) a brzy také Jan Žižka (344 tisíc), který přidává posledních stovek, než se vrhne na streamy.

Příští žebříček čekejte až v úterý 27. prosince.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace