A když Angelina Jolie něco chce, kraskají budovy ve švech a hlavouni velkých studií uctivě mlátí hlavou o zem. Stačí se podívat na tržby jejího posledního filmu (Pan a paní Smithovi) a je jasné, že i producenti umějí používat kalkulačky, takže populární hrdince filmového plátna splní, co jí na očích uvidí. Bylo by ale naivní myslet si, že by Paramount natočil nezávislý thriller o úskalích adopce bangladéžských černoušků, jen tak z hecu. Když ale herečka špitne, že by si ráda opět připnula opasek s berettami a zařádila si jako jedna z nejslavnějších herních celebrit - Lara Croft - nezní reakce "proč?" ale "kdy?". 450 milionů, které stihly vygenerovat první dva díly, jsou pádným důvodem naštvat tisíce hráčů po celém světě, jež na filmovém zpracování ocenili snad jen ladné křivky hlavní hrdinky.

Tomb Raider tak projevuje mimořádně tuhý kořínek i v celuloidovém prostředí. Herní varianta slečny Indiany Jonesové se totiž v dubnu vrátí (na PC i nextgen konzolích) už poněkolikáté a kolečko, které tvůrci dělají už nelze nazvat reimaginací - jde o pouhopouhé ždímání peněz a převlékání kabátku na zastaralé koncepci. Všichni by rádi věřili, že Tomb Raider Legend bude o něčem jiném, ale šance jsou minimální. U Paramountu tomu zřejmě nebude jinak, ale než se rozjedou kamery, vytrpí si studio tu náročnější část, totiž vyjednávání o ceně herní licence. Ta původní už dávno vypršela a SCI, která je vlastníkem práv, zcela jistě trochu přitlačí na pilu... tváří v tvář tržbám předchozích dílů by asi začal trochu vydírat každý, takže lze očekávat, že pokladna v Paramountu se pěkně prohne.

A bolet to bude i nás, ať už v létě 2007 nebo 2008. Novinářských kachen už tu sice bylo dost, ale o třetích dílech se většinou nežertuje a navíc to vypadá jako předem promyšlená taktika, která má zvednout i prodej nové hry (navíc tahle novinka vychází ve stejném termínu jako DVD Pana a paní Smithových... cítíte tu jemnou manipulaci? ;). Osobně se docela těším na plakáty a další přilehavé textilie, které na sebe Angelina hodí, o dost méně už se zajímám o zbytek. :) Jméno režiséra by mohlo zvýšit sympatie, ale když si na jedničce vylámal zuby i Simon West, kterého jsem v dobách Con Airu div neuctíval, tak už vážně nevím a dvojku potopil Jan De Bont? Tahle série je, zdá se, prokletá a její třetí díl aspiruje vedle třetí Křižovatky smrti na titul "nejzbytečnější sequel roku".