Když před pár měsíci unikly maily ze Sony, některé z nich naznačovaly, že by se Peter Parker alias Spider-Man mohl částečně vrátit k Marvelu. Jeho druhá sólovka po restartu nesplnila očekávání a na světě byste našli asi tak třináct lidí, kteří by se na třetí díl těšili. Návrat pod Marvel by jednomu z nejpopulárnějších hrdinů mohl vrátit trochu té filmové cti a hlavně by mu dal možnost hrát si na podstatně zajímavějším hřišti. To, v co fanoušci doufali, je teď skutečností.

Spider-Man oficiálně zůstává u Sony, jejíž šéfové budou mít při natáčení hlavní slovo, dočká se ovšem restartu, který s největší pravděpodobností nedostane na starost Marc Webb (a rozhodně se musí hledat nová herecká tvář místo Andrew Garfielda), ale jako koproducenti u toho všeho budou i Amy Pascal a marvelovský kápo Kevin Feige. Nové sólovky se dočkáme 28. července 2017. To je den, kdy měl do kin dorazit Thor: Ragnarok. Byla by samozřejmě hovadina, aby šly proti sobě dva takhle podobné filmy, na nichž navíc pracují titíž lidé, takže se stalo následující. Thor se přesouvá na 3. listopadu 2017 a celý marvelovský kalendář premiér s ním. To znamená 6. červenec 2018 pro Black Panthera, 2. listopad 2018 pro Captain Marvel a 12. červenec 2019 pro Inhumans. Dvoudílní Avengers: Infinity War se nikam nehýbou.

Spider-Mana však uvidíme dřív než za dva roky. Podle smlouvy mezi Marvelem a Sony by se měl totiž poprvé objevit už v jiné Marvelovce. Ve hře jsou druzí Avengers, nějaké dotáčky by Joss Whedon určitě stihl a stačí mu k tomu kaskadér, kostým a triky, ale mnohem logičtější by bylo představit Petera Parkera v Captain America: Civil War. V comicsu je právě jeho dějová linie zatraceně zajímavá a důležitá. Teoreticky by se mohl Peter Parker s novou tváří objevit i v Ant-Manovi, Doctoru Strangeovi nebo dvojce Strážců Galaxie, ale dávalo by to podstatně menší smysl. V Avengers: Infinity War by už ale mohl být regulérním členem superhrdinského týmu.

No a co bude s dalšími plány na rozšiřování spider-manovského univerza? Sony původně chtělo sólovku pro záporáka Venoma, týmovku Sinister Six, v níž by se sešli slavní Spider-Manovi nepřátelé, nebo Black Cat s Felicity Jones. Každopádně na cokoliv z tohohle seznamu si ještě chvilku počkáme. Sinister Six měli dorazit už příští rok, teď jsou dočasně mimo hru a u Sony prý přemýšlí, co s nimi provedou.

Na závěr si dovolím trochu fanboyovského teoretizování. Jestliže tahle spolupráce Marvelu a Sony vyjde a budou spokojeny obě strany, bylo by fajn, kdyby se Marvel zkusil domluvit na nějakém zapůjčení X-Menů od Foxů. Tam samozřejmě neřeší takové problémy jako s průšvihovým Spider-Manem a v pohodě si můžou hrát na vlastním písečku, ale jak je vidět, domluva mezi studii není utopie a vyměnit si na pár scén Wolverina za Iron Mana by přeci jen nemuselo být tak nereálné. Hugh Jackman navíc už párkrát řekl, že by do toho rád šel.