Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Prázdným českým kinům vládne Avatar. Žižka a Spolu drží krok


ikona
Thomas
avatarjan žižkakinomaniakmimonispolutop guntop gun 2tržby
Česká kina mají za sebou jeden z nejhorších týdnů v roce. 

Tomáš Vyskočil alias Thomas z webu Kinomaniak je odborník na tržby domácích filmů. A každý týden vám o nich bude psát na MovieZone.

Česká kina mají za sebou druhý nejhorší víkend roku, alespoň podle čísel návštěvnosti filmů TOP 20. Za poslední čtyři dny si našlo na tyto filmy cestu jen něco přes 90 tisíc diváků. Podobně jako první víkend v září začíná další podzimní měsíc s neradostným výhledem. Absence velkých novinek, slábnoucí síla starších filmů, hezčí počasí či jiné starosti – vyberte si sami, do jakého terče chcete zapíchnout svůj argument. A vzhledem k výhledu bude tato kritická situace ještě minimálně jeden týden pokračovat.

O tom, jak špatná situace je, svědčí i fakt, že se o první příčku žebříčku přetahuje 13 let starý film v obnovené premiéře a český film, který se měl stát trhákem u nás a slibným vyslancem ve světě, ale svoje očekávání nenaplnil. A oba dva z nich mají čísla tak malá, že umožňují dvěma novějším filmům, jež rozhodně nepatří do masy diváckého zájmu, aby s nimi držely krok. Mezi prvním a čtvrtým místem byl tak vyrovnaný souboj, že v tržbách byl na čtyřech stupních rozdíl jen 130 tisíc Kč v tržbách a cca 1,5 tisíce ve vstupenkách.

Zatímco na tržby vyhrál po týdenní pauze opět Avatar, na diváky byl o něco lepší Jan Žižka. Avatar stále sbírá hlavně diváky v dražších (3D) představeních a ve své obnovené premiéře nasbíral cca 72 tisíc diváků. Ve srovnání s jeho celkovými výsledky (necelých 1,4 miliónů diváků, 213 miliónů Kč tržby) jsou to spíše drobné, ale pro zajímavost v roční tabulce bude Avatar s aktuálními tržbami ve třetí desítce. Mohl by být i ve druhé, ale jeho pouť kiny končí už tuto středu a na Pandoru se vrátíme s prosincovou premiérou dvojky.

Jan Žižka stále ještě nepřekonal 300 tisíc či odpovídajících 50 miliónů korun v tržbách, zatím jen dolezl do první desítky letošních filmů a vyšoupnul z ní Uncharted. V divácích je jeho nejbližším soupeřem třetí Jurský svět (321 tisíc) či Ježek Sonic 2 (336 tisíc). Nic tedy, co by psalo historii. Mnohem příjemnější překvapení jsou další dvě pozice. České rainmanovské drama Spolu po prvním víkendu kleslo jen 23 % a chyběla mu stovka diváků, aby dokonce víkendový žebříček na diváky vyhrál. Průměr na představení je velmi solidní a vzhledem k slabé konkurenci má šanci se nenápadně v žebříčku udržet nahoře delší dobu. Dobrá šeptanda se zřejmě projevila i na hororu Úsměv, který dokonce mezivíkendově stoupl o 6 % a může se vést na vlně internetové popularity, jenž aktuálně nese tento nenápadný kousek dopředu.

Ze čtveřice novinek se nejvýše prodrala dle očekávání švédská novinka Trojúhelník smutku, která po předpremiéře minulý víkend v regulérním startu tento víkend odvážila urvat dalších 7 tisíc diváků. Bez problému tak za sebou nechala podivné fantasy drama Tři tisíce let touhy nebo náročné slovensko-české drama Světlonoc, které v premiéře sotva přelezlo tisícovku diváků. Paní Harrisová jede do Paříže tuto metu ani nepřekonala a příští víkend pojede tak akorát do propadliště dějin.

Že divákům chybí velké filmy, svědčí fakt, že za hlavní čtveřici (a před všechny premiéry) se bez problému narvali tři měsíce staří Mimoni 2, kteří si v poklidu posbírali už 640 tisíc diváků. A když jim dáme ještě podobné dva týdny, v divácích seberou letošní stříbrnou příčku Vyšehradu. Zlato si samozřejmě jistí letos Top Gun: Maverick, který je stále ještě v TOP 10 a pořád přidává diváky i když už je k přehrání online. Neskutečné.

Kompletní žebříček domácích tržeb zde.

Česká multikina teď budou vyhlížet dvojici hollywoodských novinek. Uvidíme, nakolik bude příští víkend úspěšný „poslední” Halloween, po slušném otvíráku restartované jedničky před čtyřmi lety byla loňská dvojka u nás komerčním zklamáním. Českým žebříčkem tak více zahýbe zřejmě až ten další víkend komiksový Black Adam.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace