Už od Pána prstenů brečíte po kvalitní fantasy? Štve vás milion plus jedna trikami narvaných pohádek, které se chtějí vecpat do žánrové škatulky, ale končí žalostně? Inu, vaše čekání je u konce. A nebude vás to ani stát lístek do kina.

V neděli si totiž odbyla premiéru jedna z televizních událostí roku (možná i ta největší). Na všech třech amerických kanálech HBO se objevil první díl fantasy seriálu Hra o Trůny, jenž je desetidílnou adaptací stejnojmenné knihy George R. R. Martina. Ta je rozjezdem zatím čtyřdílné ságy Píseň ledu o ohně (pětka vyjde v červenci). A není velkým překvapením, že z dobrého čtiva vznikl dobrý seriál. Co se týče výchozího bodu dokonce vynikající.

Ačkoliv je vynášení soudů po první epizodě předčasné, už v ní splnili tvůrci sny mnoha lidí. Hra o trůny je jednoznačně dospělácká podívaná, v níž se krom sexu a násilí nešetří především komplexními postavami a propracovanými vztahy mezi nimi. Veterán HBO Tim Van Patten (naposledy natočil třetinu Boarwalk Empire) dokázal během jedné hodiny velmi obratně představit nepřeberné množství hrdinů, kteří budou v nadcházejících dílech bojovat o Železný trůn. Vládcem slovutného Westerosu by totiž chtěl být kdekdo, ten současný ale určitě nehodlá přijít o korunu bez boje.

TRAILER HRY O TRŮNY

Nějaké hlubší dojmy ze seriálu si na MovieZone zřejmě přečtete po pár dalších epizodách (mrkám směrem k durovi), smyslem tohohle článku jsou tak vlastně jen dvě věci. Zaprvé upozornit na to, že televizní událost jara dorazila a stoprocentně byste ji neměli minout. Všechno od vizuálu, přes herce, až po zpracování příběhu je zatím prvotřídní nejen na televizní poměry. A s přibývajícími díly by mělo být jen lépe. Za druhé potom uklidnit čerstvé fanoušky seriálu i dávné uctívače předlohy, že se po první sezóně nekončí. Pánové od HBO totiž ihned po zveřejnění sledovanosti odklepli druhou, jejíž předlohou logicky bude následující kniha v sérii, Střet králů.

Premiéra Hry o trůny se sice nemůže chlubit čísly Scorseseho Mafie v Atlantic City (7,1 milionu diváků ze všech vysílání v první den), i finálních 4,2 milionu je ale na schválení další sezóny až až. Jak je totiž u HBO zvykem, na výpravě, kostýmech a dalších vychytávkách se příliš nešetřilo. Tudíž se natáčení vícero sérií obvykle zaráží jen v případě, že se nějaký projekt dočká mrzké sledovanosti a zdrcujících recenzí k tomu. A takové problémy Hra o Trůny zdaleka nemá, jelikož chválu zatím pějí téměř všichni, sledovanost je víc než slušná a díky ohlasům by mohla stálá divácká základna jen růst.

PĚTADVACETIMINUTOVÝ POHLED ZA KULISY

Hra o trůny mimochodem běží i na českém HBO (premiéra byla jen o den později), kde se k celé věci postavili nadmíru sympaticky. Jednotlivé díly se budou vysílat každé pondělí večer v originálním znění s českými titulky, přičemž se od neděle 15. května začne souběžně nasazovat dabovaná verze. Pěkně od prvního dílu. Pondělky potom budou nadále patřit originálu (seriál normálně doběhne) a neděle tedy ovládne dabing, který ale stále půjde přepnout na česky titulkovanou angličtinu. Zkrátka servis na stříbrném podnose, kterého se snad někdy daleké budoucnosti dočkáme i u jiných seriálů na běžných televizních programech.

Zatím každopádně velký palec nahoru jak HBO, tak tvůrcům seriálu, a v diskuzi se můžete podělit o svoje dojmy z první epizody. Uchvátila vás a budete sledovat dál? Nebo máte pocit, že Hře o trůny už svůj čas věnovat nechcete?

P.S. Další zastávka kanálu, který „není televizí“? Dostihovo-mafiánské drama Luck, ve kterém se hlavní role zhostí Dustin Hoffman. Pod dohledem Michaela Manna by se svým velkým comebackem neměl mít vůbec žádný problém.