Ne, není to chyták typu "zapomenuté Tripoli", ani se nesnažím mlžit, abych vám pak prozradil, že se Russell Crowe upsal do nějaké Tonyho divočárny. Russell Crowe se totiž na place opět sejde s Ridley Scottem a bude to jako by se nikdy nerozloučili, protože pokud vaše bystré oko pátrá i po jiných webech a pravidelně si dopřává filmové tiskoviny, možná už zahlédlo, že gladiátorská dvojka právě dotočila drama A Good Year, v němž Crowe ztvárnil Brita, jež zdědil vinici v Provence. Takový kus půdy má ohromnou cenu a když k němu úctivý džentlmen dorazí, zjistí, že už ho obdělává jakási Američanka a dokonce si na něj nárokuje vlastnictví. Toho bohdá nebude... Russell se do ní bude muset zamilovat, aby z toho taky něco měl.

Možná vám připadá zvrhlé, že se Ridley zaobírá takovým žánrem, ale při pohledu na jeho poslední tvůrčí dekádu to zas tak razantně nevybočuje, vzpomeňte na Švindlíře nebo Hannibala - Ridley si prostě rád hraje. A tentokrát se jeho obětí stává slavná knižní předloha a parta francouzských herců. Nezní to úplně špatně, ne?

To je však minulost, která do kin přichází už za necelé dva měsíce. Teď budeme mluvit o novém projektu téhle dvojice, který už šlape na akční pedál podstatně ostřeji. V American Gangster si Russell Crowe zahraje poldu, který je na stopě velmi výnosného obchodu s drogami - jeden drogový kápo z Harlemu totiž přišel na unikátní způsob jak propašovat drogy do Států. Stačí je ukrýt v rakvích amerických vojáků, které putují z Vietnamu zpátky domů. A že to není málo rakví. Dobová kriminálka ze 70. let se tak bude soustředit především na osobní souboj Russella Crowea a... Denzela Washingtona! Právě ten by si měl zahrát šéfa drogového podsvětí a když se tihle dva dostanou pod ruku Scottovi v nějaké stylizované akčňárně, hmm... už kupuju lístky.

Není bez zajímavosti připomenout, že Denzel a Russell už se spolu před kamerou objevili, ve sci-fi Virtuozita, kde hrál Russell pro změnu záporáka. American Gangster by se měl začít natáčet v létě, ale ještě ho čeká zkouška ohněm, totiž úspěšné odklepnutí do produkce. Málem k tomu došlo koncem roku 2004, ale Universal na poslední chvíli cuknul a projekt odložil. Teď má znovu zájem a Scott už se nemusí bát, že by se kamery nerozjely, protože i kdyby Universal znovu vycouval, o projekt teď mají zájem ještě další dvě studia.