...středu Země, ostatně kam jinam byste s nimi chtěli jet, že? Skupina evropských finančníků si před pár lety řekla, že akcie mražené pomerančové šťávy už tolik nesypou a rozhodla se tedy investovat do filmového byznysu. Easy Money? Ne tak docela. Hned první velký pokus, Cesta kolem světa za 80 dní s Jackie Chanem, málem celému konsorciu zlomil vaz. Po propadáku může příjít už jen krach nebo úspěšný reparát. Waldenům se podařilo to druhé, když zabodovali významným produkčním podílem v Narnii. Díky tomu teď mají zas na chvilku vystaráno a děti staříků v dozorčí radě se nemusejí bát, že by v létě nedostaly kapesné na další Ferrari.

Přesto se mi zdá, že tihle magnáti nemají vůbec ponětí o tom, jak to ve filmovém světě chodí. Nedělá jim problémy nasypat do filmu kolem sto milionů rozpočtu, ale při výběru spolupracovníků to vypadá jako při losování našich kvízů. Prostě si nasliníte prst, otevřete hollywoodský adresář a zabodnete ručku do náhodného místa. A je vymalováno. Těžko bych svěřil režii Cesty kolem světa Franku Coracimu a Narnii Andrew Adamsonovi a o už vůbec bych adaptaci Verneovky Cesta do středu Země nedával nějakému debutujícímu vykukovi z oddělení speciálních efektů. Zjevně to souvisí s tím, že film nese hrdě jméno Journey 3-D a všichni si budeme muset nasadit primitivní modro-červená sklíčka, abychom si jej užili takříkajíc naplno, jenže zvládne Eric Brevig víc než jen solidní triky? Chtít po režisérovi dvou dílů Princezny Xeny, aby vyrobil poutavý příběh o hrdinném archeologovi a jeho synovi, kteří jsou zasypáni v jeskyni a jejich jedinou šancí je cesta "někam dolů", to se mi zdá jako příliš velké sousto.

Waldeni se navíc tváří jako by šlo o největší blockbuster příští sezóny, ale obsazení Brendana Frasera do hlavní role a skromné natáčení v kanadských ateliérech prozrazují všechno. Proč si raději nejdou hrát na menší píseček a hraní s velkejma bábovičkama nepřenechají profíkům? Ne že bych chtěl zastavit proud Eur, tekoucí do hollywoodských produkcí, ale ono je vždycky lepší si nechat poradit. Podívejte se na Legendary Pictures. Maníci z Wall Streetu prostě vzali svoje miliony a dali je Warnerům. Neříkám, že je to jediná správná cesta, ale zjevně to funguje a jestli X-Meni, Superman a v budoucnu i adaptace World of Warcraft vydělají několikanásobek svých rozpočtů, možná se podobné investice začnou praktikovat ve velkém. Úspěchy a neúspěchy letošní sezóny by se tak díky těmto trendům mohly projevit výrazněji než kdykoliv předtím. Cifršpióni se rozhodně nebudou nudit.