Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Fantastická zvířata vedou v českých kinech, návštěvnost je ale zklamáním


ikona
Thomas
fantastická zvířatakinomaniakposlední závodsonictržbyznámí neznámí
Návrat do světa J.K. Rowling vybojoval první místo 

Tomáš Vyskočil alias Thomas z webu Kinomaniak je odborník na tržby domácích filmů. A každý týden vám o nich bude psát na MovieZone.

Návštěvnost třetího dílu Fantastických zvířat je zároveň úspěch i zklamání. Úspěch je to z pohledu aktuální návštěvnosti kin. 97 tisíc diváků za první víkend je nový rekord roku 2022, a to prosím vydržel předchozí rekord druhého Sonica (92 tisíc) jen jeden týden. Dá se očekávat, že Fantastická zvířata budou patřit k největším filmům roku, i když jsme zatím jen ve čtvrtině sezóny. Zklamání je to ovšem z pohledu dalších filmů ze stejného světa. Brumbálova tajemství startují jen s polovičními čísly, které měly první dva díly a když nepočítáme start prvních dvou dílů Harryho Pottera před dvaceti lety, vždycky měly filmy z kouzelnického světa vyšší start než 100 tisíc diváků za první víkend. Ano, Harry Potter je u nás obrovský fenomén, kde každý díl původní série měl návštěvnost zhruba 700 tisíc diváků a první dva díly Fantastických zvířat sahaly po metě 500 tisíc. O tom si bude muset nechat třetí díl jen zdát, s průměrným násobkem míříme někam k hranici 300 tisíc diváků. Takže ano, bude to jeden z TOP 10 filmů roku. S tím, že každý předchozí díl byl vždy mezi TOP 3. Úspěch i zklamání zároveň.

Nejvážnějším protivníkem v dalších týdnech bude pro Brumbálovce superrychlý Ježek Sonic. Po skvělém startu zpomaluje druhý víkend pouze o 31% a připsal si dalších 62 tisíc diváků. Mohutnou rychlostí tak útočí na aktuální medailové pozice a jestli to takhle dobře půjde dál, o víkendu vyšoupne z bronzové příčky nového Batmana (zatím jen 212 tisíc). Ten poslední týdny nepěkně padá a vzhledem k tomu, že byla aktuálně potvrzena jeho premiéra na českém HBO Max už na příští pondělí, dá se čekat, že v kinech velmi rychle propadne. Nicméně není to největší sešup týdne, ten si připisuje dle očekávání jiný komiksový hrdina - Morbius. Pokles 68% ukazuje, že se špatné kritiky šíří rychle a při podobném kolapsu se hranice 100 tisíc diváků velmi rychle vzdaluje. Příští víkend bude jasno.

Samostatnou bitvu hrají mezi sebou dvě české novinky. Známí neznámí a Poslední závod shodně spadly zhruba o třetinu. Lepší vysvědčení má zatím český remake populární dramedy, po skvělém startu minulý víkend mají Známí neznámí na kontě už 91 tisíc diváků a jsou na dobré cestě zabojovat o nejúspěšnější české filmy roku. Porazit Srdce na dlani (176 tisíc) by neměl být při aktuálním tempu problém, nedostižná bude zatím tedy jen druhá Bambitka (340 tisíc). Poslední závod má menší ambice, dramatická rekonstrukce neblahého osudu prvních českých lyžařů má zatím na kontě 78 tisíc diváků a bude dál sbírat přírůstky zřejmě celé jaro. Na rozdíl od Známých neznámých nebude mít v nejbližších týdnech vážného domácího žánrového konkurenta. Drama Stínohra se o prvním víkendu nezmohlo více než na 3 tisíce diváků a bude v TOP 20 jen na krátké návštěvě.

Střed víkendového žebříčku je zase jednou velkou bitvu mezi dětskými filmy. Průběžně si nejlépe vede Proměna (už 78 tisíc diváků), naopak ztrácejí druzí Příšerákovi (celkem jen 26 tisíc), neskonalou výdrž vůči novinkám mají Encanto (skoro už 5 měsíců v kinech a 106 tisíc diváků) a Myši patří do nebe (přes 6 měsíců, 131 tisíc), český animák dokonce mezi víkendově stoupá na dvojnásobek. Zatopit starým i novým animovaným hitům bude chtít nadcházející víkend novinka Zlouni, v předpremiérách zatím nasbírala první 3 tisícovky. Ve zbytku TOP 20 už jen nenápadně upozorníme na propad Betlémského světla na 17. pozici, což prakticky znamená konec tržeb (69 tisíc), naopak dále posiluje nezlomný Zátopek.

Kompletní žebříček domácích tržeb zde

Celkově tu máme za víkend pro filmy TOP 20 moc pěkných 255 tisíc diváků, potvrzuje se tak zdravý trend z minulých týdnů. Pro nadcházející víkend předpovídáme ještě zlepšení, kromě silných stávajících hitovek tu máme hned tři nové adepty. Animované Zlouny už jsme zmínili, historické drama Seveřan může jen překvapit, absolutním favoritem je ale velmi očekávaný celovečerák s nejslavnějším českým fotbalistou posledních let. Ano, držte si kopačky, Julius Lavický s Vyšehradem přijde o prodlouženém velikonočním víkendu hrát nejvyšší ligu.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace