Nadávky na to, že jsou comicsové blockbustery příliš krotké, slýcháme dennodenně. Studia ale musí zajistit, aby se jim stamilionové investice bohatě vracely, takže se základy filmových vesmírů jen tak nezmění. I nadále nás čeká záplava PG-13kových popcornů. Na druhou stranu to ale bude čím dál tím lepší i s drsnějšími žánrovkami.

Marvel to vyřešil šalamounsky a odsunul svoje krvavější příběhy na Netflix. V dubnu tam úspěšně odstartoval Daredevil, který se v druhé sezóně utká s Punisherem, a na podzim nás čeká ještě A.K.A. Jessica Jones s Krysten Ritten. Dále nastoupí Luke Cage, Iron Fist a do budoucna možná i Blade nebo Ghost Rider. O říznější marveláckou podívanou tak rozhodně nebude nouze.

 

No a jak situaci řeší u DC? Tam zatím televizi neplní drsárnami, ale úspěšnými kousky pro mladší publikum (Arrow, Flash, Gotham, iZombie...). Do eRkových vod se zatím neputuje. S příchodem dlouho piplaného Sandmana se to ale pomalu začne měnit. Warneři, kteří se starají o rozsáhlou knihovnu DC, totiž odkrojí část potenciálních sérií a předají je produkčním kámošům z New Line Cinema. A jak už jste zřejmě uhodli, tahle pocta čeká hlavně dospělejší tvorbu od Vertiga.

Látky autorštější odnože DC se zatím zhmotnily v Constantineovi, Dějinách násilí, V jako Vendetta a týmovce Parchanti. Do budoucna se počítá s kupou dalších adaptací, zatím se ale ví jen o zmíněném Sandmanovi, s nímž má velké plány Joseph Gordon-Levitt. Warneři si tedy nechávají jen velké rodinné postavy jako Supermana, Batmana a Wonder Woman, s nimiž hodlají budovat (snad) veleúspěšné a dlouhotrvající universum. Všechno "výživnější" má odteď nový domov.

 

Výjimky? Dvě. New Line dál dohlíží na Shazama s Rockem, který by ale měl pasovat do hlavního DC vesmíru. A constantineovská týmovka Justice League Dark, na níž už prý nepracuje Guillermo del Toro, naopak zůstává u Warnerů.

Zajímavé. Pořád to ale nemění nic na tom, že se nejvíc těšíme na televizního Preachera od AMC. Tomu by v průraznosti neměl žádný ze zmíněných filmů sahat ani po kolena!

---

Vytáhni v hospodě: Kauza Hellboy III pokračuje aneb Ron Perlman naznačuje, že se konečně našly peníze?