Alespoň v novém dobrodružném filmu Marcuse Nispela (Texaský masakr motorovou pilou), který se jmenuje Pathfinder a je remakem norského filmu z roku 1987. Ten operuje s faktem, že Ameriku možná neobjevil Columbus (ani nikdo jiný, o kom jste četli v dějepise pro sedmou třídu), ale zabloudili k ní i Vikingové, nějakých pět set let předtím, než ji někdo stihnul pojmenovat. Dokazují to historické nálezy artefaktů vikingské kultury, které byly nalezeny v New Yorku.

Děj je poměrně jednoduchý - Urban si zahraje Vikinga, kterého při první obhlídce Ameriky zanechají jeho druhové napospas osudu. Právě se totiž narodil a náročnou plavbu zpět domů by nepřežil. Ujmou se ho Indiáni, vychovají ho po svém. Proto název Pathfinder, který má hned několik významů, nejen coby indiánský stopař, ale také jako stopař své vlastní historie. Vikingové se totiž po desítkách let vrátí, aby si urvali svůj kus koláče a vyplení při tom jeho kmen. Jeho adoptivní rodiče mu nikdy neřekli, že není Indián (asi málo koukal do zrcadla ;) a tak Karl nejdřív vykope válečnou sekyru a až potom zjišťuje, že má s nepřítelem společného víc, než by si možná přál.

Pro Marcuse Nispela je Pathfinder zatím největším projektem, i když to platí spíš co se týče rozsahu děje, než velikosti rozpočtu - ten činí pouhých 45 milionů dolarů (v Hollywoodu se začíná šetřit), takže se možná opravdu dočkáme něčeho na způsob Tance s vlky a nákladné bitky Vikingové vs. Indiáni vystřídají meditativní promluvy na mezích a loukách. Nispel je z hlediska stylu stále ještě otazníkem, krom Texaského masakru (na němž je nesporně vidět ruka produkujícího Michaela Baye) natočil ještě televizního Frankensteina s Michaelem Madsenem, toho tu ale (zatím) nikdo neviděl.

Natáčení se rozbíhá právě v těchto dnech, přičemž premiéra je stanovena na červen 2006. Pokud se vám nechce čekat a zápletka vás chytla, sežeňte si norskou předlohu jménem Ofelas, kterou v roce 1987 debutoval Nils Gaup.