Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Greenland: Poslední úkryt: Recenze


ikona
Mr. Hlad
gerard butlergreenlandric roman waugh
Konec světa se zase blíží 

Klasické akční filmy, které by se podívaly i do kin, dnes už skoro netočí ani Jason Statham. Příští rok sice uvidíme jeho Wrath of Man, ale vzhledem k tomu, že režíruje Guy Ritchie, očekáváme trošku víc než klasickou mlátičku a střílečku. Posledním, kdo se nebojí žánru, který bývá považovaný za pokleslý (a i proto ho máme rádi), je tak Gerard Butler. Ten měl trochu kliku. Po Třístovce měl sice docela našlápnuto, stačilo ovšem pár propadáků a vypadalo to s ním zle. Když tedy natočil Pád Bílého domu, variaci na Smrtonosnou past, v níž zachraňoval prezidenta, možná mu to zachránilo kariéru. Dvojka ušla, trojka byla velmi fajn a čtyřka se už chystá. A třetí a čtvrtý díl obstaral, respektive obstará Ric Roman Waugh, jenž s Butlerem natočil i Greenland. Očekávat od téhle dvojice další akční podívanou by však byla tentokrát trošku chyba. 

V Greenland je Země zase jednou tak trochu v háji. Míří k ní kometa a ačkoliv vědci spočítali, že se naší planetě vyhne a dopadne na ni pár víceméně neškodných kamínků, podle všeho udělali ve vzorečku chybu. Kometa Zemi zasáhne a lidstvo tak čeká katastrofa, která ukončila éru dinosaurů. A zbývá jen pár dní. John Garritty se spolu s manželkou Allison a synem Nathanem pokoušejí dostat k vojenským letadlům, která by měla vybrané Američany převézt na tajné místo, kde by údajně mohli katastrofu přečkat, jenomže přežít chtějí pochopitelně všichni a míst v letadlech není dost. Začíná závod, v němž jde o každou vteřinu. 

Jsem si vědom toho, že z předchozího odstavce se může zdát, že Greenland skutečně je akční thriller. A jo, jsou tu automobilové honičky, nějaká ta rvačka a pár výbuchů, takže bychom to do toho žánru asi nějak procpat mohli, ale najdeme tu i pár zásadních rozdílů. Waugh totiž tentokrát nevypráví příběh někoho, kdo může celou katastrofu zastavit, nebo alespoň dlouhé měsíce všechny kolem sebe varoval, že k ní dojde a teď se na ně může vyčítavě dívat s výrazem „já vám to říkal, volové“. Garrettovi jsou úplně obyčejní lidé. Doma jim to moc nešlape, John je stavař a bydlí v normálním domě v normální čtvrti s normálními sousedy. A chtějí jen zůstat naživu. 

Je vlastně dost osvěžující mít v hlavní roli hrdiny, kteří nejsou vůbec hrdinští. I ten Butler tu hraje obyčejného chlapa a když už dojde ke rvačce, moc neví, jak se chovat. Je to projektant, ne bývalý mariňák. Tuhle „normálnost“ navíc tvůrci využívají o v jiných směrech. Garrettovi při svém úprku obvykle narážejí na překvapivě hodné nebo neškodné lidi. Ti vědí, že se pravděpodobně blíží konec světa, ale zbavit se veškerých civilizačních návyků nejde jen tak. Takže i když se hrdinové střetnou s rabujícím davem nebo někým, kdo chce i s pomocí násilí získat jistou výhodu při evakuaci, často se z většiny problémů jednoduše vykecají. Lidi tu kolem sebe nestřílí, jakmile k tomu dostanou sebemenší důvod a snaží se jeden druhému pomáhat, nebo alespoň neškodit. A u těch, co se nakonec zachovají jako lumpové, se to dá do značné míry omluvit jejich zoufalstvím a snahou přežít. 

Tahle nečekaná civilnost filmu sluší. Greenland se zaměřuje na ty miliony obyčejných lidí, které ve 2012 nebo Armageddonu obvykle vidíme jen ve scénách, kdy utíkají před plameny v hořících městech. Jejich nehrdinské chování a obyčejná snaha dostat se včas na místo, kde by na ně mohla čekat záchrana, jsou ale díky Waughnově svižné režii a dobře budovanému napětí často zajímavější než to, co obvykle dělají ti hrdinštější hrdinové v podobných filmech. Ta civilnost navíc překvapivě sedí i Butlerovi, ten tu víc normálně hraje, než aby ukazoval svaly a rázně řídil evakuaci Atlanty nebo tak něco. 


Přehrajte si trailer
Greenland si dovede člověka získat svými uvěřitelnými postavami i rychlému tempu. Pořád se tu něco děje a vůbec nevadí, že v mnohem menším měřítku, než na jaké jsme u podobných filmů zvyklí. Snaha dostat se včas na kanadské letiště může být stejně napínavá jako pokus Bruce Willise roztrhnout asteroid atomovkou. Trošku zamrzí proměnlivá kvalita triků, ovšem na film za pětatřicet milionů dolarů vypadají většinou slušně. Jediný větší problém jsem tak měl se závěrečnou třetinou, ve které už Waugh s Butlerem přeci jen až příliš šlapou na plyn a z poměrně uvěřitelného thrilleru dělají zábavnou, ale už regulérně béčkovou podívanou. Přesto všechno je Greenland hodně nadprůměrné žánrové řemeslo s neobvykle pojatými hrdiny. Užil jsem si to. A jsem zvědavý, co Waugh s Butlerem předvedou příště, společně jim to šlape docela dobře. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (22)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

K Zemi míří kometa a Gerard Butler musí zachránit svou rodinu. Ne svět nebo civilizaci, jen rodinu. Greenland je na první pohled úplně obyčejný katastrofický film, který se ale oproti ostatním liší v tom, že se točí kolem obyčejných hrdinů, kteří se pokoušejí přežít. Nic víc. Solidní herci, hodně svižné tempo a dobře budované napětí. Nic moc nového, ale řemeslně nadprůměrná zábava.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar7/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  pepo

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar6/10

  PamPero

 • avatar7/10

  remy

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar8/10

  AndyKaufman

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace