Zemičku z nadpisu vídáme tak maximálně v katalogu cestovní kanceláře, ale do filmu podobné končiny zabloudí jen málokdy. Teď se to změní, protože sem míří Ridley Scott, vyzbrojen scénářem svého oblíbence Williama Monahana. Ten pro Scotta zadaptoval špionážní román Penetration, jehož hrdinou je agent CIA, který musí v Jordánsku vystopovat nebezpečného teroristu. Místní spojka by mu v tom měla pomoct, ale kulturní a morální rozpory oběma mužům spolupráci nikterak neulehčují.

Scott teď bude mít celkem napilno. Dotočil A Good Year , chystá se na American Gangster, o kterém jsme nedávno taktéž psali (s hvězdnou sestavou Denzel Washington-Russell Crowe) a někde na obzoru se ještě vznáší The Invisible World, další příběh ze Středního Východu, tentokrát půjde o novinářku působící v Iráku, která se musí vypořádat s tím, jak nešetrně se tu zachází se ženami. A pokud bychom to měli ještě rozšířit, nesmíme zapomenout na polodokumentární Shadow Divers, vyprávějící o dvou potápěčích, kteří našli německou U-Boat nedaleko pobřeží New Jersey a strávili sedm let pátráním po osudu této ponorky a její posádky.

Docela slušné tempo na "skorosedmdesátníka", co říkáte? Ani mladší brácha, Tony Scott, na Ridleyho nemá, i když si na nedostatek nabídek rozhodně stěžovat nemůže. Právě točí Deja Vu s Denzelem Washingtonem a Jimem Caviezelem a pak ho čeká remake slavného bitkařského filmu The Warriors. Nálepku "Scott Free", produkční společnosti obou Scottů, tak v následujících letech uvidíme příjemně často.