Skoro to zavání Indianou Jonesem pro děti. Filmová adaptace knižní série The 39 Clues totiž vypráví o sourozencích, kteří jsou po osiření postaveni před nelehkou volbu: buďto se spokojí s jedním milionem dolarů, nebo peníze nedostanou a vyrazí na dobrodružnou výpravu za devětatřiceti stopami, které z nich po rozluštění udělají nejmocnější dvojici planety.

Jaká ona vodítka jsou, tuší asi jen čtenáři předlohy od Ricka Riordana, i když v tom musejí mít solidní zmatek - knih už vyšlo jedenáct a aby toho nebylo málo, celá série je interaktivní a čtenáři si k ní musejí dokupovat ještě herní kartičky, nebo třeba hrát rozšiřující on-line hry.

Před několika lety se kolem 39 Clues motal Steven Spielberg, ostatně dobrodružství pro děti, to bylo vždycky jeho. Nakonec se ale režie ujme někdo úplně jiný: Brett Ratner. Režisér Křižovatek smrti nebo třetích X-Men od posledního dílu Křižovatky dělal především na televizních projektech, a tak je docela logické, že se chce vrátit do první ligy.

Zvolit si k tomu látku, kterou chtěl dříve natočit sám Spielberg, je samozřejmě velice chytrým krokem. 39 Clues každopádně nemá ani scénář, ani scenáristu, takže je k jeho vzniku ještě hodně daleko. Hollywood ale bude po konci Harryho Pottera a Twilight ságy hledat další veleúspěšnou sérii, která by diváky tahala do kin rovnou několik let. 39 Clues by jí klidně mohlo být.