Máme slavit nebo zalézt do krytů? Jednomu skoro ukane slza, protože slavný Japonec byl hrdinou ninjovských videoték let osmdesátých a kdykoliv jste viděli na plátně maskovaného bojovníka a nebyl to film s Michaelem Dudikoffem, mohli jste si být jistí, že pod maskou se skrývá Sho Kosugi. Narodil se v roce 1948 a v sedmi letech potkal při hrátkách venku jakéhosi strýce. Ten ho pět let učil ninjutsu a pak jednoho dne beze stopy zmizel (jestli tohle nevymysleli marketingoví agenti, tak už nevím ;). Sho se dál věnoval bojovým uměním, dokonce se stal japonským šampiónem v karate, ale hospodářská krize ho v osmnácti letech vyhnala do USA. Zde vystudoval a živil se různými demonstracemi bojových umění. Protože to bylo poblíž Los Angeles, nemohlo to zůstat bez trestu a Sho Kosugi se brzy začal objevovat v menších roličkách různých filmů.

Přelomem bylo když si ho všimla svatá ninjovská trojice Golan-Globus-Firstenberg při natáčení snímku Ninja přichází (Enter the Ninja). Kosugi měl mít původně jen maličkou roli, ale přesvědčil svými schopnostmi natolik, že si zahrál hned hlavního záporáka. Pak následovala série filmů, které Kosugiho proslavily - Ninjova pomsta, Ninjova nadvláda, Devět smrtí Ninji apod. Většinou jde o neuvěřitelně stupidní filmy s mizernými akčními scénami a čestnými roličkami Kosugiho synů Kanea a Shanea. Jinými slovy ideální pro jakoukoliv pařbu, která je schválena Ministerstvem směšně blbých filmů. Kdo nevěří, tady jsme pro vás připravili malou ukázku.

Sho Kosugi se pak ještě stihnul objevit ve větším projektu s názvem Černý orel, kde poslal k pánu tehdy začínajícího Jean-Claude Van Dammea a samozřejmě v Ultramanovi (nevím jestli pamatujete tenhle divoký trailer, to je hongkongský remake Ultramana) a pak zmizel na odpočinek, max. dělal drobnosti jako motion capture pro hru Tenchu. Žezlo akčního vykuka po něm přebral syn Kane (ten byl vždycky tím aktivnějším ze synů), kterého můžete vidět třeba v ultimátní Godzille od Ryuheie Kitamury (Godzilla: Final Wars).

Ale teď se Sho Kosugi vrací z osidel důchodových výhod, aby natočil Return of the Ninja (jak prosté), ve kterém se jako poslední ninja vydá do Ameriky a bude tu hledat svého nástupce. Jemně vás upozorňuji na to, že režisér Steven E. de Souza natočil Street Fightera, takže je poměrně jisté, že tohle bude další pecka, která potěší i aktuální milovníky Kosugiho filmů, kteří se mohou potrhat smíchy, když Sho bojuje svým rozevlátým způsobem s americkými ghetto gangstery, kteří jsou převlečeni za indiány (takhle si zřejmě Japonci představovali tradiční záporáky v 80. letech). Zkrátka peklo... a teď se vrací... radujme se, po Hyamsových Lovcích dinosaurů přijde další film, u kterého si protáhneme bránice. Bohužel zřejmě jen na videokazetách.