Osobně třeba do Varů nejezdím, protože se mi v tamním programu přetěžko vybírá, nesnáším tlačenice a kolegové z redakce mě ještě pořád neukecali, že je to ten nejlepší týden v celém jejich ročním snažení (a nepřispívají k tomu jenom filmy, to mi věřte ;). Jednou mě možná zlomí a do lázeňské metropole konečně vyrazím, do té doby se ale spokojím s výrazně popcornovějším Febiofestem, který mám jako Pražák na dosah ruky v celé jeho kráse. Už za dvacet dní se rozeběhnou promítačky a pražská část festivalu nabídne 300 filmů ve 14 kinosálech. Prážaci se budou soustředit především v okolí Village Cinemas Anděl, kde Febiofest zabere celých dvanáct sálů, zbylé dva jsou v Ponrepu a ve videosálu Židovské obce (nikdy jsem tam nebyl a něco mi napoví, že ani letos tomu nebude jinak).

Dočkají se samozřejmě i diváci v dalších městech - Brno (3.4.-7.4.), Olomouc (4.4.-7.4.), Ostrava (5.4.-7.4.), Liberec (10.4.-14.4.), Jihlava (11.4.-14.4.), Pardubice (12.4.-17.4.). Zapomenout nesmíme na bratry Slováky, ke kterým Ferova akce doputuje prakticky souběžně - 27.4. Febiofest začíná v Bratislavě a bude se dále rozšiřovat do Žiliny, Martina, Nitry, Košic, Přešova, Popradu a Banské Bystrice. Pokud jste dobří v matematice, určitě jste si všimli, že Slováci mají zastoupeno o jedno město víc. Zajímavé, že?

A na co se tedy můžeme těšit? Bez finálního programu v ruce vám těžko poskytnu užitečné rady a pokladny na Andělu jsou ještě uzavřeny, nicméně na tiskovce padlo pár zajímavých jmen. Do Prahy by se měl dostavit významný francouzský režisér Claude Lelouch, sexbomba Claudia Cardinale, Ivan Passer nebo Christopher Mitchum, syn slavného Roberta Mitchuma. Tahle jména zřejmě nikomu z vás krevní tlak nezvednou, takže musíte doufat, že pokud Fero Fenič šetřil na hostech, vynahradí vám to na samotných filmech.

Pokud se jedná o tituly, navázané na samotné hosty, pak se sluší zmínit retrospektivu filmů Roberta Mitchuma, německý snímek Poslední dny Sophie Schollové (uvede osobně herečka Julia Jentsch) a Odvaha milovat (Claude Lelouch). K retrospektivám se pak připojí filmy od Andyho Warhola a Michelangela Antonioniho, ale abych uspokojil i hladové popcornové duše, nechám je nahlédnout do oblíbené sekce Novinky filmové tvorby, která v předstihu představuje některé z distribučních premiér. Dočkáte se Match Pointu (Woody Allen) nebo Spojence (Denzel Washington).

Možná vám to připadá chudé, ale je to opravdu tím, že nemáme finální program a jen vyzobáváme z informací, poskytnutých na tiskovce. I tak jsem našel pár filmů, třeba se na některý chytnete - Takeshis', Lemming, Svět bez zlodějů. V sekci divných videofilmů se možná objeví Battle Royale a určitě tam uvidíte snímek Eva a Vašek a skupina Surf aneb to nejlepší z českého teleshoppingu. Že by se v téhle sekci zase vrtal Marek Dobeš? ;)

Je jasné, že se k Febiu za dva týdny vrátíme. Takhle vypadá načrtnutý program jako dostaveníčko šílenců. Věřme, že z programu se budou dát sestavit zajímavá filmová komba a že tedy poslední březnový týden prožijeme v celuloidovém opojení. Určitě se s vámi o pár zážitků podělíme.