Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

MZ Live Speciál: Velký útěk


ikona
imf
charles bronson great escape james coburn james garner john sturges mz live mz live speciál steve mcqueen velký útěk
Včera uplynulo 75 let od skutečného útěku ze Stalag Luft III. Oslavujte s námi.  

Etalon útěkových, ale i válečných filmů. Tohle je film pro tatínky a syny, chlapská malá násobilka, ve které se vlastně ani žádná ženská nevyskytuje. A že studio za každou cenu chtělo nějakou do scénáře propašovat. Jenže ačkoliv jsou postavy víceméně fiktivní, jsou založené na skutečných válečných hrdinech a celé je to o slavném útěku ze zajateckého tábora Stalag Luft III, který ležel svého času v Polsku. Asi vám nemusíme vyprávět děj, protože jestli jste Velký útěk ještě neviděli, tak neváhejte, nic si o tom negooglujte a běžte si to užít. Ti ostatní mohou zavzpomínat na tříhodinový epos o partě válečných zajatců, která ukázala nejen koule, ale hlavně fištrón, když si vykopala tři tunely jen s pomocí lžiček na kafe a dokázala nepozorovaně tuhle stavařinu provádět dlouhé měsíce navzdory tomu, že domy byly na chůdách, které měly podobné krtkování znemožnit.

Nebudeme tady rozepisovat všechny geniální nápady a statečné činy filmu, protože proč se na něj jinak koukat, že jo? Klenot válečného žánru a přitom na něj na začátku šedesátých let Johnu Sturgesovi nikdo nechtěl dát peníze. V padesátých letech se totiž objevilo takové množství válečných filmů, že už jich bylo zejména americké publikum vyloženě přejedené. Dneska naopak naříkáme, že nic takového už se netočí. A proto je potřeba se ohlížet. Včera ve Velké Británii jely promítačky naplno, protože u příležitosti výročí se dělaly projekce, besedy a oprašovaly se i slavné motorky Triumph. My vám můžeme nabídnout jen krátké půlhodinové povídání o zákulisí natáčení, při kterém rozhodně nebyla nouze o emoce. Už proto, že Steve McQueen - tehdy nastupující filmová hvězda - si šel tvrdě za svým, což ve velkém hereckém ansámblu nedělalo vždy dobrotu. Pořádek si tak autoři museli udělat nejen v nacistickém lágru, ale i na place.

Pro náš pořádek připomínáme, že si libovolnou epizodu můžete poslechnout i v audiu na PodbeanSpotify nebo Itunes, v tomto případě opět s exkluzivními ukázkami z dobového českého dabingu, kterými alespoň částečně simulujeme absenci vložených záběrů v plnotučném videu. Pokud vás bavíme, dejte nám to najevo lajkem nebo hodnocením na ČSFd. A pokud máte pocit, že toho točíme málo, můžete si do odběrů strčit i naší staronovou Encyklopedii akčního filmu

Ta nabídne jednou měsíčně delší video na konkrétní téma a jednou týdně krátké encyklopedické heslo - vždycky v pondělí ráno, aby se vám do toho pracovního týdne lépe startovalo. Dneska jsme odstartovali Bezbolestnou a příště bude… no to už si musíte zjistit sami. Tak doufáme, že se s vámi zase brzy uvidíme. Příjemnou podívanou i poslech.

© copyright 2000 - 2019.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace