Comicsová válka se blíží


ikona
imf
comicsdc comicsmarvelwarner bros.
Máte comicsů plné zuby? Události posledních dnů naznačují, že se celý žánr teprve chystá šlápnout do pedálů. 

A bude to zatraceně zajímavá podívaná, kterou budeme financovat ze svých peněženek hlavně my. V novince o Disneyho odkoupení Marvelu jsem zmínil, že Warneři musí kroutit hlavou, jakkoliv se jich transakce přímo nedotkne. Nejen že s Marvelem neměli nic do činění, v rámci koncernu Time Warner naopak vlastní DC Comics, kolébku Supermana, Batmana nebo Bladea. Jenže DC si posledních pár let rostlo jako dříví v lese a stejně to vypadalo s filmovými adaptacemi jeho comicsů. Zatímco Marvel dokázal díky dohodě s ostatními studii, a loni konečně i na vlastní pěst, sázet do kin jednu pecku za druhou, a ždímat miliardy dolarů, DC projekty spokojeně pospávaly ve stínu svého chlebodárce. Warnerům se za posledních deset let povedlo v podstatě jen s vypětím všech sil dokopat na plátna Supermana a vzkřísit Batmana. Nolanův trumf zůstává v dolování kasiček a popkultury osamocen, takže kdykoliv si dá Nolan pauzu, ovládne filmový svět Iron Man a jemu podobní. Zatímco u DC se přepisují scénáře a producenti inkasují tučné zisky za "vývoj", u Marvelů je štáb připraven ještě před ohlášením záměru něco zadaptovat. Takže zatímco Marvel chrlí dva comicsy ročně plus několik direct2DVD animáků, Warneři vyjednávají s Nolanem, čím ho uplatit, aby natočil dalšího Batmana? A teď ještě blamáž s Disneym? Pohár trpělivosti prostě a jednoduše přetekl.


Warnerácký guru Jeff Robinov tak v půlce týdne suše prohlásil, že Time Warner přebírá nad DC impériem absolutní kontrolu a hodlá ho integrovat do svého portfolia. Což zní tedy mnohem děsivěji než cokoliv, co prohlásil Disney po převzetí Marvelu. Bát by se tentokrát vážně mohli i fanoušci comicsových sešitů, protože Warneři chtějí prachy. A chtějí je hned. Škrty jdou zatím naštěstí jen po filmových cestičkách a dokonce to vypadá, že i správným směrem. Dlouho trpěné projekty jako Flash nebo Wonder Woman jsou odebírány neschopným producentům (za posledních deset let se na téhle adaptaci Joel Silver asi pěkně napakoval) a doposud nevyužité postavy jdou rovnou pod nůž - viz chystaný Lobo (Guy Ritchie), dokončovaný Jonah Hex (to byla hodně rychlá produkce) nebo Green Lantern, kde Warneři neváhali přeplatit Ryana Reynoldse, aby zpomalili marvelácké plány na spinoff s Deadpoolem. Není pochyb o tom, že tyhle dvě comicsové větve největších studií se budou v následujících letech mlátit po hlavě. Warnery drtí finanční krize, což se projevuje na razantních škrtech (dnešní zrušení remaku Masters of Universe a sequelu k Bodu zlomu), takže se uchylují ke comicsům jako k záchrannému stéblu. Při pohledu na tržby letních filmů není těžké pochopit proč.

Bude mít ale DC Comics do souboje co nasadit? V úvahu samozřejmě přichází další restart Supermana, již zmíněný Flash a snad i ta Wonder Woman by se dala uchopit. Jenže Marvel dělá divy s propojováním světa do jednoho celku, ve kterém žije většina jeho hrdinů. To s sebou přináší camea a crossovery, které mají úspěch na papíře a jistě budou vítané i na plátně. Avengers se blíží, zatímco warnerácká DC obdoba, Justice League of America, uvízla na mrtvém bodě. I v comicsovém světě má Marvel slušný náskok - ovládá 43% trhu, zatímco DC zaostává o 9%. I proto může vypadat prohlášení Warnerů jen jako silácké bubnování do bitvy. Ta ale určitě přijde, takže pokud vám doteď lezly comicsy ušima, raději si připravte i další otvory. Osobně jsem zvědav, jestli dřív dojde dech oběma protivníkům nebo žánru jako takovému. Malá konkurence rozjetým Marvelům ale nemůže uškodit. Boj o diváka totiž téměř vždy znamená kvalitu alespoň na jedné straně barikády.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)
© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace