Luc Besson dvakrát za den v novinkové rubrice? Už to tak bude. Tentokrát na něj ale bude většina lidí naštvaná, protože právě díky jeho nepečlivosti bude jedna klíčová oscarová kategorie o poznání chudší.

Vzpomínáte, jak jsem v novince o nominacích na nejlepší animáky prohlásil: "Minimojové Luca Bessona mi připadají zařazení do nesprávné kategorie, ale snímek jsem neviděl, možná je v něm víc animací, než si myslím."? Tak... teď už to víte a já můžu na plné kolo prohlásit: Já to říkal. :) Akademici popadli kalkulačku a vyšlo jim, že animace zabírají méně než 75 procent celkové stopáže filmu a tak snímek není oprávněn nastoupit v této kategorii.

To by nebyla až taková tragédie, konkurence by se naopak měla těšit z toho, že má usnadněnou práci, jenže všechno je trochu složitější. V pravidlech totiž najdeme nejen onu zmínku o 75 procentech animovaného podílu, kterou zjevně Bessonův management přehlédnul, ale také odstavec o tom, že pokud je nominovaných snímků patnáct a méně, platí pravidlo omezených nominací - o sošku Oscara v tom případě nesoutěží pět kandidátů ale pouze tři.

A právě to se stalo. Bez Minimojů je v kategorii jenom patnáct snímků a tak se soutěžícím radikálně snížily šance na úspěch. A všichni víme, že i nálepka "nominováno na Oscara" má v marketingu cenu zlata. Díky Bessonovi o ní dva filmy najisto přišly a to se neodpouští. Tučňáci a Auta si zřejmě stěžovat nebudou, ale o to třetí místo se zjevně strhne obrovská bitva. Bude to ještě velmi zajímavé.