Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Zemřel otec dvojky Terminátora, Total Recall a Základního instinktu


ikona
Mr. Hlad
andrew vajnacarolcocliffhangerdie hardevitaramboterminatortotal recall
Zemřel producent nejslavnějších akčňáků osmdesátých a devadesátých let  

V neděli 20. ledna zemřel ve věku 74 let András György Vajna, jehož nejspíš znáte pod jménem Andrew G. Vajna. Tenhle člověk v osmdesátých a devadesátých letech pomohl změnit nejen akční žánr, ale Hollywood vůbec. Rodák z Budapešti se ve dvanácti letech rozhodl, že ve východním bloku mu pšenka nepokvete, a tak vzal roha a s pomocí Červeného kříže se dostal do Kanady. Nikoho tu neznal, neuměl jazyk a s rodiči se setkal až později v Los Angeles. Tam taky studoval kameru a nakonec si založil vlastní studio. To moc dlouho nefungovalo, Vajna si totiž na lyžích ošklivě zlomil nohu a nemohl devět měsíců pracovat a když se uzdravil, rozhodl se dát si od filmu pauzu a začal se živit jako kadeřník. Později se odstěhoval do Hongkongu, kde založil firmu na výrobu paruk, která zaměstnávala 3000 lidí. 

K filmu se svým způsobem vrátil, když ve východní Asii koupil síť kin, to důležité se ale stalo v roce 1975, když se na festivalu v Cannes potkal s producentem Mariem Kassarem a o rok později společně založili slavnou společnost Carolco. Ta v sedmdesátých letech produkovala filmy jako Přejezd Kassandra nebo Orel přistál, skutečná klasiky však přišly až v následujících dekádách. Vajna, Kassar a Carolco pomohli na svět Rambovi a jeho pokračováních, kultovnímu hororu Angel Heart, dělali Rudé horko s Arnoldem a později s ním spolupracovali i na Total Recall. Koupili i práva na Terminátora a produkovali Den zúčtování a Vajna měl přes Carolco nebo sám za sebe prsty i ve filmech jako TombstoneZákladní instinktSmrtonosná past 3Univerzální vojákHvězdná brána nebo Cliffhanger. V roce 1995 však Carolco zkrachovalo díky pirátskému propadáku Ostrov hrdlořezů a komerčnímu průšvihu Showgirls. Vajna pak sám produkoval Evitu nebo trojku a čtyřku Terminátora

V posledních letech působil především v rodném Maďarsku, kde se stal mediálním magnátem a podporoval premiéra Orbána. Vlastnil televizní stanici a měl na starost maďarský filmový průmysl, který pomohl změnit, dostal do něj peníze a pomohl mu uspět v celosvětovém měřítku, zajistil například financování pro drama nominované na Oscara Saulův syn. V každém případě i když o něm v poslední době už nebylo tolik slyšet, nebýt jeho, filmový svět by pravděpodobně vypadal úplně jinak. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace