Když jsme se s ním ve Twilightu setkali poprvé, považovali jsme ho za dřevo, které si odbude pět-nebo-kolik dílů upírské romance, rozdá pár podpisů nadšeným fanynkám a nadobro zmizí. Roberta Pattinsona ale hraní začalo bavit a na rozdíl od počátků své kariéry teď začíná něco předvádět. Jen tak se ho tedy nezbavíme. A vlastně už to vůbec nevadí.

Že by mohl být snesitelný, dokázal už ve Vodě pro slony nebo v Miláčkovi a je vysoce pravděpodobné, že nás v Cronenbergově Cosmopolis přesvědčí, že má i na náročné projekty, které nebudou stát na tom, že se líbí přibližně miliardě nedonošených puberťaček (pokud jsem právě urazil vaší přítelkyni ... ona se s tím nějak popere). Prostě ho čeká slibná kariéra, čemuž napovídá i jeho další film. Jmenuje se Mission: Blacklist a Pattinson v něm bude hrát člověka, který šel po krku Saddámu Husajn.

Jedná se o adaptaci stejnojmenné předlohy od Erica Maddoxe, vojenského vyšetřovatele, který se účastnil honu na světoznámého diktátora. Kniha dává nahlédnout na pozadí tajných operací, což by mohlo dělat z látky hodně hutný materiál. V takové roli si sice většina z nás představuje spíš nějaké ostřílené starší herce, ale čert to vem. Jestli se scenáristovi Bratrstva neohrožených a režisérovi filmu Johnny Mad Dog, který na Cannes v roce 2008 dostal Prize of Hope, podaří látku zpracovat nějak kloudně, což je dost pravděpodobné, mohl by se z Mission: Blacklist vyklubat hodně solidní thriller.