Nejdřív srdnatě bojoval s ochrnutím, pak bezmezně miloval Keiru Knightley, a nakonec se od Angeliny Jolie naučil zatáčet kulky. James McAvoy na sebe dokázal náležitě upozornit ve většině filmů, v nichž se během posledních let objevil, a do budoucna tomu nebude jinak. Tenhle skotský sympaťák se totiž rozhodl definitivně odhodit svoji tumnusovskou minulost, a po roli v akční komiksovce Wanted se do světa kreslených sešitů vydá podruhé. A bude to stát za to.

Uvidíme ho totiž jako Charlese Xaviera aka Profesora X v nadcházejících X-Men: First Class. Ujme se tedy postavy, jíž kdysi skvěle vdechl život sám Patrick Stewart. Film, jehož děj předchází známé mutantí trilogii, se zaměří na počátky Školy pro nadanou mládež, a také na rozpad přátelství mezi Xavierem a Erikem Lehnsherrem, lépe rozpoznatelným pod jménem Magneto. Tihle dva by měli společně čelit velké hrozbě, která je však nakonec rozdělí a postaví na opačné strany barikády.

Jak už víme nějaký ten pátek, Bryan Singer nakonec jen produkuje, a režírovat bude Matthew Vaughn, jehož oblíbená spolupracovnice Jane Goldman v současnosti dolaďuje scénář (mají za sebou Hvězdný prach a nedávný Kick-Ass). Točit by se mělo v létě v Londýně (premiéra se plánuje na 3.června 2011), a ačkoliv je jediným potvrzeným hercem McAvoy, spekulace kolem zbytku obsazení se valí ze všech stran. Mohl by si Aaron Johnson (hlavní hrdina Kick-Ass) zahrát mladého Cyclopse? A co takový Michael Fassbender jako Magneto? Jeden pracovní oběd prý střídá druhý, tak snad brzy zjistíme, jestli Vaughn opravdu chystá zaměstnat bandu talentovaných Evropanů.