Pokud trpíte rapidním nedostatkem žlutých krvinek a chtěli byste si v tomhle ohledu posílit organismus před sílící zimou, zkuste od 1. do 7. prosince zavítat na nový pražský festival Film Asia, který pořádně zahřeje promítačky v kinech Světozor a Aero. Jeho autoři sice s největší pravděpodobností mohli první ročník přejmenovat na Best of Korea, protože když už se tu objeví příspěvek z jiné asijské země, je to pouze na okrasu, ale žánrovou i geografickou pestrost snad do druhého ročníku trochu vylepší. Rozhodně je z čeho vybírat, pánové.

I na diváky debutového ročníku toho však čeká hodně a možná by je čekal i Park Chan-Wook, jedno z nejzářivějších jmen současné korejské kinematografie. Pan režisér se bohužel musel omluvit, takže jeho Sympathy for Lady Vengeance, který zakončuje jeho trilogii o pomstě holt uvede jeden z organizátorů. Na festivalu budou k vidění i Oldboy a Sympathy for Mr. Vengeance (první dvě části trilogie) a další Parkovy filmy, mezi kterými chybí snad jen Joint Security Area (JSA). Další filmy už budou pro běžného diváka zahaleny rouškou tajemna, ale detektivní Memories for Murder vyšel na DVD a běžel i na jednom z festivalů v Karlových Varech a o thrilleru A Tale of Two Sisters se v zahraničí mluví jenom v dobrém, pokud se chcete nechat řádně vystrašit, tohle je sázka na jistotu. Dobré ohlasy provázejí i snímky jako Bittersweet Life nebo Another Public Enemy.

Co ještě doporučit? Je tu hodně filmů od Kim Ki-Duka, pásmo korejských a malajských krátkých filmů a také několik kultovních anime (+francouzsko-kanadský Demonlover, který by se jim hrozně moc chtěl podobat v hraném podání ;). A jako překvapení festivalu - nesmyslně brutální a přítulný Izo. Víc takových v dalších ročnících. Zdar a sílu, třeba se někde v přítmí kinosálů uvidíme, promítá se každý den od jedné do půlnoci.